powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Orientalna uczta baletomana

Wielkie, klasyczne widowisko baletowe "Korsarz" już 22 października otworzy sezon 2017-18 transmisji kinowych z Teatru Bolszoj w Moskwie.

Osadzony we wschodniej scenerii balet to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. Wielokrotnie przerabiany i rozbudowywany przez kolejnych choreografów, jest kwintesencją baletu z akcją, która jednak służy głównie zaprezentowaniu całej maestrii znakomitego zespołu baletowego Bolszoj.

"Korsarz" to romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory, którą koniecznie chce zdobyć bogaty pasza Seid. Kiedy w 2007 roku Aleksiej Ratmański i Jurij Burłaka wznawiali ten balet, wykonali ogromną pracę, studiując materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Postanowili odtworzyć wersję Mariusa Petipy z 1899 roku, bez późniejszych rosyjskich i radzieckich naleciałości. Odczytali więc m.in. notację oryginalnej choreografii, znajdującą się w The Harvard Theatre Collection. Artyści starali się też odtworzyć scenografię i kostiumy, wzorując się na dawnych szkicach, więc strona wizualna nie tylko zachwyca bogactwem charakterystycznym dla carskiego teatru Sankt Petersburga, ale i wzrusza uroczą naiwnością rozwiązań scenicznych rodem z XIX wieku. Miłośników klasycznego baletu zaskoczy brak dodawanej w późniejszych wersjach postaci Alego, niewolnika i przyjaciela Konrada, który w kluczowej scenie pas de deux wykonuje popisowe tańce solowe. W wersji z Moskwy te partie przypadają samemu Konradowi.

Zgodnie z XIX-wieczną konwencją podczas tworzenia widowiska choreografowie często dodawali do partytury tańce pochodzące spod pióra innego kompozytora. W tym przypadku, prócz muzyki Adolphe'a Adama, pojawią się także fragmenty autorstwa Léo Delibes'a, Cesare'a Pugniego, Piotra von Oldenburga, Riccarda Driga, Alberta Zabela oraz Juliusa Gerbera. To prawdziwa muzyczna mozaika. Rozmach widowiska jest iście carski - w spektaklu bierze udział 120 tancerzy. W głównych partiach zobaczymy młodych solistów baletu Bolszoj, od kilku lat święcących tryumfy na tej scenie: tytułowego korsarza Konrada zatańczy Igor Cwirko, Medorą będzie Jekaterina Krysanowa.

Rozpowszechnianiem spektakli teatralnych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajmuje się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. Rocznie firma w samej tylko Polsce sprzedaje ponad 120.000 biletów.

***

GDZIE OGLĄDAĆ:

22 października - na żywo

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Katowice Kino Rialto

Konin Kino Oskard

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Szczecin Multikino

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

26 listopada

Łódź Łódzki Dom Kultury kino Szpulka

Łuków kino Łuków

Tuchów kino Promień

4 grudnia

Opole Lubelskie kino Opolanka

1 stycznia 2018

Ostrów Wielkopolski kino Komeda

17 stycznia 2018

Gorlice kino Kolory

21 stycznia 2018

Rzeszów kino Zorza

***

Adolphe Adam / Aleksiej Ratmański

"Le Corsaire / Korsarz"

Prapremiera 1856, premiery: 1899, 2007

Libretto: Jules Henri Vernoy de Saint-Georges i Joseph Mazilier w opracowaniu Mariusa Petipy na podstawie poematu Lorda Byrona

Premiera tej inscenizacji na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie: 21 czerwca 2007 roku.

22 października 2017 | niedziela | 17:00 | LIVE

Obsada:

Jekaterina Krysanowa jako Medora, grecka niewolnica

Igor Cwirko jako Konrad, przywódca korsarzy

Aleksiej Łoparewicz jako pasza Seid

Denis Sawin jako Birbanto, jeden z korsarzy

Nelli Kobakhidze jako Zulma, faworyta paszy

Daria Chochłowa jako Gulnara, niewolnica paszy

Gienadij Janin jako Izaak, handlarz niewolników

Andriej Sitnikow jako dozorca haremu

Anastazja Staszkiewicz i Wiaczesław Łopatin - pas de deux niewolników

Ana Turazaszwili, Elwina Ibraimowa, Ksenia Żiganszczina - pas de trois odalisek

Kristina Karasyowa i Denis Sawin - soliści w tańcu piratów

Artiom Bieliakow - solista w grand pas z wachlarzami

Daria Boczkowa, Bruna Cantanhede Gaglianone, Ksenia Kern, Eleonora Sevenard , Margarita Szrainer, Wiktoria Jakuszewa - grand pas z wachlarzami

oraz

soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Realizatorzy:

Paweł Kliniczew - dyrygent

Marius Petipa - choreografia

Aleksiej Ratmański, Jurij Burłaka - rekonstrukcja

Aleksiej Ratmański - nowa choreografia

Boris Kamiński - scenografia

Elena Zajcewa - kostiumy

Damir Ismagiłow - światło

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym dwie przerwy).