powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Premiera angielskiej komedii w Miejskim

Komedię angielskiego autora Petera Quiltera "Następnego dnia rano" wystawi w sobotę na inaugurację nowego sezonu artystycznego Teatr Miejski w Gdyni. Reżyserem, scenografem i autorem opracowania muzycznego do sztuki jest Grzegorz Kempinsky.

Kempinsky powiedział PAP, że utwór angielskiego dramaturga to "zabawna komedia małżeńska". - Pobrzmiewają w niej echa "Tanga" Sławomira Mrożka. Czuć w niej też klimat filmów Woody'ego Allena. Nie jest to naturalistyczna opowieść, wszystko toczy się w oparach lekkiego absurdu - wyjaśnił.

- Status społeczny bohaterów nie jest istotny, choć raczej reprezentują oni średnią klasę inteligencką. Młodzi chłopak i dziewczyna poznają się w kinie, po seansie idą do łóżka i zgodnie z tytułem sztuki cała akcja rozkręca się następnego dnia rano. Mamy do czynienia dookoła z absurdalną rzeczywistością: żadne tabu nie istnieje, seks nam spowszedniał i żeby czerpać przyjemność, trzeba mieć coraz więcej doznań - dodał reżyser.

Podkreślił, że sztuka ma uniwersalne znaczenie, a realia angielskie nie mają w niej specjalnego znaczenia. - Sam autor w didaskaliach sugeruje, że imiona bohaterów można zamienić na dowolnie inne, pasujące do miejsca, gdzie akurat wystawiana jest sztuka - nadmienił.

W spektaklu wystąpią: Rafał Kowal (Thomas), Agnieszka Bała (Kelly), Beata Buczek-Żarnecka (Barbara), Piotr Michalski (Martin) i Maciej Sykała (radio).

Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych.

Peter Quilter jest autorem sztuk granych na całym świecie, najbardziej znany z Broadwayowskiego przeboju "End of the Rainbow" i wystawianej na londyńskim West Endzie "Glorious" ("Boska" miała polską prapremierę w Teatrze Polonia w 2007 r.). Autor był dwukrotnie nominowany do nagrody Oliviera (Best New Play 2011 i Best New Comedy 2006), a jego Broadwayowski debiut został nominowany do trzech nagród Tony.

Grzegorz Kempinsky jest dyrektorem artystycznym Teatru w TVP3 Kraków oraz krakowskiego Teatru Kontrabanda.

Ukończył wydział reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Ma w swoim dorobku seriale takie jak "Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście", "Zostać Miss" i "Zostać Miss 2", spektakle Teatru TV (np. "Historia o ptaku Cis" Joanny Kulmowej) i teledyski (m.in. dla zespołu Lombard). Jest też autorem scenariuszy filmowych.

Był wychowany w Szwecji gdzie ukończył liceum i rozpoczął studia na wydziale filmoznawstwa w Sztokholmie. Jest tłumaczem z języka szwedzkiego (m.in. "Panna Julia" Augusta Strindberga oraz utwory Henninga Mankella).

Kempinsky reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze Nowym w Zabrzu, Teatrem im. Osterwy w Lublinie oraz Divadlo Komorni Scena Arena w Ostrawie (Czechy).