powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Za co kochamy Artystów

Danuta Nagórna, Dominika Buczek i Jacek Zienkiewicz - jako aktorzy Teatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego - pofrunęli wysokim lotem na premierze "Trzech listów Prababki" Zygmunta Bartkiewicza.

Ich reżyser (Waldemar Matuszewski) witając publiczność przed spektaklem zarzekał się, że to nie będzie spektakl - a jedynie sceniczne ("performatywne") czytanie tekstu, a jednak...

Prób nie było wcale tak wiele, ale uskrzydleni gorącymi reakcjami widowni - zaraz na początku "czytania" - aktorzy zerwali się do lotu. Tekst opowiadania zaadaptowanego na scenę jest pisany staropolszczyzną i doskonale się sprawdził pomysł "tłumaczenia na nasze" realizowany przez grającego narratora i pisarza (oraz wszystkie inne męskie postaci) Jacka Zienkiewicza, który te co bardziej zapomniane słowa objaśniał w brawurowym tempie - wcale nie wypadając z gry.

Pani Danuta ujęła widownię "starą dobrą" szkołą aktorstwa i dykcji, ale też komizmem swojej Cioci Barbary. Frywolna Dorota grana przez Dominikę Buczek (w niezwykle trafionych i wysmakowanych kostiumach Barbary Batyry) zniewoliła serca całej męskiej części widowni a rozbawiła jej część żeńską. Jacek Zienkiewicz, animujący wszystkie sceniczne zdarzenia ("pisząc" je na naszych oczach), dyrygował, momentami nawet śpiewał do muzyki, którą spektakl oprawiła redaktor Ewa Szymańska. ("Modlitwa dziewicy" Tekli Bądarzewskiej stanowiła motyw wiodący - rozkołysała i aktorów i widownię.)

Może oprócz widowni do tych wysokich scenicznych lotów młodych artystów przyczyniła się sama obecność i kunszt aktorski Danuty Nagórnej? Dość na tym, że wszyscy aktorzy zerwali się z etapu "czytania" do scenicznego lotu i zaskoczyli samego reżysera, a widowni pełną satysfakcję dali.

I jak nie kochać Artystów?

Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego - premiera czytania scenicznego adaptacji teatralnej opowiadania Zygmunta Bartkiewicza pt. "Trzy listy prababki" - w 150. rocznicę urodzin autora.

Wykonawcy: Danuta Nagórna, Dominika Buczek i Jacek Zienkiewicz.

Adaptacja i reżyseria: Waldemar Matuszewski, scenografia: Barbara Batyra, opracowanie muzyczne: Ewa Szymańska.

Premiera - 21 października, w Brwinowie.