Warszawska Opera Kameralna zagrożona

02-04-2012
13-06-2017
Warszawa. Muzycy solidarni z artystami WOK
Ponad stu muzyków protestowało w poniedziałek pod budynkiem Filharmonii Narodowej, solidaryzując się z kolegami i koleżankami zwolnionymi z WOK. Pikietę urządzono w trakcie koncertu otwierającego Festiwal Mozartowski, flagową imprezę WOK. Tymczasem marszałek mazowiecki Adam Struzik zmienia front i ogłasza, że zgodzi się na współprowadzenie WOK przez Ministerstwo Kultury. Tylko że Gliński tworzy już własną operę.
23-05-2017
Warszawa. MKiDN: trwają prace nad powołaniem nowej instytucji kontynuującej dzieło WOK
MKiDN ma przygotowaną "ratunkową" koncepcję dla Warszawskiej Opery Kameralnej - poinformował minister kultury prof. Piotr Gliński. Wiceminister Wanda Zwinogrodzka ujawniła, że trwają prace nad projektem, który ratowałby spuściznę WOK poprzez powołanie innej instytucji.
21-04-2017
Warszawa. Rozpoczęły się zwolnienia grupowe w WOK
W czwartek rano zaczęły się zwolnienia grupowe w Warszawskiej Operze Kameralnej. Związkom zawodowym nie udało się ich powstrzymać. Pierwsi dostali wypowiedzenie dyrygenci.
11-04-2017
Warszawa. Minister kultury apeluje o wstrzymanie zwolnień w WOK
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w liście do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika zaapelował o wstrzymanie zwolnień w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pismo odczytano podczas wtorkowej demonstracji pracowników Opery.
29-03-2017
Warszawa. WOK oddłużona, ale gigantyczne zwolnienia i tak będą
Po zapowiedzi grupowych zwolnień w WOK wrze. Pracę ma stracić ok. 60 proc. pracowników. Oferta współprowadzenia WOK złożona przez ministra kultury pozostaje bez odpowiedzi, a plany dyrektorki WOK Alicji Węgorzewskiej są mgliste. A te konkretne oburzają artystów.
22-03-2017
Warszawska Opera Kameralna: reorganizacja czy demolka
Reorganizacja Warszawskiej Opery Kameralnej na razie przypomina demolkę, ale po niej ma nastąpić okres szczęśliwego rozwoju - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
21-03-2017
Warszawa. Dyr. Węgorzewska chce zwolnić już ponad połowę załogi WOK
Alicja Węgorzewska, p.o. dyrektora WOK, zapowiedziała właśnie, że zwolni nie 104, jak wcześniej planowała, ale 149 z 255 pracowników. Zarząd województwa przyznał jej 30 tys. za zorganizowanie koncertu dla urzędu marszałkowskiego w Warszawie. Pieniądze za jej dodatkową pracę mają pochodzić z kasy... WOK - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
21-03-2017
Warszawa. Dyrekcja WOK: niezbędna jest restrukturyzacja
W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd. - Niezbędna jest restrukturyzacja - dodała.
10-03-2017
Warszawa. NSZZ "Solidarność" krytycznie o dyrekcji WOK
Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" wyraża niezadowolenie z metod i praktyk stosowanych przez dyrekcję Warszawskiej Opery Kameralnej - napisano w oświadczeniu, przesłanym PAP w piątek.
31-12-2012
Był rok 2016
Kiedy inni podsumowują rok 2012 - Roman Pawłowski idzie dalej i podsumowuje już 2016.
28-11-2012
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna potrzebuje menedżera
Nie ma mowy o likwidacji Warszawskiej Opery Kameralnej, placówka potrzebuje teraz menedżera i promocji - mówi PAP jej nowy szef Jerzy Lach. 1 grudnia przejmie on placówkę zarządzaną od ponad 50 lat przez jej założyciela Stefana Sutkowskiego.
26-11-2012
Piramidy pana marszałka
Podziwiam dobre samopoczucie polityka, ale zasłanianie się przepisami nic tu nie pomoże. Rzecz nie w przepisach, ale w sprzecznej z ideą demokracji i transparentności polityce personalnej, która polega na bezczelnym promowaniu swoich - o konkursie na dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-11-2012
Tumiłowicz: Konkurs farsa
Warszawska Opera Kameralna ma nowego dyrektora - jedynego dopuszczonego do wyboru - pisze Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie.
