powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. "Mały kominiarczyk" operowo

Opera Śląska przygotowała nową propozycję dla młodych melomanów. 7 listopada, o godz. 17 odbędzie się premiera opery dla dzieci "Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!" Benjamina Brittena.

Spektakl przygotowali młodzi realizatorzy - Zofia Dowjat (reżyseria), Grzegorz Brajner (kierownictwo muzyczne) i Dagmara Walkowicz-Goleśny (scenografia i kostiumy).

Widzowie będą współuczestniczyć w tworzeniu tej opery. Tutaj dzieci same postanawiają zrobić spektakl, kierując się hasłem "zróbmy operę" - zbierają rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Wciągają w to dorosłych solistów oraz publiczność i wspólnie opowiadają historię o tym, jak grupa dzieci postanawia uratować małego biednego Sama (Kominiarczyka), który zmuszony jest do pracy ponad siły. To historia, której początek jest smutny, ale kończy się szczęśliwie - podkreśla Zofia Dowjat, reżyser.

Jest to kunsztownie napisany, a zarazem łatwo trafiający do każdego widza utwór. Muzyka jest bardzo różnorodna, nawiązująca do różnych gatunków - pojawiają się m.in. walc, szanty czy kołysanka. Publiczność będzie mogła wziąć czynny udział w spektaklu, wykonując z artystami kilka utworów - dodaje Grzegorz Brajner, kierownik muzyczny.

Realizację premierowego przedstawienia poprzedziły profesjonalne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, spośród których wybrano młodych artystów którzy wystąpią w operze. Spektakl jest interaktywnym widowiskiem, w którym publiczność aktywnie włącza się w akcję, która dzieje się na scenie teatru. Dodatkowo dzieci kompleksowo poznają świat opery - dowiadują się czym jest orkiestron, jak działają instrumenty czy kim jest inspicjent.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017.

Wykonanie za zgodą wydawnictwa Boosey and Hawkes Music Publishers Ltd.