powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. Podyskutują o "normalnym teatrze" w Zagłębiu

W poniedziałek, 23 października o 18 Teatr Zagłębia zaprasza na debatę "Co to jest normalny teatr?". Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi "Wojna światów"w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, którego premiera odbędzie się 4 listopada.

Kategoria normalnego teatru pojawia się coraz częściej w mediach oraz wypowiedziach polityków, artystów, widzów i ekspertów. Jest on przeciwstawiany kontrowersyjnym spektaklom, działalności zaangażowanych politycznie twórców. Normalny teatr trudno jest jednak zdefiniować.

- Z kontekstu możemy wnioskować, że charakteryzuje się on wysokim poziomem artystycznym, promuje powszechnie uznane wartości, wzbudza śmiech prześwietnymi żartami. A co za tym idzie - utwierdza zastany porządek świata, a nie go podważa. W czasie naszej dyskusji ruszymy w poszukiwanie normalnego teatru, zastanowimy się, co stoi za tym pojęciem, komu jest potrzebne i jakie obietnice za sobą niesie - mówi Katarzyna Niedurny, moderatorka dyskusji, zajmująca się w Teatrze Zagłębia edukacją teatralną.

Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi "Wojna światów" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, opartym na jednej z najbardziej znanych książek sci-fi. Reżyserka przedstawia moment, w którym to, co normalne: nasza codzienność, przyjęty porządek społeczny i hierarchia zostaje zburzone przez niespodziewane wydarzenie - najazd Marsjan. Premiera spektaklu - 4 listopada. Debata odbywa się w ramach cyklu "Teatr jest spotkaniem". Wstęp - 1 zł.

Prowadzenie:

Katarzyna Niedurny - teatrolożka, krytyczka, edukatorka w Teatrze Zagłębia. W ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim naukowo zajmuje się potencjałem politycznym publiczności teatralnej.

Goście:

Marta Bryś - doktorantka na teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynatorka i producentka wydarzeń artystycznych. Publikuje na łamach "Didaskaliów", "Notatnika Teatralnego", "Dialogu", "Opcji" i "Dwutygodnika".

Aneta Groszyńska - teatrolog, reżyserka teatralna, kierownik artystyczna w Teatrze Zagłębia. W swoich spektaklach używa w nowy sposób znanych konwencji teatralnych: od kabaretu tworzonego w warszawskich piwnicach, po musical w Narodowym Starym Tetrze robionym na podstawie reportażu "Głód" Martina Caparrosa.

Witold Mrozek - krytyk teatralny, publicysta. Dziennikarz "Gazety Wyborczej", stale współpracuje m.in. z internetowym pismem kulturalnym dwutygodnik.com i "Krytyką Polityczną".

Weronika Szczawińska - reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 za "konsekwentne budowanie własnego języka teatralnego". Współpracowała z teatrami w całej Polsce m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, niezależnym teatrem Komuna Warszawa.