20-11-2012
Niepokoje ministra
Kierując polską kulturą, można jednak przejść do historii tylko wtedy, jeśli z sukcesem zadba się o kadry zarządzające kulturą, a zwłaszcza sposoby ich wyłaniania i kształtowania - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
19-11-2012
"Niepokoje wychowanka Törlessa"
Z oczywistą sympatią odbieram dalsze świadectwa "zaniepokojenia" przebiegiem quasi konkursowej procedury zawłaszczenia kolejnej instytucji kultury przez lokalną grupę wsparcia, nazwijmy to: partyjnych kolegów. Zawłaszczenie to z powodzeniem uprawia się w całym kraju, przy okazji obsadzania najróżniejszych stanowisk w instytucjach kultury - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
15-11-2012
Wstyd
Skoro są bardzo silne podejrzenia, że proces wyboru był sfingowany, trzeba teraz zrobić wszystko, by zagwarantować przejrzystość. Takie czyny są potrzebne przede wszystkim nowemu dyrektorowi, by mógł jak najsilniejszą ręką przeprowadzić bolesne reformy i żeby to wreszcie przestało wyglądać jak zamach urzędu na instytucje - o konkursie na dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
12-11-2012
Warszawa. Zdrojewski: z niepokojem obserwowałem konkurs na szefa WOK
Z niepokojem obserwowałem przebieg konkursu na dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zwrócił uwagę, że za instytucję odpowiada marszałek woj. mazowieckiego, a resort rzadko ingeruje w autonomię samorządu.
05-11-2012
Pawłowski pyta marszałka Struzika
Chciałbym przede wszystkim dowiedzieć się, jak pan ocenia fakt, że w konkursie zwyciężył Jerzy Lach, pański urzędnik, były dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim? - pisze Roman Pawłowski w liście do marszałka Struzika w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-11-2012
Powołał mnie Pan (marszałek) na albo "Sami swoi"
Czy w Gdańsku nie będzie konkursów na dyrektorów instytucji kultury dlatego, że władza chce by na stanowiskach kierowniczych pozostali "swoi" - pyta w artykule w GW Maciej Sandecki. Pyta retorycznie! Oczywiście, że o to chodzi, wyłącznie o to. I to nie tylko w Gdańsku - pisze Michalł Centkowski w felietonie dla e-teatru.
31-10-2012
Warszawa. Lach na czele Opery Kameralnej
Urzędnik marszałka Struzika Jerzy Lach został jednogłośnie wybrany na stanowisko dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.
16-10-2012
Warszawa. Tylko jeden kandydat na szefa opery
Nowym dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej zostanie prawdopodobnie Jerzy Lach, osoba spoza środowiska muzycznego, za to z bliskiego otoczenia marszałka Adama Struzika.
15-10-2012
Był sobie konkurs, konkurs i konkurs czyli urzędnicze narracje
Oto czytałem sobie właśnie recenzję nowego spektaklu Strzępki i Demirskiego o "meandrach" rządów "rodzinnego kapitalizmu" w PKP, gdy dotarła do mnie wieść o wynikach konkursu, a jakże, na kandydata na stanowisko dyrektora WOK-u. W informacji Państwowej Agencji Prasowej objawił się w całej okazałości obraz wynędzniałej, patologicznej deformacji demokratycznych procedur państwa prawa. "Firma" - Urząd Marszałkowski, pomyślałem, to dopiero temat dla Strzępki i Demirskiego - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
10-10-2012
Warszawa. Minister Zdrojewski o Warszawskiej Operze Kameralnej
Ministerstwo kultury nie planuje wspierania Warszawskiej Opery Kameralnej inaczej niż do tej pory - usłyszeli w odpowiedzi na swój dezyderat członkowie sejmowej komisji kultury. Resort - jak poinformował - dofinansowuje poszczególne projekty tej instytucji.
01-08-2012
Warszawa. Kto będzie szefem Opery Kameralnej
Zarząd województwa mazowieckiego ogłosił konkurs na kandydata na dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.
31-07-2012
Warszawa. A jednak konkurs w Warszawskiej Operze Kameralnej
W końcu zeszłego tygodnia zarząd województwa mazowieckiego podjął uchwałę o ogłoszeniu "konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora WOK". Podaję dokładne brzmienie tego zdania, zwracając uwagę na sformułowanie: konkurs na kandydata, nie - konkurs na dyrektora. Czy to znaczące sformułowanie? Zobaczymy - pisała 23 lipca Dorota Szwarcman na swoim blogu.
28-07-2012
Na pożegnanie "Don Giovanni". Teraz zwolnienia grupowe?
