powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Teatr Amareya & Guests z nową "Nomadką" w Japonii

Podczas pobytu w Japonii zespół Teatru Amareya & Guests czterokrotnie (w dniach 28 listopada - 10 grudnia) zaprezentuje "Nomadkę" w Sapporo i Tokio. To silny głos polskiego teatru niezależnego w dyskusji na temat ochrony ginących kultur, tożsamości indywidualnej i narodowej oraz pytania o moc świadectwa w dobie post-prawdy.

Po niedawnych sukcesach na festiwalach w Jeleniej Górze i Toruniu oraz po trójmiejskiej premierze nowej wersji "Nomadki", Teatr Amareya & Guests znów leci do Japonii.

Spektakl "NOMADKA" w wykonaniu Teatru Amareya & Guests z udziałem Inuitki Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia) został zaproszony do Japonii ze względu na to, że podejmuje temat kulturowej kolonizacji i walki o tożsamość indywidualną i ochronę ginących kultur.

W Sapporo, w dn. 30.11-1.12.2017, w ramach International Conference on Ethnic Minorities, zespół Teatru Amareya & Guests dwukrotnie zaprezentuje "Nomadkę". Będzie to kolejna nowa odsłona tego podróżującego po świecie projektu teatralnego. W "Nomadce" w Sapporo udział wezmą dwie reprezentantki ludu Ajnu związane ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu współorganizującym wydarzenie (Ainu Women's Association in Hokkaido - Ainu Moshir). Włączenie ich historii w tkankę spektaklu ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście aktualnego dyskursu na temat mniejszości etnicznych i da możliwość dialogu na temat tożsamości indywidualnej i grupowej, etniczności, kulturowego zawłaszczania.

W Sapporo zespół Amareya Theatre & Guests zaprezentuje się w gronie cenionych artystów z Grenlandii, Finlandii, Japonii, Szwecji takich jak: Julie Edel Hardenberg (Grenlandia), Antonie Grahamsdaughter (Kanada/Szwecja), Koji Yuki (Japonia), Britta Marakatt Labba (Sweden), Tomas Colbengtson (Szwecja), Per Isak Jusso (Szwecja), Lena Stenberg (Szwecja), Outi Pieski (Finlandia), Amanda Kernell (Szwecja), Torgeir Vassvik (Norwegia), Anni Linn Fjällström (Szwecja) reprezentujących sztukę mniejszości etnicznych Inuitów, Samów, Ajnu.

Ponadto, podczas konferencji w Sapporo dr Pastuszak zaprezentuje wykład poświęcony badaniom prof. Bronisława Piłsudskiego nad ludem Ajnu i połączony z dyskusją na temat roli teatru i tańca w procesie wydobywania ukrytych historii systemowej opresji wobec mniejszości etnicznych.

Podczas pobytu w Japonii zespołu Amareya Theatre Gekidan Kaitaisha (Japan)" organizowanego przez Gekidan Kaitaisha. W Japonii zespół Amareya Theatre & Guests wystąpi w składzie - Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain, Daniela Komędera, Aleksandra Śliwińska, Monika Wińczyk.

Zaproszony przez organizatorów z Japonii spektakl "Nomadka" opowiada prawdziwą historię Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu reedukację młodych Grenlandczyków, aby stali się "prawdziwymi" Duńczykami. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu. Zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i zaczęła odbudowywać utracone więzi ze swoimi bliskimi i swoją ojczyzną. Dziś staje na scenie razem z Teatrem Amareya & Guests, by opowiedzieć uniwersalną historię kobiety, która odnajduje siebie na drodze życia - odważnej, niezależnej, mówiącej własnym głosem. "Nomadka" to bardzo aktualny głos na temat wygnania, "kulturowego ludobójstwa" i poszukiwania własnej tożsamości. Spektakl "Nomadka" prezentowany był m.in. podczas 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w

Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii oraz w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. W 2015 Katarzyna

Pastuszak była nominowana do prestiżowej nagrody "Splendor Gedanensis" za reżyserię spektaklu "Nomadka". Fakt, iż polskie artystki podejmują temat represjonowania mniejszości etnicznych takich jak Inuici czy Ajnu i podkreślają w spektaklu siłę i wartość tożsamości narodowej i kulturowej wydaje się być szczególnie istotny w aktualnym kontekście międzynarodowym.

Prezentacje Teatru Amareya & Guests i Louise Fontain w Japonii są możliwe dzięki wsparciu culture.pl (Instytut Adama Mickieiwcza - "Kultura Polska na świecie"), Instytutu Polskiego w Tokio, DTS (Norwegia) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii.