powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Nowy sezon transmisji z MET

Rozpoczyna się Nowy sezon transmisji do kin z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj, National Theatre, Comédie-Française, Filharmonii Berlińskiej oraz ze słynnych muzeów i galerii sztuki.

WWW.NAZYWOWKINACH.PL to dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. Rocznie firma w samej tylko Polsce sprzedaje ponad 120.000 biletów.

Obecnie www.nazywowkinach.pl rozpowszechnia transmisje i retransmisje kinowe wydarzeń artystycznych w cyklach:

The Metropolitan Opera: Live in HD - 10 spektakli operowych transmitowanych bezpośrednio z nowojorskiej sceny w sezonie od października do maja,

Bolshoi Ballet Live - 8 spektakli baletowych prezentowanych na żywo lub w retransmisjach ze sceny moskiewskiego Teatru Bolszoj w sezonie od października do czerwca,

National Theatre Live - wybrane spektakle teatralne z narodowej sceny Wielkiej Brytanii i innych londyńskich scen teatralnych, kilkanaście tytułów w roku z udziałem gwiazd światowej sceny i ekranu w transmisjach oraz z odtworzenia,

Comédie-Française Live - trzy spektakle teatralne w sezonie transmitowane z narodowej sceny Francji, następnie prezentowane także w retransmisjach,

Exhibition on Screen | Wystawa na Ekranie - cykl ekskluzywnych reportaży w jakości HD z najsłynniejszych muzeów i galerii świata,

The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas - trzy koncerty w sezonie transmitowane na żywo z Filharmonii Berlińskiej, w tym koncert sylwestrowy,

Art Beats - Wielka Sztuka Renesansu i Baroku - cykl reportaży 2D i 3D z włoskich zabytków architektury, muzeów i galerii.

nazywowkinach.pl jest jedynym w Polsce dystrybutorem kontentu alternatywnego, który zapewnia polskie napisy nie tylko podczas odtworzeń, ale przede wszystkim podczas przekazów na żywo.

Największe gwiazdy opery

po raz kolejny na żywo z Nowego Jorku

Sezon 2017-18

Dwunasty już sezon cieszącego się na całym świecie wielką popularnością cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" rozpocznie się 7 października transmisją nowej inscenizacji "Normy" Vincenza Belliniego z Sondrą Radvanovsky w roli tytułowej. Polski tenor PIOTR BECZAŁA zaśpiewa 14 kwietnia u boku Plácida Dominga w "Luizie Miller" Giuseppe Verdiego. Spektakl ten poprowadzi honorowy dyrektor muzyczny Met - James Levine.

Spośród 220 przedstawień, planowanych do zagrania w sezonie 2017-18, słynna The Metropolitan Opera wybrała dziesięć, które zamierza pokazać na żywo, za pośrednictwem satelity, w 71 krajach. Polscy widzowie obejrzą monumentalne nowojorskie inscenizacje z udziałem światowych gwiazd wokalistyki w 38 ośrodkach.

Podczas sezonu 2017-18 będziemy mogli podziwiać najgorętsze gwiazdy wokalistyki. W transmitowanych spektaklach wystąpią między innymi: Sondra Radvanovsky, Sonya Yoncheva, Plácido Domingo, Joyce DiDonato, Kelli O'Hara, Pretty Yende, Matthew Polenzani, Michael Fabiano, Alice Coote, Joseph Calleja, Charles Castronovo, Vittorio Grigolo, René Pape, Bryn Terfel, Ildebrando D'Arcangelo, Susanna Phillips czy Christopher Maltman.

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 22 miliony widzów obejrzały na żywo blisko 110 przedstawień - od klasyki po dzieła współczesne. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli.

PRZEDSTAWIENIA SEZONU 2017-18 [Z POLSKIMI NAPISAMI]

07.10.2017 Bellini Norma premiera sezonu

14.10.2017 Mozart Czarodziejski flet po raz pierwszy w HD / wersja oryginalna

18.11.2017 Ads Anioł zagłady premiera sezonu / po raz pierwszy w Met

27.01.2018 Puccini Tosca premiera sezonu

10.02.2018 Donizetti Napój miłosny nowa obsada

24.02.2018 Puccini Cyganeria nowa obsada

10.03.2018 Rossini Semiramida po raz pierwszy w HD

31.03.2018 Mozart Cos fan tutte premiera sezonu

14.04.2018 Verdi Luiza Miller po raz pierwszy w HD

28.04.2018 Massenet Kopciuszek premiera sezonu / po raz pierwszy w Met

Bolshoi Ballet Live

Sezon 2017-18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. Teatr Bolszoj rzadko występuje poza siedzibą, dlatego coroczny cykl transmisji i retransmisji najpiękniejszych przedstawień baletowych z Moskwy stał się prawdziwą gratką dla widowni całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium - Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak "Spartakus" czy "Romeo i Julia".

