Warszawa. Paweł Dangel dyrektorem Teatru Ateneum

Z dniem 9 października Paweł Dangel powołany został na stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Paweł Dangel (ur. 1955 w Warszawie) doświadczenia reżyserskie wyniósł z teatrów polskich, rosyjskich i angielskich.

Ukończył z wyróżnieniem 5-letnie studia reżyserii w moskiewskim Instytucie Teatralnym GITIS pod kierunkiem prof. Jurija Zawadskiego.

Odbył szereg staży i praktyk reżyserskich w najlepszych teatrach w Moskwie. Następnie reżyserował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrach Nowych w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Reżyserował sztuki m. in. takich autorów jak: Bułhakow, Pirandello, Ibsen, Gorki, Schwajda. Będąc na emigracji w Londynie reżyserował w teatrach polonijnych m. in. sztuki Mrożka, Witkacego i Hemara.

Wykładał na brytyjskich uczelniach teatralnych: Guildhall School of Music and Drama oraz The Rose Bruford College of Speech and Drama. Ukończył rok studiów doktoranckich na wydziale dramatu na Uniwersytecie w Bristol w Wielkiej Brytanii.

Współpracował z polskimi rozgłośniami radiowymi BBC i Wolna Europa. Następnie związał się z branżą ubezpieczeniową, w której przeszedł zawodową drogę od agenta, przez menadżera i dyrektora do stanowiska prezesa zarządu. Po powrocie do Polski zakładał od podstaw Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Nationale-Nederlanden Polska, a następnie tworzył Grupę Allianz Polska, w której przez blisko 16 lat pracował na stanowisku prezesa zarządu. Przez 16 lat był również członkiem Rady Nadzorczej Banku Pekao S.A. Pod jego kierownictwem Grupa Allianz Polska wspierała organizacyjnie i finansowo liczne kulturalne wydarzenia i instytucje w kraju m. in. Teatr Roma w Warszawie, nagrody teatralne Feliksy Warszawskie, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą i wiele innych. Był członkiem prezydium Społecznej Rady Kultury przy Urzędzie m. st. Warszawy, członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz licznych fundacji, izb gospodarczych i stowarzyszeń. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozwój polskiego rynku finansowo-ubezpieczeniowego.

W plebiscycie Rzeczpospolitej uznany został Menadżerem 20-lecia. Jako osoba zasłużona dla polskiej kultury był m. in. laureatem nagrody Mecenas Kultury przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenas Kultury Warszawy przyznanej przez Prezydenta m. st. Warszawy. Jest autorem autobiograficznej książki "Zawsze wzwyż, nigdy w dół" (wydawnictwo Znak, 2015).

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego