powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera płyty "Zimpel/Ziołek" na Muzycznej Scenie OFF

Dwóch eksperymentujących muzyków i kompozytorów - Wacław Zimpel oraz Kuba Ziołek - wystąpi wspólnie w warszawskim PROM-ie Kultury Saska Kępa w piątek. W ramach cyklu Muzyczna Scena OFF odbędzie się premiera ich płyty "ZIMPEL / ZIOŁEK".

- Dwóch laureatów Paszportów Polityki w jednym projekcie to wydarzenie samo w sobie, a jeśli doda się do tego jakość ich wspólnej muzyki, otrzymamy jedną z najciekawszych artystycznych kolaboracji na polskiej scenie muzycznej w ostatnich latach - ocenił pomysłodawca i organizator cyklu Muzyczna Scena OFF Miron Zajfert.

Wacław Zimpel (Paszport Polityki 2017) jest przez znawców jazzu uważany za jednego z najbardziej interesujących muzyków Europy, jazzmana nowego stulecia. Ten klarnecista, kompozytor, improwizator łączy w swojej twórczości jazz, muzykę etniczną i współczesną kameralistykę. Współpracował m.in. z klarnecistą Perrym Robinsonem, pianistą Bobbym Few, perkusistą Klausem Kugelem, a także z polskimi muzykami - Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim. Kuba Ziołek (Paszport Polityki 2016) jest gitarzystą, kompozytorem i producentem, który udziela się w wielu przedsięwzięciach muzycznych. Jego album "Stara Rzeka" z 2013 r. zyskał uznanie jako dzieło inspirowane słowiańskim mistycyzmem.

- To twórcy, którzy od lat wywierają znaczący wpływ na alternatywną muzykę w naszym kraju, a ich najnowsze, własne projekty - "Stara Rzeka" Ziołka czy też "Lam" i "Lines" Zimpla są dostrzegane i cenione w kraju i na świecie, znajdując szerokie grono odbiorców i entuzjastyczne oceny krytyki - podkreślił Zajfert.

Po raz pierwszy muzycy spotkali się na wspólnych koncertach w ubiegłym roku. Zaowocowało to nagraniem płyty pt. "ZIMPEL / ZIOŁEK", której premiera odbędzie się na piątkowym koncercie w PROM-ie Kultury.

- Ci wybitni artyści i niestrudzeni eksperymentatorzy tylko w sobie znany sposób dokonali rzeczy niezwykłej - doskonale połączyli pozornie nieprzystające do siebie światy indywidualnych fascynacji muzycznych, tworząc dzieło o niezwykłej spójności, pełne głębokich emocji i wyjątkowej muzycznej urody - ocenił Zajfert.

W ramach Muzycznej Sceny OFF prezentowane są najciekawsze polskie alternatywne projekty muzyczne. Nad cyklem, który wystartował we wrześniu 2016 r., patronat medialny sprawuje m.in. Polska Agencja Prasowa.