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine'a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD. W Polsce prezentowane obecnie w 30 kinach.

PRZEDSTAWIENIA SEZONU 2017-18

22.10.2017 | niedziela | 17:00 | LIVE Korsarz

26.11.2017 | niedziela | 16:00 | REC Poskromienie złośnicy

17.12.2017 | niedziela | 16:00 | REC Dziadek do orzechów

21.01.2018 | niedziela | 16:00 | LIVE Romeo i Julia

04.02.2018 | niedziela | 16:00 | REC Dama kameliowa

04.03.2018 | niedziela | 16:00 | LIVE Płomień Paryża

08.04.2018 | niedziela | 17:00 | REC Giselle

10.06.2018 | niedziela | 17:00 | LIVE Coppelia

National Theatre Live

Pierwsza transmisja HD (przekaz LIVE) przedstawienia z cyklu "National Theatre Live" ("NT LIVE") miała miejsce 25 czerwca 2009 roku: pokazano wtedy "Fedrę", klasycystyczną tragedię Jeana Racine'a. W postać tytułową wcieliła się Helen Mirren, laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie "Królowa", która wystąpiła później w "Audiencji" Petera Morgana, sztuce teatralnej autorstwa scenarzysty filmu. Spektakl był transmitowany w cyklu NT Live i wielokrotnie powtarzany na życzenie widzów.

Choć transmisja "Fedry" - w jakości obrazu High Definition (HD) i dźwięku Dolby Digital Surround - stanowiła pewnego rodzaju nowość (do tej pory swoje spektakle transmitowały jedynie teatry operowe, a nie dramatyczne), zgromadziła przed ekranami kin ponad 50.000 widzów. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej i innych londyńskich scen transmitowane i retransmitowane są w ramach cyklu NT Live do kilkuset miast świata. W spektaklach transmitowanych na cały świat występują aktorzy doskonale znani z ekranów kin: Helen Mirren, Ralph Fiennes, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller, Mark Strong, Chiwetel Ejiofor, Mark Gatiss, James Franco, Chris O'Dowd, Simon Russell Beale, Sam Mendes, Nicholas Hytner, Danny Boyle, Bill Nighy, Carey Mulligan, Stephen Daldry, Imelda Staunton, Helen McCrory, Ian McKellen, Patrick Stewart, Jude Law, Daniel Radcliffe, Nathan Lane, Russell Tovey, Andrew Garfield i inni.

Spektakle prezentowane są z polskimi napisami, obecnie w ponad 70 kinach w Polsce.

OBECNIE DOSTĘPNE DLA KIN:

RETRANSMISJE:

Harold Pinter Ziemia niczyja (z I. McKellenem i P. Stewartem)

Peter Shaffer Amadeusz

George B. Shaw Święta Joanna

Henrik Ibsen Hedda Gabler

William Shakespeare Wieczór Trzech Króli

Tom Stoppard Rozenkranc i Gildenstern nie żyją (z D. Radcliffe'em)

Ivo van Hove na podst. Jamesa M. Caina Opętanie (z Jude'em Law)

Edward Albee Kto się boi Virginii Woolf? (z Imeldą Staunton)

Yaël Farber Salome

J.M. Barrie Piotruś Pan

Tony Kushner Anioły w Ameryce (część pierwsza i druga)

Federico García Lorca Yerma (z Billie Piper)

William Shakespeare Hamlet (z Benedictem Cumberbatchem)

NAJBLIŻSZE TRANSMISJE:

William Shakespeare Makbet w przygotowaniu

William Shakespeare Juliusz Cezar 22.03.2018

Richard Bean i Clive Coleman Młody Marks 07.12.2017

Stephen Sondheim Szaleństwa. Rewia 16.11.2017

Tennessee Williams Kotka na gorącym blaszanym dachu 22.02.2018

Comédie-Française Live

Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej Andrzeja Seweryna.

Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.

Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.

Niezwykła jest także historia i organizacja pracy tego teatru. Jego statut, obowiązujący aż do dzisiaj, został zatwierdzony w 1812 roku przez cesarza Napoleona. Comédie-Française działa jako spółka aktorów, którzy posiadają udział w zyskach, a także, poprzez swoich reprezentantów, wraz z dyrektorem zarządzają teatrem. Mamy i my swój bardzo ważny polski akcent na tej prestiżowej scenie. Od 2013 roku jednym z "sociétaires honoraires" jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej występował od 1993 roku, a obecnie także reżyseruje. Polski aktor jest w tym zaszczytnym gronie trzecim w historii cudzoziemcem. Także Wojciech Pszoniak wielokrotnie występował na scenie Comédie-Française.

