Wrocław. Legenda amerykańskiego baletu w NFM

To już kolejny sezon, kiedy Narodowe Forum Muzyki otwiera się na taniec. 20 i 21 października wystąpi Harlem Colors Ballet.

20.11.2017 r. godz. 19:00 | Harlem Colors Ballet

Wykonawcy:

Dance Theatre of Harlem

Virginia Johnson - dyrektor artystyczny

Program:

Harlem Colors Ballet

Brahms Variations (2016, Robert Garland - choreografia, Johannes Brahms - muzyka)

Equilibrium (Brotherhood) (2016, Darrell Grand Moultrie - choreografia, Kenji Bunch - muzyka)

***

Change (2016, Dianne McIntyre - choreografia, pieśni tradycyjne w wykonaniu Spelman Glee Club)

Harlem on my mind (2017, Darrell Grand Moultrie - choreografia, Jesse Stone, Fats Waller, Duke Ellington, Richard Rogers & Lorenz Hart, Wynton Marsalis - muzyka)

21.11.2017 r. godz. 19:00 | Rhythm Perspective

Wykonawcy:

Dance Theatre of Harlem

Program:

Rhythm Perspective

Vessels (2014, Darrell Grand Moultrie - choreografia, Ezio Basso - muzyka)

Chaconne (2017, Jose Limon - choreografia, Johann Sebastian Bach - muzyka: Ciaccona z II Partity d-moll na skrzypce solo)

***

Dancing on the Front Porch of Heaven (2013, Ulysses Dove - choreografia, Anne Dabrowski - reżyseria, Arvo Pärt - muzyka: Cantus in Memory of Benjamin Britten)

Return (1999, Robert Garland - choreografia, Aretha Franklin, James Brown - muzyka)

Dance Theatre of Harlem to nowojorski zespół baletowy powstały w 1969 roku z inicjatywy Arthura Mitchella (tancerza New York City Ballet) jako pierwszy amerykański klasyczny zespół baletowy złożony z czarnoskórych tancerzy. Historia zespołu jest niezwykła - po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci Martina Luthera Kinga Mitchell wraz z baletmistrzem Karelem Shookiem postanowili zaangażować się w zmienianie świata na lepsze. W tym celu wynajęli stare garaże w Harlemie, gdzie założyli szkołę tańca klasycznego dla dzieci z ubogich dzielnic Nowego Jorku. Dzisiaj, po niemal półwieczu swojej działalności, wciąż odnoszący sukcesy Dance Theatre of Harlem cieszy się sławą zespołu, który wprowadził nowy głos do klasycznego baletu - połączył w sobie ducha Europy i Ameryki. Jednocześnie zespół nie zapomina o swoich korzeniach i kontynuuje działania edukacyjne skierowane do wszystkich, którzy marzą o tańcu. Wrocławski występ będzie okazją, by zobaczyć na żywo prawdziwą legendę amerykańskiego baletu.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego