powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Krynica Zdrój. Teatr Modrzewiowy od/nowa po raz drugi

Na początku września, z ramienia Fundacji Sztuka Teatru, odbyła się premiera autorskiego spektaklu Szymona Budzyka: "Gdy skamienieje wiatr/będziemy wzruszać powietrze".

Instalacja teatralna została stworzona wspólnie z mieszkańcami Krynicy-Zdroju, którzy w ramach warsztatów, spotkań i wykładów stworzyli wspólny język do opowiedzenia historii bohaterów żyjących w Krynicy i Tyliczu w latach 1920-1947: polskiego księdza Władysława Gurgacza, łącznika Andrzeja Garbery - Łemka - oraz Reny Kornreich - Żydówki, ocalałej więźniarki Auschwitz. Aktorom na scenie towarzyszyli chórzyści, którzy w toku muzyczno-teatralnych warsztatów, poznawali różnorodność poszczególnych kultur i uczyli się wykonywać pieśni charakterystyczne dla każdej z nich.

Teatr Odwrócony z Krakowa od trzech lat reaktywuje teatralne tradycje Krynicy-Zdroju. Dzięki tymczasowej adaptacji i reaktywacji przestrzeni Starej Kotłowni na Deptaku Krynickim, Teatr Modrzewiowy, działający na przełomie XIX i XX wieku, ożywa na nowo. Tegoroczna frekwencja - ponad 50 osób zaangażowanych w produkcję widowiska i ponad 400 widzów - oraz bardzo dobre przyjęcie spektaklu daje nadzieję na odrodzenie tradycji teatralnych tego regionu.

Premiera instalacji teatralnej odbyła się w czasie XXVII Forum Ekonomicznego. Partnerami wydarzenia byli: Uzdrowisko Krynica - Żegiestów sp. z o. o, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Krynicy Zdroju.