powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Czeczeni na szwalnia.DOK2

Jutro o godz. 19.00 w ramach szwalnia.DOK2 odbędzie się pokaz spektaklu "Jilbaz moh" w wykonaniu czeczeńskich uchodźców ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK w Białymstoku.

14 października, godz. 19.00

wstęp: 5/ 10 PLN

"Jilbaz moh"

Czy granie może być lepszym "językiem" od mówienia? W spektaklu oddajemy się intuicyjnej grze pomiędzy publicznością a młodymi czeczeńskimi uchodźcami. Parafrazując myśl Gertrudy Stein - wszystko, co nie jest grą, może być opowieścią - traktujemy grę jako klucz do pozawerbalnego świata zbieżnych doświadczeń, przeżyć i emocji.

Gra prawie w całości rozgrywa się w języku czeczeńskim, dlatego widz zostaje postawiony wobec obcego porządku, a czasem nawet bezkarnie do niego wciągany. Dopiero, kiedy zaufa instynktowi może stopniowo odkrywać reguły panujące w stwarzanym na jego oczach świecie.

Gra jest kontynuacją pracy Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK zapoczątkowanej w 2013 roku warsztatami reportersko-teatralnymi z młodzieżą czeczeńską i polską. Naszym głównym motywem w pracy jest przedefiniowanie roli teatru, z jednostronnego widowiska na przestrzeń, która może być wszędzie, którą ustanawiają i wypełniają przebywający oraz działający w niej razem ludzie.

Grają - Amina Akhmadova, Ayshat Akhmarova, Laura Mezhidova, Lorsan Mezhidov, Islam Vazaev, Zaurbek Vazaev, Isa Akhmadov, Abubakar Akhmadov, Khasan Kurbanov.

Koncepcja, reżyseria - Michał Stankiewicz

Współpraca reżyserska - Joanna Zubrycka, Aleksandra Ostrowska, Dobromir Dymecki

Współpraca choreograficzna - Renata Piotrowska-Auffret

Opieka, konsultacje - Marina Mezhidova, Elza Vazaev

Koordynacja - Paulina Karczewska

Asystentka reżysera - Patrycja Kownacka

Wolontariusze - Martyna Płońska, Emilia Ostrowska, Paweł Owerczuk, Martyna Siemieńczuk

Produkcja - Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK

szwalnia.DOK to cykl wielomiesięcznych prezentacji zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim uzupełnionych o spotkania autorskie mające za zadanie przybliżyć uczestnikom konteksty kulturowe, społeczne i polityczne, wokół których oscylują podejmowane działania.

***

Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki

Partner: Zjadliwości - kuchnia roślinna

Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia - Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny "Teatralia", TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki

Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Pełen program przeglądu dostępny na stronie www.teatrszwalnia.pl