powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Mała Boska Komedia. Festiwal nie tylko dla dzieci

Festiwal Boska Komedia rozszerza w tym roku formułę o najlepsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży, inaugurując tym samym pilotażową edycję przeglądu Mała Boska Komedia. Pierwsze przedstawienia zobaczymy na scenie Teatru Łaźnia Nowa już 7 i 8 października.

Na przegląd składa się dziesięć spektakli dla dzieci i młodzieży, które zostały starannie wyselekcjonowane spośród przedstawień granych na deskach teatrów całej Polski. Celem festiwalu jest stworzenie oferty dla najmłodszej grupy odbiorców sprzyjającej kształtowaniu preferencji artystycznych, nawyku świadomego odbioru sztuki teatralnej oraz rozwijaniu potencjału twórczego, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.

Przedstawienia, które zaprezentujemy podczas Małej Boskiej Komedii, są przeznaczone dla różnych grup wiekowych - od dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez uczniów szkoły podstawowej, na licealistach kończąc. Jednocześnie staraliśmy się tak dobrać repertuar, by teatrem dla najmłodszych zainteresować również dorosłych oraz zainicjować międzypokoleniową dyskusję dotyczącą nie tylko teatru, ale także ważnych tematów społecznych i politycznych, szczególnie tych rzadko poruszanych na krakowskich scenach.

- Program Małej Boskiej Komedii skierowany jest do najmłodszego widza. Teatr dla dzieci i młodzieży wydaje się jednym z poważniejszych i niezwykle istotnych zadań jakie stoją przez artystami. Dzisiaj musimy wychowywać najmłodsze pokolenia, przenosić je ponad zubażającymi sporami dzielącymi nasze społeczeństwo i uczyć zaufania, pokazywać siłę wyobraźni, dawać wiarę w sens tolerancji i ciekawości całym światem. Dzieci są mądrzejsze od dorosłych, tym bardziej za celowe uznałem pokazanie spektakli, które swoich odbiorców traktują bardzo poważnie i po partnersku. Zapraszamy na wybór najlepszych dziecięcych spektakli z Polski, zapraszamy dzieci, młodzież, a przede wszystkim całe rodziny. Niech połączy Was wspólna wyprawa w krainę przepięknych i mądrych opowieści - zaprasza Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Małej Boskiej Komedii.

Festiwal otworzy spektakl Jakuba Roszkowskiego "Krzyżacy" (7 października) z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku - projekt eksponujący przygodowo-romansową warstwę powieści, który pozwolił opasłe dzieło przemienić w iskrzący humorem, trzymający w napięciu i niezwykle angażujący spektakl.

Teatr Miniatura znajdzie się w programie Małej Boskiej Komedii jeszcze raz. 8 października w Nowej Hucie zobaczymy "Kasieńkę" Anny Wieczur-Bluszcz. Przedstawienie będące adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieści Sary Crosson podejmuje trudny temat wkraczania w dorosłość, a także jest zapisem żmudnego procesu akceptacji własnych słabości oraz analizą mechanizmów społecznych wykluczeń, szczególnie tych etnicznych i rasowych.

Październikowy przegląd zamknie "Straszna Piątka" Marii Żynel z Białostockiego Teatru Lalek (pokazy 20 i 21 października). Autorzy spektaklu, w pełni wykorzystując potencjał teatru lalkowego, podejmują temat negatywnej funkcji stereotypów i etykiet, które - choć pozornie mają porządkować rzeczywistość - sprzyjają budowaniu wrogości i uprzedzeń. Poprzez stworzenie barwnych postaci Szczura, Sępa, Ropuchy czy Pająka, artyści sugestywnie przekonują, że prawdziwe piękno płynie tylko z wewnętrznej siły.

