"Bzik" najlepszy, ale najwięcej nagród dostała Agata Duda-Gracz

Młodzi jurorzy wybrali jako najlepszy inny spektakl niż publiczność, dziennikarze wybrali jeszcze inny tytuł. A to oznacza, że poziom Festiwalu Nowego Teatru w tym roku był wyrównany. Najwięcej nagród zebrał jednak spektakl "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" z Teatru Nowego w Poznaniu Agaty Dudy-Gracz - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.

«To był bardzo intensywny czas dla miłośników teatru. Osiem spektakli konkursowych z teatrów z całej Polski, a także spektakle towarzyszące, spotkania i dyskusje o teatrze nowym - to wszystko działo się w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie od 17 do 26 listopada. Wczoraj odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

Kondycję nowego teatru w Polsce oceniali młodzi - uczestnicy Forum Młodych Krytyków. Jako najlepszy spektakl tej edycji festiwalu uznali "Bzik. Ostatnia minuta" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Spektakl otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Swój wybór uzasadnili w formie dość bełkotliwie brzmiącego uzasadnienia: "za demitologizację utrwalonych struktur myślenia o świecie i teatrze, wykorzystanie potencjału farsowego do uruchomienia w widzu krytycznego aparatu myślenia oraz wytworzenie przestrzeni na współ-refleksję na temat roli teatru, przekraczania granic utrwalonych konwencji i ewentualnego kierunku, zwrotnego, jaki winien on obrać".

Ten werdykt jurorów nie był jednak spójny z odczuciami publiczności i dziennikarzy. Publiczności najbardziej podobało się "Sekretne życie Friedmanów" Marcina Wierzchowskiego, Daniela Sołtysińskiego w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie a dziennikarze wyróżnili spektakl "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Obie nagrody w wysokości 2,5 tys. zł.

Jurorzy przyznali również nagrody w kategoriach:

- Nagroda dla młodego twórcy, w wysokości 2,5 tysiąca złotych: Magdalena Koleśnik - za rolę Jagny z "Chłopów" według Władysława Reymonta w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie.

- Nagroda dla osobowości artystycznej, w wysokości 2,5 tysiąca złotych: Agata Duda-Gracz - reżyserka, scenarzystka, scenografka i kostiumolożka spektaklu "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" z Teatru Nowego w Poznaniu za

"stworzenie totalnej wizji scenicznej świata, w którym sądy, z pozoru słuszne, zwracają się przeciw nam samym".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego