powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr ZAR pokaże w Lizbonie spektakl "Armine, Sister"

Spektakl wrocławskiego Teatru ZAR "Armine, Sister", poświęcony historii i kulturze Ormian, w tym ludobójstwu dokonanym na tym narodzie na początku XX w., zostanie we wtorek zaprezentowany w Teatro Iberico w Lizbonie.

Premiera "Armine, Sister" odbyła się w 2013 r. Przedstawienie jest główną częścią szerszego projektu o tym samym tytule, którego przygotowanie poprzedzono wyprawami badawczymi członków Teatru ZAR m.in. do Stambułu, Erywania oraz Jerozolimy. Podczas tych wypraw zebrano materiały dotyczące kultury Ormian, przed wszystkim z obszaru ich tradycji muzycznych oraz tradycji muzycznych innych ludów zamieszkujących Anatolię.

W Lizbonie spektakl zostanie pokazany trzykrotnie - we wtorek, w środę oraz w czwartek. Wrocławscy artyści zaprezentują "Armine, Sister" na scenie Teatro Iberico, którego siedziba znajduje się budynku nieczynnego już kościoła.

Tematem "Armine, Sister", obok historii i kultury Ormian, jest także ludobójstwo dokonane na tym narodzie na początku XX w.

Twórcy spektaklu podkreślili, że stolica Portugalii to szczególne miejsce na prezentację tego przedstawienia. W Lizbonie została założona Fundacja Gulbenkiana, której jednym z najważniejszych zadań jest przypominanie o losie Ormian. Według szacunków na początku XX w. w Turcji wymordowano nawet półtora miliona Ormian. Jak podkreślił reżyser spektaklu Jarosław Fret "Armine, Sister" jest próbą przypomnienia tych tragicznych wydarzeń.

Spektakl jest częścią nowego tryptyku Teatru ZAR "Anamnesis" poświęconego przypominaniu historii wykluczonych, zamordowanych i porzuconych.

Po wizycie w Portugalii wrocławski teatr uda się do Madrytu. Tam obok "Armine, Sister" zaprezentuje także spektakl "Medee. O przekraczaniu".

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.