powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Akademia Muzyczna zyska instrumenty za 20 mln zł

Zakup instrumentów za ponad 20 mln zł to najważniejsza inwestycja, jaką zrealizuje w roku 2017/2018 Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Podczas inauguracji indeksy z rąk rektora Cezarego Sarneckiego odebrało150 młodych muzyków rozpoczynających studia.

- Za sprawą spełnionych obietnic złożonych równo rok temu przez ministra kultury Piotra Glińskiego, który potwierdził wówczas swoją decyzję o przyznaniu dofinansowania projektu "Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi", z przyjemnością mogę zawiadomić, że zakup ten jest obecnie realizowany. Jego całkowity koszt opiewał na 20,5 mln zł - podkreślił rektor łódzkiej AM.

Jak zapowiedział w uczelni pojawi się wkrótce siedem fortepianów koncertowych i 30 fortepianów krótkich, organy, klawesyny, instrumenty orkiestrowe oraz sprzęt nagłaśniający. Druga - zdaniem rektora - istotna inwestycja zakończona w ubiegłym roku akademickim to stworzenie nowej przestrzeni koncertowej w Pałacu Karola Poznańskiego; na jego realizację uczelnia przeznaczyła prawie 18 mln zł z tzw. funduszy norweskich. Uczelnia będzie starać się o kolejne środki na ukończenie południowego skrzydła Pałacu.

Akademia Muzyczna w Łodzi kształci studentów na dziewięciu kierunkach - kompozycja i teoria muzyki, dyrygentura, muzyka w mediach, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, muzykoterapia, instrumentalistyka, wokalistyka, musical i choreografia, produkcja muzyczna i realizacja dźwięku w ramach których funkcjonuje kilkadziesiąt specjalności.

- Tegoroczna rekrutacja okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym; do egzaminów przystąpiło 656 kandydatów z kraju i zagranicy. Wśród nowych specjalności bardzo dużym zainteresowaniem podczas rekrutacji cieszyła się produkcja muzyczna, kompozycja muzyki filmowej, muzyka w mediach, specjalności jazzowe, muzyka kościelna, musical i choreografia, wokalistyka estradowa - zaznaczył Sarnecki.

Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego kadrze naukowej i studentom uczelni gratulacje złożył - za pośrednictwem listu odczytanego przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką - minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Ten rok akademicki będzie czasem wytężonej pracy legislacyjnej nad reformą szkolnictwa wyższego. Pragnę zadeklarować, że dołożę wszelkich starań, aby w nowym prawodawstwie szkolnictwo artystyczne bez trudu mogło odnaleźć swoją specyfikę, a także miało zapewnioną dobrą sytuację finansową" - podkreślił wicepremier w liście.

Gliński dodał też, że wysoko ceni sobie głos akademickiego środowiska artystycznego, dlatego zachęca jego członków do uczestnictwa w spotkaniach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, której celem jest "kompleksowa diagnoza życia kulturalnego Polski", a także "otwarcie perspektywy dla zmian legislacyjnych obejmujących m.in. ustawę o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej. We wrześniu odbyło się pięć sympozjów, w listopadzie i grudniu zaplanowano sześć kolejnych w różnych miastach Polski, a cały cykl podsumowany zostanie na początku przyszłego roku w Warszawie.

Akademia Muzyczna w Łodzi kształci obecnie ok. 800 studentów studiów stacjonarnych I i II stopnia, z czego liczba osób rozpoczynających naukę sięga 325. W czasie ostatniej rekrutacji najbardziej oblegany był Wydział Wokalno-Aktorski, m.in. na jedno miejsce na wokalistyce estradowej przypadało 22 kandydatów, na specjalności musical - 9, a na 8 miejsc dostępnych na choreografii i technikach tańca zgłosiło się 35 osób.

W planach uczelni jest dalsze rozwijanie infrastruktury uczelni, m.in. kontynuacja rewitalizacji Pałacu Karola Poznańskiego, modernizacja domu studenckiego, a także rozwój nowych kierunków i specjalizacji nauczania, w tym uruchomionej w tym roku produkcji i realizacji dźwięku filmowego radiowego i teatralnego.