Poznań. "Niebostrzyg" u Przyjaciół w Haloween

Teatr U Przyjaciół zaprasza 31 października o godz. 20 na spektakl "Niebostrzyg". - Zapewniamy, że na scenie trup będzie ścielił się gęsto - ale jedynie w koronkowej pościeli - zapowiadają twórcy.

W życiu każdego człowieka pojawia się ten kłopotliwy moment, w którym przychodzi mu umrzeć. Mówi się, że śmierć to dopiero początek, ale czego? Wielu przebąkuje, że prawdziwych problemów. Świeży nieboszczyk nie do końca wie, co ma ze sobą zrobić, gdzie się podziać i czy jego oczy w końcu przyzwyczają się do ciemności. Perspektywa wiecznego snu może przerażać, zwłaszcza tych, którzy mają kłopoty z zasypianiem. Co wtedy począć z niekończącą się nocą?

"Niebostrzyg", to spektakl złożony z trzech miniatur teatralnych, w których próbujemy zmagać się z tematem pośmiertnego trwania umrzyków. Utrzymana w groteskowej konwencji całość ma przedstawić nasze wyobrażenie o tym, jak wygląda "życie po życiu" w dziedzinie, która w prawdzie nie jest piekłem, ale której i do nieba raczej daleko; stąd mówimy o "niebie strzyg", czyli zakątku cmentarza zwieszonym poza czasem i przestrzenią.

Choć inspiracją do stworzenia spektaklu był konkretny utwór Bolesława Leśmiana (do którego odwołuje się pośrednio jedna z miniatur), to jednak spektakl nie bazuje na żadnym, konkretnym utworze, a raczej czerpie z najróżniejszych wyobrażeń "zaświata", które dotąd pojawiły się w literaturze, czy szerzej, kulturze. Asekuracyjnie - bo z przymrużeniem oka - postanowiliśmy odkurzyć nieco strychowe trumny i tchnąć nieco świeżości w "życie" ich lokatorów, stąd na deskach naszego teatru będzie można zobaczyć, zarówno wieloletnich mieszkańców cmentarnych parceli, jaki i tych, którzy dopiero myślą, jak ułożyć sobie nie-życie: duchy, strzygi i upiory, chcielibyśmy ukazać w krzywym zwierciadle (to jest takim, w którym nawet wampir może się przejrzeć).

Zapewniamy, że na scenie trup będzie ścielił się gęsto - ale jedynie w koronkowej pościeli.

***

Bilety dostępne w Kawiarni "U Przyjaciół" oraz CIM.

Rezerwacje pod numerem telefonu: 61 851 67 95.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego