powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. W czwartek rusza I Konkurs Wokalny im. Carla Loewe

43 studentów artystycznych uczelni wyższych oraz uczniów muzycznych szkół średnich z całej Polski weźmie udział w I Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe, który rozpocznie się w czwartek w Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Chcemy nie tylko zaistnieć paprykarzem i pasztecikiem szczecińskim, które są symbolami miasta, ale też jego muzyczną stroną, stąd pomysł na konkurs wokalny - powiedział rektor Akademii Sztuki w Szczecinie prof. dr hab. Dariusz Dyczewski. "Pokażemy światu Carla Loewego, szczecińskiego kompozytora z XIX wieku, by na nowo zaszczepić jego muzykę wśród słuchaczy i artystów" - dodał.

- Loewe był nie tylko wspaniałym kompozytorem, ale też śpiewakiem i wokalistą - zaznaczyła dyrektor konkursu dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska. - Podczas konkursu nie będziemy mieli popisów arii operowych, ale skupimy się na pieśniach i balladach, których Loewe stworzył ponad 200. Część ballad romantycznych zostało napisanych do tekstów Adama Mickiewicza - oznajmiła.

Dyrektor konkursu podkreśliła, że - wykonywanie pieśni nie należy do najprostszych, gdyż wymaga umiejętności interpretacyjnych, technicznych i aktorskich, a także dojrzałości głosu. - Ballada jest bardzo rzadko wykonywana na wszelkiego rodzajach konkursach czy przesłuchaniach, dlatego wyznaczyliśmy specjalną nagrodę za jej wykonanie - wyjaśniła.

W jury konkursu zasiadają pedagodzy wyższych uczelni muzycznych w Polsce: prof. Henryka Januszewska-Stańczyk, prof. Urszula Kryger, prof. Jadwiga Rappé, prof. Piotr Kusiewicz oraz dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska. - Przewodniczącą jury jest prof. Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi, która jako jedyna śpiewaczka w Polsce zarejestrowała cykl ballad Carla Loewego dla wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon - dodała dyrektor konkursu.

Koncert inaugurujący wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie 30 listopada, w dniu urodzin Carla Loewego. Koncert laureatów zaplanowano 2 grudnia, w Ogrodzie Zimowym w Pałacu Pod Globusem Akademii Sztuki.

Johann Carl Gottfried Loewe (1796-1869) był niemieckim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem i organistą. Od 1820 r. pracował w Szczecinie jako organista w kościele św. Jakuba, dzisiejszej katedrze, i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w 1824 r. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich; sam także koncertował.

Doprowadził do wykonania w Szczecinie wielu wybitnych dzieł - m.in. "Pasji według św. Mateusza" i "Pasji według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. W 1827 r. poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Mendelssohna-Bartholdy'ego - uwertury koncertowej do "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.

Loewe pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Tworzył też inne formy: oratoria, opery i liczne kompozycje instrumentalne.

W 2012 r. odbył się powtórny, ekumeniczny pochówek odnalezionego podczas prac remontowych w szczecińskiej katedrze serca kompozytora.