RETRANSMISJE

William Shakespeare Romeo i Julia

Molier Mizantrop

Edmond Rostand Cyrano de Bergerac

TRANSMISJE W SEZONIE 2017-18 [później powtórki]

Molier Szelmostwa Skapena (26.10.2017)

Pierre de Marivaux Fircyk utemperowany (08.03.2018)

Jean-Baptiste Racine Brytanik (05.07.2018)

Wystawa na Ekranie

Prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów i wypowiedzi ekspertów.

Phil Grabsky - pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia - przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl "Exhibition on Screen" przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata. Filmy zapraszają do pracowni konserwatorskich, przybliżają techniki malarskie i detale techniczne a także tajniki badania przeszłości legendarnych obrazów. Wszystko to w jakości HD. Dotychczas niezwykły sukces odniosły m.in. filmy poświęcone dziełom Leonarda w National Gallery w Londynie, Vermeera z tego samego muzeum i Muncha w Muzeum Muncha i Galerii Narodowej w Oslo. Obecnie Wystawy na ekranie są prezentowane w ponad 1000 kinach w 30 krajach.

SEZON 1.

"Leonardo da Vinci - malarz na mediolańskim dworze" z The National Gallery w Londynie

"Manet - portrecista życia" z The Royal Academy of Arts w Londynie

"Munch 150" z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo

"Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku" z The National Gallery w Londynie

SEZON 2.

"Henri Matisse. Wycinanki" z Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku

"Rembrandt" z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie

"Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu"

"Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia" z Van Gogh Museum w Amsterdamie

"Impresjoniści i człowiek, który ich stworzył" z muzeów i galerii Wielkiej Brytanii, Francji i USA

SEZON 3.

"Goya. Widzenie ciała i krwi" z The National Gallery w Londynie

"Renoir poważany i znieważany" z The Barnes Foundation w Filadelfii

"Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse'a" z The Royal Academy of Arts w Londynie

SEZON 4.

"Osobliwy świat Hieronymusa Boscha" z Het Noordbrabants Museum w 's-Hertogenbosch

"Ja, Claude Monet" na podstawie listów i zapisków twórcy impresjonizmu

"W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm" z Florence Griswold Museum w Old Lyme (Connecticut)

"Michał Anioł. Miłość i śmierć" z The National Gallery w Londynie

SEZON 5.

"Canaletto i sztuka Wenecji" z The Queen's Gallery w Pałacu Buckingham w Londynie

"David Hockney w londyńskiej The Royal Academy of Arts" na podstawie wystaw "Większy obraz" z 2012 roku i "82 portrety i jedna martwa natura" z 2016 roku

"Cézanne. Portrety życia" z The National Portrait Gallery w Londynie, Musée d'Orsay w Paryżu i National Gallery of Art w Waszyngtonie

Art Beats - Wielka Sztuka Renesansu i Baroku

Nowy cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej - malarstwa, rzeźby i architektury. Wśród prezentowanych artystów pojawią się najwybitniejsi przedstawiciele doby Renesansu, jak Rafael Santi czy Leonardo da Vinci, wśród budowli mediolański Teatro alla Scala i watykańska bazylika Świętego Piotra. Proponujemy widzom kina wspólne zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji, oglądanie piekielnych wizji Botticellego i poznawanie historii dzieł Caravaggia! Niezapomnianych wrażeń dostarczą wersje 3D filmów z serii "Art Beats".

Galeria Uffizi we Florencji

Leonardo da Vinci - geniusz z Mediolanu

Teatro alla Scala - cudowna świątynia opery

Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu

"Piekło" Botticellego

W przygotowaniu:

Rafael Santi - książę sztuk

Caravaggio. Wystawa idealna

The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas

Filharmonicy Berlińscy są pionierami w globalnych transmisjach i retransmisjach koncertów symfonicznych. Ich "wirtualne" występy realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa).

The Berliner Philharmoniker's Digital Concert Hall to internetowa platforma audio-wideo Filharmonii Berlińskiej, na której w trakcie sezonu można posłuchać i obejrzeć około 40 koncertów w jakości HD zwykle są to trzy lub cztery najciekawsze koncerty w sezonie. Koncerty poprzedzone są półgodzinnym wprowadzeniem i ciekawymi filmami pokazującymi pracę orkiestry, architekturę filharmonii itp. W samych tylko Niemczech transmisje odbywają się w ponad 50 kinach, a można je oglądać nie tylko w całej Europie, ale także w Japonii, USA czy Australii. Na platformie Digital Concert Hall istnieje również możliwość wysłuchania ponad 150 zarejestrowanych archiwalnych koncertów, od niedawna dostępnych także na urządzeniach mobilnych.

SEZON 2017-18

Galowy koncert sylwestrowy | Sir Simon Rattle & Joyce DiDonato

31.12.2017 godz. 17:00

Kirill Petrenko & Yuja Wang

13.04.2018 godz. 19:30

Pożegnanie sir Simona Rattle'a z Filharmonikami Berlińskimi

20.06.2018 godz. 19:30

_______________________________________________________________