powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olkusz. Performans "Emalia to tylko szkło"

W dniach 9 i 10 grudnia na terenie Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych odbędzie się performans site-specific "Emalia to tylko szkło".

"Emalia to tylko szkło" - performans site-specific zrealizowany jako praca dla miejsca dedykowana przestrzeni Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. To działanie o charakterze dokumentalno-interwencyjnym, oparte o wspomnienia dawnych pracowników fabryki, mieszkańców Starego i Nowego Placu Fabrycznego (stanowiących swoiste miasto w mieście - przestrzeń mieszkalną dedykowaną pracownikom) oraz absolwentów nieistniejącego już Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Mieszkańcy Olkusza i okolic będą mieli szansę wejść w przestrzeń postindustrialną, noszącą znamiona przemian historyczno-gospodarczych. Instalacje audiowizualne oraz działania performatywne odbywać się będą w halach dawnych młynów przeznaczonych do mielenia szkła i kruszców do produkcji emalii oraz trawiatorów mechanicznych, które używane były przy produkcji wanien.

"Emalia to tylko szkło" jest tytułem przewrotnym. Emalia to nie tylko szkło. To zmienna materia, obłędne kolory, zapachy, temperatura rozgrzanego do czerwoności pieca, praca tysięcy ludzi, ich historie i wspomnienia. Wanny, w których kąpały się pokolenia Polaków; kuchenne utensylia, które trafiały do odbiorców z całego świata; twarda waluta w czasach socjalizmu i niecodziennie dzieła sztuki ukryte w zakamarkach olkuskich domów. Emalia to tajemnica.

8 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się oficjalne otwarcie projektu stypendialnego w Osiedlowym Klubie "Przyjaźń" (pawilon przy ul. Legionów Polskich 14), wraz z prezentacją zdjęć autorstwa Tomasza Rawickiego. Wstęp wolny.

Pokazy odbędą się w dniach 9 i 10 grudnia w godzinach: 12.00, 13.00 i 14.00. Wejście na teren OFNE od strony al. 1000-lecia (brama przy sklepie JYSK).

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona - w jednym pokazie może wziąć udział 30 osób.

Wejściówki będzie można odebrać 6 grudnia w godz. 13.00-16.00 w Punkcie Informacji Turystycznej.

***

"Emalia to tylko szkło"

performans site-specific na terenie Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Koncepcja i realizacja: Katarzyna Skręt

Współpraca realizacyjna: Ewa Łukasiewicz

Zdjęcia: Tomasz Rawicki

Plakat i materiały promocyjne: Patrycja Terciak

Swoimi opowieściami podzielili się: Helena Adamczyk, Zdzisław Cebo, Zygmunt Gałka, Ewa Gil, Janina Kiełtyka, Zofia Kluczewska, Anna Koryczan, Wiesława Kryksztajn, Felicja Majer, Anita Pałka, Anna Pietrzak, Ewelina Rydzyk, Edyta Skręt, Kazimiera Stanisławska, Janusz Ślęzak, Irena Włodarczyk

Specjalne podziękowania za wsparcie merytoryczne i logistyczne dla: Piotra Nogiecia, Olgerda Dziechciarza, Jacka Sypienia, Adama Przewięźlikowskiego, Barbary Orkisz, Olgi Śladowskiej, Sławomira Skręta, Anny Jochymek, Barbary Głąb i Daniela Więzka.

Przestrzeń udostępniona dzięki uprzejmości Pawła Cadra.

***

Sponsor główny: Creaton Polska

Partnerzy: Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych "emalia" S. A., Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Teatr Szwalnia w Łodzi, Stowarzyszenie Wszyscy Dla Wszystkich (Osiedlowy Klub "Przyjaźń"), Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Gabinet kosmetyczny Barbary Głąb

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.