powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Laureaci 4. Festiwalu Nowego Teatru

Przedstawienie "Bzik. Ostatnia minuta" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak zostało zwycięzcą 4. Festiwalu Nowego Teatru - 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych w kategorii Najlepszy Spektakl. Laureatów ogłoszono w niedzielny wieczór podczas gali finałowej.

Komisja konkursowa nagrodziła spektakl za "demitologizację utrwalonych struktur myślenia o świecie i teatrze, wykorzystanie potencjału farsowego do uruchomienia w widzu krytycznego aparatu myślenia oraz wytworzenie przestrzeni na współ-refleksję na temat roli teatru, przekraczania granic utrwalonych konwencji i ewentualnego kierunku zwrotnego, jaki winien on obrać" - czytamy w protokole z obrad.

Sekretarz jury Julia Lizurek poinformowała PAP, że jurorzy przyznali zespołowi teatru za spektakl "Bzik. Ostatnia minuta" nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

Sześcioosobowe jury, złożone z młodych krytyków rekrutujących się z akademii teatralnych z całego kraju, po obejrzeniu ośmiu konkursowych przedstawień, wyłoniło laureatów w trzech kategoriach: Najlepszy Spektakl, Osobowość Artystyczna i Młody Twórca. Swoje nagrody przyznali też dziennikarze i publiczność, co było nowością tegorocznej edycji festiwalu.

W kategorii Młodego Twórcy zwyciężyła Magdalena Koleśnik - odtwórczyni roli Jagny w spektaklu warszawskiego Teatru Powszechnego "Chłopi" według Władysława Reymonta w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Jury nagrodziło ją "ze względu na wykreowanie niebywale przejmującej roli Jagny, która dzięki imponującej precyzji warsztatu aktorskiego przełamuje klasyczne uwizerunkowienie postaci".

Komisja doceniła też Agatę Dudę-Gracz - reżyserkę, scenarzystkę, scenografkę i kostiumolożkę spektaklu "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" z Teatru Nowego w Poznaniu. Jurorzy przyznali jej nagrodę dla Osobowości Artystycznej "za stworzenie totalnej wizji scenicznej świata, w którym sądy, z pozoru słuszne, zwracają się przeciw nam samym".

Przedstawienie "Będzie Pani zadowolona..." Agaty Dudy-Gracz zwyciężyło również w plebiscycie dziennikarzy. Natomiast nagrodę publiczności zdobyło "Sekretne życie Friedmanów" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie.

Wszystkim laureatom przyznano nagrody finansowe: za najlepszy spektakl według jury 10 tys. zł, a w pozostałych kategoriach po 2,5 tys. zł. Wszyscy też otrzymali okolicznościowe grafiki.

4. Festiwal Nowego Teatru - 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne trwały ponad tydzień - od 17 do 26 listopada. W programie imprezy znalazło się około 20 różnych wydarzeń artystycznych. Jednak głównym elementem Festiwalu były - jak zawsze - prezentacje spektakli konkursowych. W tym roku było ich osiem.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Spotkań były "Nowe mitologie".

- Chcemy zobaczyć, w jaki sposób artyści usiłują porządkować chaos w obszarze zbiorowej wyobraźni, obrazując rozłamy i traumy, wywołując z zakamarków przeszłości "widma" i "upiory", ale też tworząc nowe scenariusze odnowy społecznej - mówiła przed festiwalem Lizurek, sekretarz literacki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, organizatora Spotkań.

Dopełnieniem 4. edycji Festiwalu były dwa moduły: "Dybuki. Przepisywanie pamięci", obejmujący działania artystyczne z pogranicza teatru, performansu i sztuk wizualnych, oraz "Nowy Teatr/Europa", będący uzupełnieniem polskiego "nowego teatru" o dokonania artystów słowackich.

W pierwszym z nich znalazły się m.in. projekty zainicjowane przez Pawła Passiniego: koncert "Obecni" i projekcja performatywna "Dybuk" Szymona An-skiego, Michała Waszyńskiego i Artura Pałygi, pokaz filmu dokumentalnego Anny Gruskovej - "Rabinka".

Z kolei w ramach przeglądu nowego teatru europejskiego widzowie zobaczyli dwie słowackie produkcje: "Cells/Komórki" Slavy Daubnerovej oraz "Dziennik Anny Frank" w reżyserii Ondreja Šotha z Państwowego Teatru w Koszycach.

W ramach Spotkań odbyła się także konferencja naukowa z udziałem naukowców z kilku uniwersytetów w kraju i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pokazy dramalab, kinoteatru, spotkania z artystami, warsztaty i debaty.