Zespół Warszawskiej Opery Kameralnej pożegnał wczoraj twórcę i wieloletniego szefa sceny Stefana Sutkowskiego. Marszałek Struzik na p.o. dyrektora powołał Jerzego Lacha, który prawdopodobnie już wkrótce rozpocznie zwolnienia grupowe - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
28-07-2012
Wzruszające pożegnanie
Wyznam szczerze, iż pożegnalne słowa Stefana Sutkowskiego, założyciela i dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, wypowiedziane na zakończenie XXII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego, wzruszyły mnie do głębi - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
04-07-2012
Moniuszko też bulwersuje
Klasyka operowa wychodzi z mody, z premier sezonu można by ułożyć repertuar teatru awangardowego - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
27-06-2012
Warszawa. Dezyderat ws. wsparcia dla Warszawskiej Opery Kameralnej
O podjęcie działań, które zapewnią stabilność finansową Warszawskiej Operze Kameralnej, zwróciła się do ministra kultury sejmowa komisja kultury. W dezyderacie przyjętym w środę zaapelowała o opiekę nad organizowanym przez tę placówkę Festiwalem Mozartowskim.
23-06-2012
Zamiast nagrody prokurator
Po obu stronach głównego wejścia do budynku Warszawskiej Opery Kameralnej wiszą polskie flagi. Nie ma to jednak nic wspólnego z Euro 2012. Oflagowanie Opery Kameralnej pojawiło się dużo wcześniej - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
15-06-2012
Pożegnanie z Mozartem?
Warszawska Opera Kameralna to jedyne miejsce na świecie, gdzie gra się co roku wszystkie sceniczne utwory Mozarta. Od 15 czerwca do 26 lipca w Warszawie odbywa się 22. Festiwal Mozartowski. Być może ostatni - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
14-06-2012
Warszawa. Nic nie zagraża Warszawskiej Operze Kameralnej
Ministerstwo kultury nie widzi potrzeby przejęcia opieki nad Warszawską Operą Kameralną - powiedziała wiceminister Małgorzata Omilanowska na posiedzeniu sejmowej komisji kultury. W środę posłowie zajęli się sporem placówki z samorządem województwa mazowieckiego.
04-06-2012
Warszawa. Opera Kameralna wciąż walczy
Ponad 20 tys. podpisów zebrano pod petycją do ministra kultury, by zaopiekował się tym teatrem - pisze Jacek Marczyński.
01-06-2012
Warszawa. "Miażdżące" wyniki kontroli finansów opery
Po protestach warszawiaków w obronie Warszawskiej Opery Kameralnej, do kontrataku przechodzą władze Mazowsza, które ją finansują: teatr zatrudniał ponad 300 osób, śpiewacy występowali jednak gdzie indziej.
01-06-2012
Warszawska Opera Kameralna odpiera zarzuty urzędu marszałkowskiego
Ignorancję, nieznajomość specyfiki teatru operowego i mówienie nieprawdy - zarzuca Warszawska Opera Kameralna finansującemu ją urzędowi marszałkowskiemu. Placówka zareagowała w ten sposób na oskarżenia o poważne nieprawidłowości finansowe.
01-06-2012
Oświadczenie Dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej
Oświadczenie Dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej w sprawie opublikowanych przez media 30 maja 2012 roku wyników kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Operze.
31-05-2012
Między ignorancją a arogancją, czyli nowa era Gierka
W noc muzeów szedłem z dyrektor Joanną Mytkowską przez pusty, rozkopany Plac Defilad, szukając Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To nie jest metafora - pisze Michał Zadara w felietonie dla Krytyki Politycznej.
28-05-2012
Warszawa. Tłumy na Nocy Mozarta
Sobotnia Noc Mozarta przeszła najśmielsze oczekiwania - przez 10 godzin wielotysięczna publiczność okupowała siedzibę Warszawskiej Opery Kameralnej, w której odbywał się maraton muzyczny.
28-05-2012
Warszawa. Tłumy na Nocy Mozarta
Sobotnia Noc Mozarta przeszła najśmielsze oczekiwania - przez 10 godzin wielotysięczna publiczność okupowała siedzibę Warszawskiej Opery Kameralnej, w której odbywał się maraton muzyczny.
22-05-2012
Warszawa. Noc z muzyką Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej
Muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta w sobotnią noc wykona w Warszawie ponad stu wokalistów i instrumentalistów. W czasie tej wyjątkowej gali Warszawska Opera Kameralna będzie zachęcać do poparcia jej apelu o nadanie placówce statusu Narodowej Instytucji Kultury.
26-04-2012
Konserwatysta kulturalny
- Bycie konserwatystą w kulturze to trudne zadanie, bo muszę dbać o to, by artystom zagwarantować prawo do swobody działalności artystycznej. Muszę chronić kulturę przed cenzurą, choć z punktu widzenia konserwatysty ta wolność od czasu do czasu jest nadużywana - fragment rozmowy z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury, w Gazecie Wyborczej.
