powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Tournée Teatru ZAR po Półwyspie Iberyjskim

Po raz pierwszy spektakl "Armine, Sister" zostanie zaprezentowany w Teatro Iberico w Lizbonie. Prezentacja przed portugalską publicznością odbędzie się dzięki wsparciu słynnej Fundacji Gulbenkiana. Wizyta w stolicy Portugalii rozpoczyna jesienne tournée Teatru ZAR po Półwyspie Iberyjskim.

W Lizbonie Teatr ZAR zaprezentuje "Armine, Sister" (na zdjęciu) trzykrotnie - 21, 22 i 23 listopada w Teatro Iberico. Siedziba teatru znajduje się w budynku nieczynnego już kościoła, co wspaniale współgra ze scenografią imitującą wnętrze ormiańskiego kościoła.

Jestem przekonany, że ci którzy odeszli przemawiają do nas w ciszy, którą przywołujemy i naruszamy za pomocą śpiewu. - opowiada o pracy nad "Armine, Sister", reżyser Jarosław Fret - Pamiętam, kiedy podróżowaliśmy po Anatolii i weszliśmy do ruin zniszczonego kościoła, miejsca w którym ten śpiew kiedyś rozbrzmiewał, dotykaliśmy pyłu, prochu leżącego na ziemi w obawie, czy też z pytaniem czy mamy prawo naruszać ten spokój.

Będzie to pierwsza prezentacja spektaklu w stolicy Portugalii, miejscu szczególnym dla tragicznej historii Ormian zamieszkujących Turcję w czasie I Wojny Światowej. Szacuje się, że nawet półtora miliona ludzi zostało zamordowanych przez niechętny innowiercom turecki reżim w 1914 roku. Ormianie stali się kozłami ofiarnymi dla tureckiej propagandy a historia o tej zbrodni wciąż z trudem przebija się do opinii publicznej. Rząd turecki nie wziął do dziś odpowiedzialności za te tragiczne wydarzenia, pomimo nacisków ze strony diaspory ormiańskiej i społeczności międzynarodowej. To właśnie w Lizbonie została założona Fundacja Gulbenkiana, dla której jednym z najważniejszych zadań jest ciągłe przypominanie o losie Ormian. "Armine, Sister" Teatru ZAR będzie pierwszym spektaklem teatralnym wspartym przez fundację.

Prezentacja "Armine, Sister" będzie próbą przypomnienia tych wydarzeń. Niczym w liście napisanym do tytułowej Armine, widzowie staną się powiernikami historii o zamordowanych i wypędzonych. Muzyczna forma spektaklu pozwala na wyrażenie niewypowiedzianej tragedii Ormian bez słów. Spektakl jest częścią nowego tryptyku Teatru ZAR "Anamnesis" poświęconego symbolicznemu "odpominaniu" historii wykluczonych, zamordowanych i porzuconych. Po wizycie w stolicy Portugalii, zespół uda się do Madrytu gdzie obok "Armine, Sister" zostanie pokazany także spektakl "Medee. O przekraczaniu", odbędą się warsztaty dla aktorów i praktyków teatralnych, a także widzowie będą mogli obejrzeć instalację "Moje oczy są moim krajem".