powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Traviata" i nauczycielki na Off Operze

W ramach Festiwalu Off Opera, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, odbędą się dwa wydarzenia muzyczno-teatralne. 12 października - koncert/pokaz warsztatowy "Traviata: pogłosy", a dwa dni później - premiera spektaklu "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

"Traviata: pogłosy"

Koncert/pokaz warsztatowy

12 października 2017, g. 19:00

Studio Aktorskie STA, ul. Ratajczaka 18

"Albowiem cóż jest bardziej żałosne niż rozpustna starość, zwłaszcza gdy chodzi o kobietę?"

(Aleksander Dumas, "Dama Kameliowa")

Jedną z najsilniejszych inspiracji pokazu warsztatowego kończącego cykl "Traviata: pogłosy", jest kobieca "gotowalnia". To w niej kobieta przygotowuje się na czas uroczystego świętowania, zdobi się w zapach, makijaż, wkłada barwne stroje... Tam możemy podpatrzeć jak rozkwita prawdziwa "kobiecość" niezależna od upływu lat i posiadanych doświadczeń, obecna w każdej z nas.

Pokaz warsztatowy został zbudowany wokół dwóch sytuacji węzłowych dla powieści Dumasa i libretta Verdiego. Rozpocznie się odtworzeniem sceny, w której główny bohater trafia na licytację majątku zmarłej Małgorzaty Gautier. Widzowie znajdą się z specjalnie przygotowanej przestrzeni pełnej osobistych przedmiotów kobiet. Każdy ze wspomnianych przedmiotów odegra rolę wehikułu, uruchomi intymną historię z przeszłości. Nagrane za pomocą kamery wypowiedzi uczestniczek projektu, będą dotyczyły wspomnień o młodzieńczym zakochaniu. Wprowadzą one widzów we wzniosły nastrój drugiej części pokazu muzycznej sceny Balu, pełnej tańców i toastów "na chwałę Miłości", jedynego uczucia, które w pełni wyzwala kobiecość.

Obsada:

Magdalena Stefaniak sopran

Weronika Manikowska fortepian

Koncepcja Zuzanna Głowacka, Barbara Krasińska

Reżyseria Barbara Krasińska

Video Rafał Jerzak

Charakteryzacja Paulina Gaj

***

14 października na Scenie Wspólnej, w ramach Festiwalu Off Opera, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, odbędzie się premiera spektaklu pt. "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" w reżyserii Daniela Stachuły, z udziałem nauczycielek poznańskich szkół.

"Bo nie ma nic gorszego od nauczycieli osobiście sympatycznych, zwłaszcza jeśli przypadkiem mają osobiste zdanie."

(Witold Gombrowicz, "Ferdydurke")

"Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" to spektakl, który powstał w oparciu o metody pedagogiczno-teatralne na warsztatach dedykowanych nauczycielom. Choć tytuł powinien brzmieć "Z pamiętnika poznańskiej nauczycielki" - obsadę spektaklu tworzą bowiem kobiety, a teatralna narracja przypomina kobiecy pamiętnik, pełen zapisków i notatek nauczycielek, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie z kilku perspektyw. Nieustannie obserwowane przez uczniów, rodziców, dyrekcję oraz społeczeństwo postanowiły spojrzeć na swój zawód z dużą dozą dystansu i autoironii. Słodko-gorzki spektakl powstał na bazie ich przemyśleń, refleksji oraz historii z życia prywatnego i zawodowego.

Efekty pracy zostaną zaprezentowane w ramach projektu Off Opera 2017. Dlaczego akurat tutaj? Można powiedzieć, że punktem wyjścia była opera, a wyszedł... off. Uzewnętrznione zostało to, co każda z nauczycielek kryła wewnątrz siebie. Jednocześnie w ich pracy zauważyć można operową formę i konwencję. Konwencjonalny gest obrazujący stereotypowego nauczyciela, paradoksalnie staje się katalizatorem wywrotowości, małej rewolucji pełnej ironicznego wyzwolenia.

Opera w głowach widzów wywołuje jednoznaczne skojarzenia - wielka sala, piękne kostiumy, peruki, głośna muzyka. Opera jako teatralność. Opera jako konwencja. Opera jako forma.

Podobnie bywa z zawodem nauczyciela. Obraz nauczycieli w społeczeństwie z reguły ogranicza się do "bandy nierobów, pracujących po osiemnaście godzin w tygodniu". Nauczyciel jako stereotyp. Nauczyciel jako konwencja. Nauczyciel jako forma.

Kostniejąca konwencja i wszechobecna forma zostają twórczo wykorzystane, potraktowane z dużą dawką ironii i dystansu. Bo śmiech jest oczyszczający. Choć przecież wiadomo, że maska ironisty może skrywać twarz melancholika, oddającego się długim rozmyślaniom na temat kondycji świata i człowieka. Nie chodzi tutaj bynajmniej o wielką narrację, epicką historię zaprezentowaną z rozmachem. Warto przecież przyglądać się pojedynczym, prywatnym, intymnym opowieściom, które utkane ze słów, wrażeń i emocji materializują się w teatralnym tu i teraz.

Inspiracji spektaklu należy szukać przede wszystkim w formie pamiętnika, pełniącego dwojakie funkcje - notatnika, miejsca na codzienne zapiski, ale także rodzaju autoterapii. Podczas pracy wspomagał nas także Witold Gombrowicz i jego nieśmiertelna powieść "Ferdydurke", powieści Jarka Szulskiego, a w szczególności "SOR (nie) zdarza się w szkole", w której nauczyciel to w pierwszej kolejności człowiek, a dopiero potem... nauczyciel. Jednak przede wszystkim historie pięciu kobiet, nauczycielek, układające się na kształt mozaiki, w której śmiech miesza się z łzami, radość z irytacją, a autentyczność i prawda z obezwładniającą Formą i absurdem.

Niewykluczone, że i Ty, Widzu, obudzisz się następnego dnia, spojrzysz w lustro i zobaczysz w nim nauczycielską Gębę.

Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera