Chorzów. Przegląd finałowy Entrée.8

Przegląd finałowy odbędzie się na Małej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie od 19 do 24 listopada 2017 r. Każdy spektakl rozpoczynamy o godzinie 18:00.

Organizatorzy zapraszają do oglądania spektakli i dzielenia się swoimi uwagami w rozmowach z finalistami i publicznością.

***

19.XI, g. 18:00 Gorczyca/Malinowski "#DBRMPP"

Reżyseria, choreografia i wykonanie: Katarzyna Gorczyca/Oskar Malinowski

Scenografia, reżyseria światła: Maciej Kosteczka

Czas trwania spektaklu: 40 min.

Spektakl #DBRMPP to historia balansująca na granicy wzruszenia i dobrej zabawy, to podróż po świecie kiczu, opowieść o szybkim zaspokajaniu potrzeby bycia-z-kimkolwiek. To obraz ludzi bezradnych, uwodzący publiczność swoją błyskotliwością i sugestywnością. To historia kiczowatej pary w kiczowatym świecie. Ona - lokalna Lolitka, on - brudny i w dresie.

/Aleksandra Spilkowska, Teatralia/

Spotkanie ludzi, którzy nie potrafią przystanąć choć na chwilę i wsłuchać się w to, co mają sobie nawzajem do powiedzenia. Zajęci potwierdzaniem w cudzych oczach wykreowanego wizerunku samych siebie, nie mają czasu na zastanowienie się, czy świat, w którym żyją, nie stał się w międzyczasie tworem pełnym ich wyobrażeń o pragnieniach, a nie rzeczywistych potrzeb.

/Agata Kędzia, Reflektor/

Choreografia spektaklu została nagrodzona na Warszawskiej Platformie Tańca 2016 oraz na Krakowskim Konkursie Choreograficznym "321 TANIEC". W 2017 r. odbyła się premiera filmu #LOVE, który jest ekranizacją filmową spektaklu.

***

20.XI, g. 18:00 Rafał Domagała "Amor omnia vincit"

Na podstawie Frn regnormarnas liv (Z życia glist)

Autor: Per Olov Enquist

Przekład: Andrzej Krajewski-Bola

Reżyseria: Rafał Domagała

Opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko, Agnieszka Makowska

Wykonawca: Rafał Domagała

Lalki: Rafał Domagała, Julia Skuratova

Czas trwania spektaklu: 45 min.

"Posłuchajcie! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej niż wiemy teraz."

Historia odsłaniająca życie wielkiego pisarza, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Przedstawiam państwu prawdziwą baśń z życia Hansa Christiana Andersena.

***

22.XI, g. 18:00 Teatr Czwarta Scena "Jutro Australia"

Hanoch Levin - Jutro Australia

Tłumaczenie: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Michał Sobelman, Włodzimierz Leder

Reżyseria: Michał Piotrowski

Kostiumy: Aleksandra Fielek

Reżyseria światła: Piotr Sadlik

Występują: Karol Gaj, Oliwia Spisak, Agnieszka Gorzkiewicz, Aleksandra Gosławska, Karolina Kwaśny, Wiktoria Lisicka, Bartosz Surówka, Marcin Wolloch

Czas trwania spektaklu: 90 min.

"Jutro Australia" - czarny kabaret nadchodzącej wojny wg tekstów Hanocha Levina. Skecze izraelskiego autora napisane w latach 70. są zaskakująco aktualne w Polsce A.D. 2017.

Osiemnaście kabaretowych miniatur i piosenka składają się na obraz współczesnego świata, rządzonego namiętnościami i pogardą, pełnego karykaturalnych postaci, z nadchodzącą wojną w tle. Czy możemy się przed nią obronić?

***

23.XI, g. 18:00 Teatr Pawła Głowatego i jego przeciwników "Sen małego króla, który nigdy nie był księciem"

Reżyseria: Paweł Głowaty

Scenariusz, kostiumy, choreografia: Paweł Głowaty

Muzyka: Dorota Biłka, Kamil Owczarek

Występują: Paweł Głowaty, Dorota Biłka, Kamil Owczarek

Czas trwania spektaklu: 70 min.

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w małym państwie..." * * * Czasem Coś mówi Nie. Ale ktoś gdzieś śni, a jednak nigdy nie zaznał snu, czy przebudzenia. Odbywa jeden jedyny sen, który mieni się kalejdoskopem kolorów, a jednak nie potrafi rozróżnić kolorów. Ogląda światło znając jedynie ciemność. Kołysz mnie, kołysz...a już nigdy się nie przebudzę. Dlaczego? Bo nie. I wystarczy. Prawdopodobnie będzie to smutna opowieść o tym, co stracić można Jeżeli nie jest się zbyt zdeterminowanym by ujrzeć Słońce. Chyba, że Coś zdeterminowanego Nam przeszkodzi.

***

24.XI, g. 18:00 Teatr Monitoring "Puste noce"

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Cholajda, Grażyna Tabor

Kostiumy: Monika Malicka-Kusak

Scenografia: Wiesław Kusak

Animacje: Sylwia Dwornicka

Rysunki do animacji: Kaja Kusak, Sylwia Dwornicka

Konsultacje etnograficzne: Katarzyna Nowak-Gardecka

Występują: Monika Malicka-Kusak, Patrycja Sitkiewicz, Sylwia Dwornicka, Wiesław Kusak, Krzysztof Legierski, Mariusz Cholajda oraz Grażyna Tabor.

Czas trwania spektaklu: 55 min.

"Puste noce" to przedstawienie oparte na śląskich zwyczajach i obrzędach związanych ze śmiercią i pogrzebem. Spektakl sięga do głęboko zakorzenionych w tradycji i świadomości zabiegów (również magicznych), które towarzyszyły zmarłemu w jego ostatniej drodze. Jak zwykle, w przypadku tego reżysera, zastosowane metafory sprawiły iż spektakl ma charakter alegorycznej opowieści, z doskonała w swej prostocie scenografią, oszczędnymi dialogami oraz prostymi, biało-czarnymi kostiumami. Przejmującym akcentem spektaklu są zaczerpnięte z ludowych źródeł - oryginalne pieśni pogrzebowe wykonywane przez samych aktorów.

Całość uzupełniają wizualizacje multimedialne. Podstawą do ich stworzenia, były utrzymane w śląskim klimacie rysunki. Śląski charakter przedstawienia podkreśla muzyka nagrana na potrzeby "Pustych nocy" przez Orkiestrę Górniczą KWK Zofiówka.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego