powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Węgajty w Studium Teatralnym

Teatr Węgajty zaprasza na pokaz swojego nowego spektaklu pt. "Czujność", 25 listopada o godz. 20 w Studiu Teatralnym przy ul. Lubelskiej 30/32.

Inscenizacja: Wacław Sobaszek

Występują: Występują: Izabella Alwingier, Dominika Grenda, Marek Kurkiewicz, Ewa Kurzawa, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek

O "Czujności" od autora:

"Powinniśmy być czujni, regres w życiu publicznym trwa. Dochodzi niekiedy już i do brunatnienia sceny politycznej. Mroczne zjawiska wdzierają się w różne, dotąd niezdobyte obszary życia codziennego. Zdarza się nam doświadczać ich także w rodzinnym kręgu, przy stole wigilijnym, albo innym, równie namaszczonym sakrą zamierzchłych dni. Jak się mamy zachować? Chcemy być sobą. Bo gdzie, jak nie tutaj? Kiedy, jak nie teraz? Jednak nieraz przychodzi nam zmilczeć, zamiast zabrać głos. A gdy próbujemy coś powiedzieć , zderzamy się ze ścianą. Chcieliśmy porozumienia, a uruchomiliśmy jakąś polityczną grę. Może niektóre gry polityczne niewarte są poświęcenia rodzinnej więzi? Może niektóre więzi niewarte są spraw istotnych dla ogółu?"

(Wacław Sobaszek, 18 sierpnia 2017)

Po spektaklu zapraszamy na poczęstunek przygotowany przez Luizę Ibragimovą (uchodźczynię z Czeczenii), w ramach właśnie powstającej spółdzielni socjalnej Convivo.

**

Prologiem wieczoru będzie spektakl "Sztetl-Welt" Teatru 3.5, zagrany o godz. 16.00 na Bazarze Różyckiego.

Reż. Marek Kurkiewicz scenariusz: zespół muzyka: collage

Występują: Dominika Grenda, Tomek Puchalski, Justyna Gregorkiewicz

"Sztetl - Welt" tytuł spektaklu zaczerpnięty z określenia przypisanego do kultury żydowskiej nie jest przypadkowy. Łączy w sobie znaczenie własnego miejsca na ziemi i życia w diasporze. Dodanie do sztetla słowa welt , globalizuje, wskazuje na uniwersalność i wszędobylskość tragedii uchodźctwa.

"Sztetl-Welt" to spektakl i jednocześnie uliczna interwencja. Niema pieśń o utracie domu, tragedii wojny i ksenofobii.

Antyrasistowski wymiar tego spektaklu jest dla nas rodzajem misji wprost na ulicy Moment rozpoczęcia właściwego działania teatralnego jest dopiero środkiem spektaklu. Trzy kobiety we wschodnich strojach wędrują między ludźmi, próbują między nimi zaistnieć, żyć swoim życiem, budować własną przestrzeń, każda z nich niesie ze sobą swoją historię. Osobiste doświadczenie koszmaru wojny i ucieczki.

Reakcje na pojawienie się "obcych" w "białej" tkance miejskiej są bardzo różne. Od skrajnej agresji po ciekawość i życzliwość. Jak to będzie w kolejnym miejscu? Nie wiemy. Sprawdźmy więc.

Turystki z dalekiego kraju już do was jadą!