powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Króla Maciusia I" w Teatrze Lalka w sobotę

- Nasz Król Maciuś I jest bardzo szlachetną postacią i chce być dobry dla ludu, dla swojego państwa, ale wszystko, co robi - przynosi zły skutek - powiedziała w środę PAP reżyser spektaklu "Król Maciuś I" Daria Kopiec. Premiera spektaklu w Teatrze Lalka w sobotę.

- Króla Maciusia wszyscy znamy, a przynajmniej nam się wydaje, że znamy. Ta książka jest o tym, jak trudno jest odgrodzić dobro od zła, co trzeba czynić, by stać się dobrym człowiekiem - powiedziała w środę PAP reżyser "Króla Maciusia I" Daria Kopiec podczas próby medialnej spektaklu w Teatrze Lalka.

- Nasz Król Maciuś I jest bardzo szlachetną postacią i chce być dobry dla swojego ludu, dla swojego państwa, ale wszystko, co robi, jak mu się wydaje, w imię dobra - przynosi zły skutek - dodała reżyser przedstawienia.

Twórczyni spektaklu wyjaśniła, że nie boi się posługiwać teatrem wizualnym i mocnymi efektami podczas realizacji widowiska dla dzieci. - Sprawdziło się to bardzo dobrze, gdy reżyserowałam "B@jki Robotów" Lema w łódzkim Teatrze Pinokio - wyjaśniła.

- Króla Maciusia wszyscy znamy, a przynajmniej nam się wydaje, że znamy. Ta książka jest o tym, jak trudno jest odgrodzić dobro od zła, co trzeba czynić, by stać się dobrym człowiekiem - powiedziała w środę PAP reżyser "Króla Maciusia I" Daria Kopiec podczas próby medialnej spektaklu w Teatrze Lalka.

- Drugim tematem, który jest dla mnie bardzo istotny - to temat spotkania z dziewczynką z innego kraju, z obcym. To spotkanie bardzo mnie zelektryzowało, bo okazuje się tematem bardzo aktualnym, próbą zaproszenia do naszego świata tego obcego i jakiejś koegzystencji razem z nim - powiedziała Kopiec.

- Ale przede wszystkim ten spektakl ma im pomóc. Dzieci potrzebują wiary w to, że mogą coś zmienić, że ten świat jest na to otwarty, że mają jakąś decyzyjność - dodała.

- Niestety, nie będę dużo śpiewał - powiedział PAP Rafał Derkacz, odtwórca roli Króla Maciusia oraz laureat Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

- Powracając do książki Korczaka, odkryłem ile w niej jest tematów - i jak często kontrowersyjne kwestie poruszał. Mam poczucie, że gdy odrzemy tę historię z "królewskości" i zajmiemy się dzieckiem - to ujrzymy, jak przerażająco aktualna jest ta opowieść. Jak wiele mówi o współczesnych dzieciach, o tym, jak często wciskamy je w ramy, nakładamy na nie tyle obowiązków, że nie są w stanie im podołać, a także o tym, jak wysoko zawieszamy im poprzeczkę - dodał aktor.

Autorką adaptacji teatralnej książki Janusza Korczaka jest Martyna Lechman.

Daria Kopiec jest reżyserem filmowym i teatralnym - absolwentką PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim, ze specjalizacją animacja i filmowe efekty specjalne. Przygotowała szereg animacji i spektakli teatralnych dla dzieci. Od listopada 2006 r. do marca 2007 r. była stażystką w Ecole Nationale Superieure des Arts Visuels - La Cambre w Brukseli. Obecnie studiuje na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Od 2010 r. jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest laureatką stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013) i stypendium twórczego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Za spektakl "Córka Leara" dostała nagrodę dla najlepszego reżysera na ACT - International Short Pieces w Bilbao (2017), I nagrodę na festiwalu Dei Due Mondi w Spoleto (2017), II nagrodę w Konkursie SzekspirOFF (2016) podczas XX Festiwalu Szekspirowskiego oraz nagrodę publiczności w konkursie Artokraina w Petersburgu (2016). Za przedstawienie "B@jki Robotów" wg Stanisława Lema w Teatrze Pinokio nagrodzono ją w Łodzi Złotą Maską "za najlepszy spektakl teatralny w sezonie 2016/17".

Scenografię zaprojektowała Matylda Kotlińska, muzykę skomponował Adam Świtała, a choreografię opracował Jacek Owczarek.

W przedstawieniu występują: Rafał Derkacz (gościnnie), Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Wojciech Pałęcki i Olga Ryl-Krystianowska.

Premiera w Teatrze Lalka w sobotę o g. 17.30. Spektakl adresowany jest do dzieci powyżej 7 roku życia.