25-04-2012
Warszawa. Dyrektor Opery Kameralnej złożył rezygnację
Stefan Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację - poinformował zastępca dyrektora opery Krzysztof Kur. Według niego Sutkowski chce prowadzić operę tylko do Festiwalu Mozartowskiego.
25-04-2012
Warszawa. Szef Opery Kameralnej odchodzi po 50 latach
Stefan Sutkowski złożył wczoraj rezygnację z kierowania Warszawską Operą Kameralną. Decyzja jest finałem konfliktu między jednym z najoryginalniejszych teatrów Europy a samorządem Mazowsza, który obciął Operze Kameralnej budżet o 23,5 proc.
24-04-2012
Warszawska Opera Kameralna bez dyrektora?
- Warszawskiej Opery Kameralnej nie da się uratować, bo nikomu w Urzędzie Marszałkowskim na niej nie zależy. Wyczerpały się możliwości rozmowy. Jestem bliski podania się do dymisji - mówi Stefan Sutkowski, twórca i dyrektor WOK.
02-04-2012
Priorytety
Kultura - to dla nich lewaccy pseudoartyści od "akcji" w rodzaju ustawiania w mieście plastikowej palmy, to kongresy, na których okadza się starego stalinistę i w nabożnym skupieniu ogląda zaangażowane przedstawienia o "tęczowej trybunie". Ale opera kameralna? Festiwal Mozartowski? Rządzą nami barbarzyńcy, wiecie o tym Państwo? - pisze Rafał Ziemkiewicz w Rzeczpospolitej.
02-04-2012
WOK wciąż w zawieszeniu
Urząd Marszałkowski wyraził zgodę, aby odpowiednia suma mogła zostać wykorzystana wcześniej, tak, by festiwal się odbył. Ale w zamian za to nie w listopadzie, lecz od połowy października WOK będzie na minusie - pisze Dorota Szwarcman w swoim blogu w Polityce.
02-04-2012
Wy, towarzyszu, obejmiecie WOK - pisze Kofta
Jak można było oddać perłę polskiej kultury, Warszawską Operę Kameralną (WOK) we władanie ludowców? Marszałek Struzik nie ma pojęcia czym jest, jaką ma wagę Festiwal Mozartowski - pisze Krystyna Kofta w swoim blogu w portalu natemat.pl.
31-03-2012
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna wciąż zagrożona
Festiwal Mozartowski odbędzie się w pełnym zakresie, ale bez choćby jednej dodatkowej złotówki z urzędu marszałkowskiego, który wciąż nie ma pomysłu na ratowanie tej sceny i być może wcale tego nie chce.
30-03-2012
Dożynanie Warszawskiej Opery Kameralnej
Prawie wszystkim instytucjom artystycznym w Polsce obcięto w tym roku dotacje. Powoływano się na kryzys, oszczędności, restrukturyzację wydatków na kulturę itd. Jednocześnie premier Tusk ogłosił, że po raz pierwszy wydatki na kulturę osiągną w tym roku postulowany od dawna jeden procent budżetu państwa. Pisałem już o tym, że nie potrafię zrozumieć tego paradoksu - pisze Marek Weiss na swoim blogu.
30-03-2012
Warszawa. Festiwal Mozartowski jednak się odbędzie
Festiwal Mozartowski - realizowany przez Warszawską Operę Kameralną jedyny na świecie festiwal, podczas którego wykonywane są wszystkie dzieła sceniczne Mozarta - w tym roku jednak się odbędzie - poinformował w piątek dyrektor opery Stefan Sutkowski.
29-03-2012
Warszawa. Będzie Festiwal Mozartowski
Warszawska Opera Kameralna otrzymała wczoraj od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika obietnicę specjalnych funduszy na organizację FestiwaluMozartowskiego.
23-03-2012
Warszawa. Podpisz petycję w/s Warszawskiej Opery Kameralnej
Warszawska Opera Kameralna poprosi o o podpisanie petycji sos_dla_warszawskiej_opery_kameralnej.
22-03-2012
Jak zrobić festiwal, gdy nie ma pieniędzy
W Internecie błyskawicznie rozwija się ruch w obronie Warszawskiej Opery Kameralnej, której grozi likwidacja - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
22-03-2012
Warszawa. Co z Warszawską Operą Kameralną?
- Odwołaliśmy wszystkie przedstawienia, ale nawet ta decyzja nie uratuje nas przed deficytem, o ile nic się nie zmieni - mówi Krzysztof Kur, zastępca dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.