powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Teatry z Polski i Litwy pracują nad wspólnym spektaklem

W Białymstoku i w Wilnie trwają przygotowania do dwujęzycznego spektaklu "Ony" w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia "Deus Ex Machina" - promującego polską sztukę teatralną oraz litewskie teatry. Premiera przedstawienia w listopadzie.

Przedstawienie "Ony" to kolejny etap współpracy Białostockiego Teatru Lalek i Wileńskiego Teatru Kameralnego. Powstaje w ramach przedsięwzięcia: "Deus Ex Machina", realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Projekt ma promować polską dramaturgię za granicą i myślę, że to doświadczenie dla nas wszystkich jest arcyciekawe - powiedział dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski, który - wraz z Agne Sunklodaite z Litwy - reżyseruje spektakl.

Zagrają w nim aktorzy z obu teatrów. - Spektakl realizowany jest w formule work-in-progress. Złożony jest ze scen w języku polskim i litewskim i tak będziemy go prezentować w listopadzie na scenach teatrów w Wilnie, Kłajpedzie, Kownie i w Białymstoku - powiedział Malinowski.

Dodał, że od stycznia "ten temat będzie żył swoim życiem" w obu teatrach, w Polsce i na Litwie. - Przygotowujemy tak naprawdę spektakl w trzech wersjach: dwujęzycznej, polskiej i litewskiej -zaznaczył dyrektor BTL.

- Zależy nam w tym projekcie, żeby zderzyć dwa języki państw ze sobą sąsiadujących, zobaczyć, jak aktorzy niosą ze sobą ten sam temat, w tej samej plastyce, z tą samą muzyką, ale jednak nieco inaczej, bo nasze wrażliwości są jednak inne - dodał Malinowski.

"Ony" ma być spektaklem dla dzieci od 10 roku życia, młodzieży i dorosłych, powstaje według tekstu polskiej dramaturg Marty Guśniowskiej. Tytułowy bohater pochodzi z rozbitej rodziny. Wychowują go krewni, potem trafia do domu dziecka, skąd ucieka i stara się odnaleźć swoją tożsamość. Przeżywa różne przygody, szuka ojca by na nowo połączyć rodzinę, a w ostatnich scenach jest już dojrzałym człowiekiem.

Przedsięwzięcie "Deus Ex Machina", to nie tylko wspólne przedstawienie. To również warsztaty, edukacyjne spotkania, gra planszowa o głównym bohaterze spektaklu "Ony" i wystawa zdjęć teatralnych wykonanych w technologii 3D. Działania będą prezentowane najpierw na Litwie, później w Białymstoku.

Premierowy pokaz przedstawienia odbędzie się 11 listopada w Wileńskim Teatrze Kameralnym, zaś w Białostockim Teatrze Lalek - 25 i 26 listopada.