powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Otwórz oczy na kulturę - Open Eyes Festival

Open Eyes Economy Summit to nie tylko ruch intelektualny tworzący platformę wymiany myśli dla ekspertów z kraju i świata oraz wszystkich zainteresowanych tematyką najważniejszych problemów oraz wyzwań, przed jakimi stoi dzisiejsza gospodarka i społeczeństwo. To również wydarzenia kulturalne prezentujące międzynarodowej publiczności twórczość wybitnych polskich artystów. Zostały one ujęte w Open Eyes Festival. Co przygotowano w tym roku?

Teatr

Podczas tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowane spektakle oparte na twórczości słynnych polskich artystów zrealizowane przez wybitnych twórców teatralnych. Agnieszka Glińska wraz z Art Color Ballet będzie prezentować widowisko muzyczne "Kryptonim 27" inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego. Widz doświadczy teatralnej wizji świata malarza przeniesionej na deski sceny. Ten niezwykły, oniryczny spektakl wprowadza odbiorców w ukryte znaczenie dzieł Mistrza. Z kolei Michał Zadara wraz z Barbarą Wysocką zaprezentują spektakl "Chopin bez fortepianu" z udziałem Sinfonietty Cracovii pod batutą Bassema Akiki. Bezprecedensowe wykonanie koncertów z wyeliminowaną partią fortepianu to fuzja teatru i koncertu symfonicznego. W spektaklu Barbara Wysocka przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej wykona aktorski ekwiwalent obu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Spektakl prezentowany był podczas największych festiwali teatralnych i muzycznych w kraju i za granicą, podczas których został owacyjnie przyjęty przez krytykę oraz publiczność.

Muzyka

Wojtek Mazolewski w swoim najnowszym projekcie "Chaos pełen idei" współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami, łącząc pokolenia i gatunki. Dzięki temu powstała eklektyczna mieszanka, pełna szaleństwa i melodii. Wśród wykonawców są m.in. John Porter, Wojciech Waglewski, Misia Furtak czy Vienio. Mazolewski, który jest jednym z twórców sceny yassowej oraz popularyzatorem jazzu, wrócił z nową energią i przedstawia chaotyczną mieszankę stylu i doświadczeń wielu muzyków, która układa się w piękną całość.

Kolejnym artystą Open Eyes Festival będzie Dorota Miśkiewicz. Ze swoim koncertem PIANO.pl złoży muzyczny hołd polskiej pianistyce. Jak podkreśla wokalistka fortepian to polska specjalność i wśród wielu znakomitych polskich muzyków, to właśnie pianiści wiodą prym. Wydarzenie wykorzysta muzykę należącą do kanonu polskiej piosenki wykonanej w wyjątkowych aranżacjach jazzmanki. Dzięki temu znane przeboje będą mogły zostać odkryte na nowo.

Sztuki plastyczne

Tegorocznemu kongresowi OEES towarzyszyć będą wystawy z cyklu "Przestrzeń dla sztuki", w tej odsłonie zadedykowane Leszkowi Misiakowi - wybitnemu malarzowi, grafikowi, ale też pedagogowi, który wykształcił kolejne pokolenia twórców (m.in. Rafała Borcza, Wilhelma Sasnala).

Wystawa retrospektywna twórczości artysty połączona zostanie z prezentacją prac jego uczniów. To niezwykła okazja, by prześledzić jak relacja mistrz-uczeń realizuje się w sztuce. Celem "Przestrzeni dla sztuki" jest przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców osiągnięć najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów, związanych - czy to przez całe życie, czy tylko epizodycznie - z Krakowem.

W ramach kongresu OEES zostanie również zaprezentowana wystawa Net Art organizowana wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Polscy i zagraniczni artyści, wykorzystujący w swojej twórczości możliwości, jakie daje Internet przedstawią swoje nowe podejście do sztuki, w którym sieć Internetu staje się źródłem nowych inspiracji, wymagających zmiany myślenia o sztuce.

Film

Festiwal Filmowy "Open Eyes to Fair Trade" to dwudniowy festiwal o charakterze filmowo-społecznym. W programie krótkometrażowe filmy dokumentalne, krótkie spoty, warsztaty i spotkania z ekspertami oraz degustacje produktów Fairtrade. Ideą Festiwalu jest popularyzacja idei Sprawiedliwego Handlu i ekonomii społecznej nie tylko poprzez filmy dokumentalne, ale także przedstawienie, czym jest Fairtrade w praktyce. Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Organizatorem Festiwalu jest Fundacja "Koalicja Sprawiedliwego Handlu" - Fairtrade Polska.

Program Festiwalu:

KRYPTONIM 27

4 i 5 listopada, g. 19.00, Scena NCK

reż. Agnieszka Glińska

DOROTA MIŚKIEWICZ - PIANO.PL

10 listopada, g. 19.00, Scena NCK

wystąpią: Włodzimierz Nahorny, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski (Pianohooligan) i Atom String Quartet

Wojtek Mazolewski - CHAOS PEŁEN IDEI

13 listopada, g. 19.00, Scena NCK

wystąpią: John Porter, Wojciech Waglewski, Piotr Zioła, Misia Furtak i Vienio

CHOPIN BEZ FORTEPIANU

14 listopada, g. 20.30, ICE Kraków

reż. Michał Zadara, na scenie: Barbara Wysocka, Sinfonietta Cracovia, dyryguje: Bassem Akiki

oPRZESTRZEŃ DLA SZTUKI

Leszek Misiak i uczniowie - wystawa malarstwa

wernisaże:

6 listopada, g. 13.00, Akademia Sztuk Pięknych

7 listopada, g. 13.00, Uniwersytet Ekonomiczny

9 listopada, g. 18.00, Nowohuckie Centrum Kultury

NET ART

14-15 listopada ICE Kraków

Kuratorzy wystawy: Piotr Krajewski, Maria Anna Potocka

FESTIWAL FILMOWY "Open Eyes to Fair Trade"

14-15 listopada, g. 14:00-20:00, Forum Przestrzenie

Więcej szczegółów na temat Open Eyes Festival: www.openeyesfestival.pl

Więcej informacji na temat kongresu Open Eyes Economy Summit: www.oees.pl

Organizatorami wydarzeń kulturalnych są: Agencja Artystyczna GAP, Nowohuckie Centrum Kultury