powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wielkopolska. Festiwal inny niż wszystkie

Jak zintegrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi? Najlepiej przez kulturę, to naprawdę się udaje! Dowodem na to jest interdyscyplinarny projekt Fundacji "Barak Kultury", która od pięciu lat organizuje Inny Festiwal. Spektakle, seanse, warsztaty, gry i audycje odbędą się w Poznaniu i kilku innych miastach Wielkopolski. Pierwsze wydarzenie już 13 października w Turku.

W tym roku impreza zbiegnie się z Międzynarodowym Dniem Białej Laski - świętem osób niewidomych i niedowidzących, obchodzonym od 1964 corocznie 15 października. Z tej okazji w Radiu Poznań odbędzie się specjalna audycja "Sygnały świata", którą o godz. 8.30 poprowadzi niewidomy redaktor Jerzy Łączny, podczas jej trwania omówi najważniejsze wydarzenia z festiwalowego programu. Wzorem ubiegłych lat, na festiwalu nie zabraknie spektakli oraz seansów filmowych.

Miłośników niezależnego teatru powinien zainteresować monodram "Całe życie w dresach" poznańskiego Teatru Ba-Q, wyreżyserowany przez Przemka Prasnowskiego, w wykonaniu aktorki Justyny Tomczak-Boczko. Grając samą siebie, przedstawi wyjątkowe doświadczenie bycia matką niepełnosprawnego dziecka. Spektakl będzie można zobaczyć 13 października o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury w Turku, 15 października o godz. 17 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie, 21 października o godz. 19 w Scenie Roboczej w Poznaniu, 28 października o godz. 17 w Jarocińskim Ośrodku Kultury, 3 listopada o godz. 18 w Gostyńskim Ośrodku Kultury oraz 4 listopada o godz. 17 w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile.

Równie interesująco zapowiada się prezentacja francuskiego filmu "50 wiosen Aurory" (reż. Blandine Lenoir), który udowadnia, że życie, szczęście i marzenia wcale nie kończą się po pięćdziesiątce. Komedia zostanie zaprezentowana 18 października o godz. 17 w poznańskim Kinie Muza, z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Dzień wcześniej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, odbędzie się seans dokumentu "Zmysł wolności" Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz (17 października o godz. 19). Film opowiada o załodze statku, składającej się z niewidomych żeglarzy, którzy uczestniczą w rejsie po Morzu Śródziemnym. Po projekcji przewidziane jest spotkanie z jednym z uczestników rejsu, Robertem Zarzeckim.

Niemniej ciekawie przedstawiają się warsztaty pod hasłem "Śmieciosztuka", które rozpoczną się 19 października o godz. 14 w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Poprowadzą je wychowankowie i opiekunowie Spółdzielni Socjalnej Furia. W ramach zajęć, osoby niepełnosprawne i pełnosprawne, skonstruują różne wymyślne urządzenia przy pomocy najprostszych przedmiotów, także tych, które postrzegamy jako bezużyteczne śmieci. Tego samego dnia o godz. 17 odbędą się warsztaty pieczenia chleba w poznańskiej Dobrej Kawiarni. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować pyszne ciasto, odpowiednio je zagnieść, co do niego dodać i wreszcie - jak upiec doskonały chleb. Lekcję piekarnictwa odbiorą od twórców inicjatywy Dobra Spółdzielnia Socjalna, którzy od dwóch lat prowadzą wyjątkową kawiarnię, tworzoną wspólnie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Inny Festiwal to również gry integracyjne i edukacyjne. Jedną z nich będzie tematyczny escape room "Widzę ciemność" - w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (20, 21, 22 października o godz. 10). Osoby niewidome i widzące będą rozwiązywać oryginalne zagadki i zadania w całkowitej ciemności, wykorzystując rozmaite sprzęty elektroniczne oraz przedmioty, ułatwiające codzienną komunikację i percepcję rzeczywistości osobom niewidzącym. Gościem specjalnym festiwalu będzie Iwona Cichosz, która w ubiegłym roku została ogłoszona Miss Świata Osób Niesłyszących. Jako pierwsza osoba niesłysząca wzięła również udział w siódmej edycji programu telewizyjnego "Taniec z Gwiazdami" i doszła w nim do finału. Tancerka opowie o szczegółach pracy menadżera zespołu tłumaczy języka migowego - spotkanie z nią zaplanowani na 22 października o godz. 17 w Sali pod Zegarem poznańskiego CK Zamek.

Piąta edycja Innego Festiwalu odbędzie się w dniach od 13 października do 4 listopada w Poznaniu oraz innych wielkopolskich miastach - w Turku, Margoninie, Owińskach, Jarocinie, Gostyniu i Pile. Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.