powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Muzyka Zygmunta Koniecznego w Teatrze Ludowym

Premiera spektaklu "Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego" odbędzie się w sobotę w krakowskim Teatrze Ludowym. Kompozytor obchodzi w tym roku swoje 80-lecie.

Nowohucki Teatr Ludowy wystawia w sobotę premierę, opartą w całości na muzyce Zygmunta Koniecznego, barda krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i legendarnego kompozytora piosenek, które rozsławiła przede wszystkim Ewa Demarczyk: "Tomaszów", "Karuzela z madonnami", "Groszki i róże", "Grande Valse Brillante".

- Mam wrażenie, że udało nam się utrzymać w spektaklu równowagę pomiędzy melancholią a naszymi rozwiązaniami - choreograficznymi i plastycznymi. Tworzymy do tej muzyki żywe obrazy z aktorów, nawiązujące do arcydzieł malarstwa, a jednocześnie dialogującymi z muzyką i z tekstem piosenek Zygmunta Koniecznego. Spektakl dzieje się +tu i teraz+ i nie jest powrotem do dawnych czasów, choć jednocześnie niczego nie odbiera tym, którzy chcą usłyszeć tę muzykę w taki sposób, w jaki ją zapamiętali - powiedziała reżyserka spektaklu i dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska.

Jak twierdzi dyrektor Bogajewska, inspiracja do stworzenia spektaklu wyszła od Jacka Wojciechowskiego - przyjaciela kompozytora. Aktorzy Teatru Ludowego podchwycili ten projekt, a miasto dało pieniądze, bo wpisuje się on w 80. rocznicę urodzin Zygmunta Koniecznego.

- Piosenki przemijają, ale też dzięki temu są +znakiem czasu+, bo kojarzą się z konkretnymi latami, czego nie można powiedzieć o żadnym utworze muzyki poważnej. Dzisiaj mój styl bierze się trochę z przemyśleń nad życiem, a kiedyś - przed laty, inspiracją dla mnie był na przykład folklor krakowski, jak w piosence "Karuzela z madonnami", która jest oberkiem, lub w piosence - krakowiaku - "Taki pejzaż" - powiedział PAP Zygmunt Konieczny.

Konieczny to nie tylko autor bardzo znanych piosenek, ale także kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

- Zygmunta poznałem przed wielu laty w "Piwnicy pod Baranami" i dziś jestem jego kontynuatorem. Jest to muzyka bardzo bogata - w jego kompozycjach spotkałem się nawet z barokową polifonią, na przykład w refrenie piosenki "Ta nasza młodość". Jego styl wyróżnia się także wyrazistym podziałem rytmicznym. Jestem strażnikiem jego melodii, stylu, harmonii i staram się go przekazać w nienaruszonej formie - powiedział PAP kierownik muzyczny spektaklu Konrad Mastyło.

Premiera "Zahipnotyzuj mnie" odbędzie się w sobotę na dużej scenie Teatru Ludowego. W spektaklu wystąpią: Marta Bizoń, Małgorzata Krzysica, Barbara Szałapak, Jan Nosal, Karol Polak, Jacek Wojciechowski, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Weronika Kowalska i Paulina Kondrak.

- Miejsce urodzenie, to gdzie się dorasta i tworzy, ma ogromny wpływ na naszą twórczość. Pod tym względem "Piwnica" była miejscem niezwykłym. Są kompozytorzy, którzy piszą w odosobnieniu i skupieniu - a ja odwrotnie: muszę mieć otwarte okno, czuć obecność miasta i kontakt z życiem i z innymi ludźmi. Mam wrażenie, że dzisiaj twórcy piosenek nie mają potrzeby "własnego języka". Próbuję pisać wbrew temu co "popularne" i może w taki właśnie sposób buduję własny styl - powiedział PAP Zygmunt Konieczny

Zygmunt Konieczny - jak mówi - jest zafascynowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego. W kontekście 80. urodzin kompozytora 23 października w krakowskim ICE odbędzie się koncert "Konieczny Wyspiańskiemu".

Kompozytor skomponował na tę okazję "Koncert fortepianowy", który wykonają Piotr Latoszyński (fortepian) i Leszek "Hefi" Wiśniowski (flet basowy). Usłyszymy także jego muzykę napisaną do spektakli teatralnych - dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Wystąpią m.in.: Joanna Słowińska, Przemysław Branny Marek Bałata, Marta Bizoń, Katarzyna Jamróz, Tadeusz Zięba oraz Chór Polskiego Radia i Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.

To jedno z wielu wydarzeń w ramach projektu kulturalnego "Kraków miastem Wyspiańskiego", obchodzonego w 110. rocznicę śmierci artysty.

Zdjęcie z próby przedstawienia.