powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Internet. Wirtualnie i trójjęzycznie o Erwinie Axerze

Od 16 listopada na platformie Google Arts & Culture można oglądać wirtualną wystawę "Erwin Axer 1917-2012", przygotowaną przez Instytut Teatralny w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim). Wystawa przybliża jednego z najwybitniejszych ludzi teatru XX wieku przez wybrane konteksty związane z jego biografią i twórczością.

W 2017 roku obchodzimy stulecie urodzin Erwina Axera, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru XX wieku - reżysera, pisarza, wieloletniego dyrektora Teatru Współczesnego i - krótko - Teatru Narodowego, pedagoga. Wystawa w Google Arts na jego zawodowy rozwój wpłynął zasadniczo Leon Schiller, pedagog z Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Po wojnie Axer w Teatrze Współczesnym zbudował jeden z najlepszych zespołów w kraju, a sukcesy reżyserskie odnosił również za granicą. Zaznaczył się wyraźnie w historii inscenizacji dramatów Bertolta Brechta, Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka.

Istotną częścią wystawy są wybrane fragmenty prozy Axera czytane przez wybitnych aktorów, którzy z nim pracowali: Damiana Damięckiego, Jana Englerta, Maję Komorowską, Krzysztofa Kowalewskiego, Marcina Przybylskiego, Joannę Szczepkowską i Krzysztofa Wakulińskiego oraz fragmenty nagrań jego najgłośniejszych przedstawień z Teatru Współczesnego.

***

Scenariusz wystawy - Michał Smolis

Tłumaczenia - Agnieszka Mrowińska, Joanna Przedpelski

Koordynacja i współpraca - Klaudyna Desperat, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

***

O Google Arts & Culture

Google Arts & Culture to nowy, wciągający sposób obcowania ze sztuką, historią oraz światowymi skarbami kultury, które pochodzą ze zbiorów ponad 1000 instytucji na całym świecie. Projekt został stworzony przez Google Cultural Institute, jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników internetu dzięki stronie www, a także mobilnie na iOS i Android.