powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Premiera sztuki "Tożsamość Wila" w Teatrze Ludowym

2 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "Tożsamość Wila" w reż. Gabrieli Muskały, poświęconego Nowej Hucie - dzielnicy Krakowa, w której Teatr Ludowy ma od lat swoją siedzibę. Spektakl został przygotowywany na podstawie rozmów z mieszkańcami tej dzielnicy.

Scenografia i narracja sztuki nawiązuje do historii Nowej Huty - socrealistycznej dzielnicy Krakowa, wymyślonej i wybudowanej w pierwszych latach PRL-u jako "modelowa dzielnica" nowego ustroju społecznego. Autorkami scenariusza i koncepcji dramaturgicznej sztuki są siostry Gabriela i Monika Muskała, które przygotowały ją w oparciu o roczne badania terenowe, wspierane przez grupę antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod kierownictwem dr Magdaleny Sztandary.

- Od początku miałyśmy pomysł na główną postać, którą archeolodzy wykopują z piasku. To ktoś, kto stracił pamięć, nie wie jak ma na imię i jak się tutaj znalazł - ma tylko na płaszczu litery "WIL", stanowiące inicjały imienia. Widz łatwo może się domyśleć, że to Włodzimierz Iljicz Lenin. Jako postać zostaje w spektaklu rozpoznany przez niektóre osoby oraz przez same budynki - bo miejsca "kultowe" Nowej Huty zostają w spektaklu ożywione. Wil - poszukując tożsamości tego miejsca - przypomina sobie kim sam jest i staje się w spektaklu niejako "przewodnikiem" po Nowej Hucie - powiedziała PAP Monika Muskała.

- Podkreślałyśmy podczas prób, że to nie jest sam Lenin, ale jego ożywiony pomnik, który stał tu przez lata. To sposób na "podróż w czasie i przestrzeni" w tej sztuce i na spotkanie z tym miastem - z tą dzielnica, która nigdy do końca nie zrosła się z Krakowem. To rodzi w spektaklu takie sceny, jak spotkanie chłopa, któremu odebrano żyzną ziemię (by na niej wybudować nowohuckie osiedle), z dziewczynką, która jest mieszkanką jednego z bloków na Osiedlu Kolorowym - powiedziała PAP Gabriela Muskała.

Obiekty występujące w spektaklu to m.in. restauracja "Stylowa", "Bar Centralny", Plac Centralny, Zalew Nowohucki, Dom Młodego Robotnika.

Jak podkreślają autorki spektaklu Nowa Huta szuka dziś swojej tożsamości, utraconej po roku 1989.

Tekst sztuki oparty został na rozmowach z mieszkańcami tej dzielnicy - szczególnie z kobietami, które pracowały w hucie, lub przy jej budowie - i którzy zachowali w pamięci pełny obraz dzielnicy z odległej epoki - obraz życia, pracy i atmosfery tamtych lat, przekazywany specyficznym językiem. Wśród tych postaci widzowie będą mogli odnaleźć m.in. kucharkę z Kombinatu im. Włodzimierza Lenina, suwnicową z hali walcowni hutniczej oraz przedszkolankę.

Reżyseria: Gabriela Muskała, dramaturgia - Monika Muskała, scenografia - Justyna Łagowska, asystent reżysera - Tadeusz Łomnicki, muzyka - Dawid Rudnicki. Aktorzy: Piotr Franasowicz, Andrzej Franczyk, Małgorzata Kochan, Tadeusz Łomnicki, Krystian Pesta, Beata Schimscheiner, Iwona Sitkowska, Katarzyna Tlałka.

Spektakle na scenie "Stolarnia" Teatru Ludowego zaplanowano między 1 do 14 grudnia. Premiera sztuki odbędzie się na scenie "Stolarnia", znajdującej się koło budynku Teatru Ludowego.