W listopadowym repertuarze znajdą się dwie produkcje: obsypany nagrodami spektakl "A niech to Gęś kopnie" Marty Guśniowskiej z Teatru Animacji w Poznaniu, będący filozoficzną w wymowie przypowieścią o brzydkiej i nielubianej gęsi oraz "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" z Teatru Ochoty. Spektakl w reżyserii Michała Wanio to propozycja dla starszej młodzieży, w brawurowy sposób mierząca się z problemami wkraczających

w dorosłość młodych ludzi.

Finał Małej Boskiej Komedii rozegra się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, w grudniu. Pokażemy wtedy najwięcej przedstawień, w tym: dwie realizacje z Wrocławskiego Teatru Lalek - "Piekło-Niebo" Jakuba Krofty oraz "Pomnik" Jiřiego Havelki, a także "Opowieści z niepamięci" Dudy Paivy z Teatru Animacji w Poznaniu, "Biblię. Rdz. 1-11" Michała Zadary z Nowego Teatru w Warszawie i "Tutaj jest wszystko" Magdaleny Miklasz z Teatr Dramatycznego w Wałbrzychu.

Wśród grudniowych spektakli znajdziemy propozycje adresowane zarówno do najmłodszych widzów, jak przyglądające się słowiańskim legendom "Opowieści z niepamięci", poruszające temat śmierci i przemijania "Piekło-Niebo" i angażującą dzieci do interakcji "Biblię. Rdz. 1-11" biorącą na warsztat Księgę Rodzaju, czy nieco bardziej filozoficzne i kontemplacyjne "Tutaj jest wszystko" na podstawie bestsellerowej "Książki wszystkich rzeczy" Guusa Kuijera. Dla nastolatków natomiast jest adresowany ciekawy spektakl pt. "Pomnik", oparty na reportażu Mariusza Szczygła, będący nie tylko teatralizowaną biografią autora najsłynniejszego pomnika Józefa Stalina, ale również cenną lekcją z historii współczesnej Europy.

**

Kalendarz przedstawień, wszystkie spektakle z października i listopada będą grane w Łaźni Nowej, w grudniu także na innych scenach:

7 i 8 października, godz. 19:00 "Krzyżacy", reż. Jakub Roszkowski - Miejski Teatr Miniatura

z Gdańska. Spektakl dla widzów od 10 lat.

8 października, godz. 12:00 "Kasieńka", reż. Anna Wieczur-Bluszcz - Miejski Teatr Miniatura

z Gdańska. Spektakl dla widzów od 10 lat.

20 i 21 października, godz. 19:00 "Straszna piątka", reż. Maria Żynel, Białostocki Teatr Lalek. Spektakl dla dzieci od 5 lat.

4 listopada, godz. 19:00 "A niech to Gęś kopnie", reż. Marta Guśniowska - Teatr Animacji

w Poznaniu. Spektakl dla dzieci od 9 lat.

5 listopada, godz. 19:00 "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie", reż. Michał Wanio, Teatr Ochoty w Warszawie. Spektakl dla widzów od 18 lat.

12 grudnia, godziny do ustalenia "Biblia. Rdz. 1-11" reż. Michał Zadara, Nowy Teatr

w Warszawie. Spektakl dla dzieci od 6 lat, w czasie spektaklu widzowie biorą udział zajęciach plastycznych, w czasie których można się pobrudzić (używane farby są w pełni zmywalne).

13 grudnia, godziny do ustalenia "Opowieści z niepamięci" reż. Duda Paiva, Teatr Animacji

w Poznaniu, spektakl dla dzieci od 9 lat.

14 grudnia, godziny do ustalenia, "Piekło-Niebo", reż. Jakub Krofta, Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl dla dzieci od 6 lat.

16 grudnia, godziny do ustalenia, "Pomnik", reż. Jiří Havelka, Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl dla młodzieży od 14 lat.

Data w grudniu do ustalenia, "Tutaj jest wszystko", reż. Magdalena Miklasz, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Spektakl dla dzieci od 7 lat.

**

Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków oraz na www.laznianowa.pl