powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. "Wiśniowy sad" w Teatrze Nowym

18 listopada Teatr Nowy zaprasza na premierę "Wiśniowego sadu" w reżyserii Davida Mgebrishvili - dyrektora artystycznego zaprzyjaźnionego Teatru w Poti.

Raniewska: Co tam sztuki, przypatrzcie się lepiej sobie:

Jak wy żyjecie... jak szaro...

Ile niepotrzebnych rzeczy mówicie.

A. Czechow "Wiśniowy sad", akt II

.

Teraźniejszość zmienia się dynamicznie. Zmieniają się relacje, zmienia się świat, człowiek i nawet natura. "Stare" staje się niepotrzebne - a "nowe" napawa obawami. "Dom, w którym mieszkamy, dawno już nie jest naszym domem!" słowa jednego z bohaterów Wiśniowego Sadu najbardziej dokładnie i bezlitośnie ukazują nieuchronny upływ czasu ... Wtedy zadajemy sobie pytanie: Co dalej? Co nas czeka? I co będzie jutro? D. Mgebrishvili - reżyser

"Wiśniowy sad" w reżyserii Davida Mgebrishvili - dyrektora artystycznego zaprzyjaźnionego Teatru w Poti - to uwspółcześniona wersja dramatu okrzykniętego najwybitniejszym w dorobku Antoniego Czechowa!

To poruszająca opowieść o ludziach - stojących w obliczu nieuchronnej katastrofy, z której jedynym wyjściem jest sprzedaż tytułowego wiśniowego sadu. W tym świecie bohaterowie poddają się niesionym przez życie koniecznościom... a każdy nosi w sobie jakiś dramat, pozornie niewidoczny w banalnej rzeczywistości...

***

David Mgebrishvili (Georgia)

Dyrektor artystyczny gruzińskiego Państwowego Teatru Poti Valerian Gunia Theatre. Ukończył Uniwersytet Filmowy i Teatralny w Tbilisii. Prowadzi zajęcia pedagogiczne w Teatrze Shota Rustaveli i na Uniwersytecie Filmowym. Reżyseruje głównie w Gruzji i na Białorusi. Wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Vaja-Pshavela Telavi. Wyróżniony wieloma nagrodami.

*

Tamara Okhikyan (Georgia)

Scenograf; Absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi (wydział: Scenografia). Wielokrotnie nagradzana tytułem Najlepszego Projektanta Roku. Autorka wielu scenografii i kostiumów teatralnych, koncepcji projektów artystycznych, wystaw ( m.in. National pavilion at the Prague Quadrennial of Performance Design and Space). W swojej pracy wykorzystuje różne techniki współczesnej sztuki konceptualnej (fotografia, kolaż).