powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Szukając Leara: Verdi" w Operze Krakowskiej

Spektakl z udziałem podopiecznych krakowskich domów pomocy społecznej. Opera Krakowska zaprasza na spektakl "Szukając Leara: Verdi" w reżyserii Michała Znanieckiego (5 i 6 października 2017, godz. 18.00; Sala Kameralna), który realizowany jest w ramach cyklu "Głos wykluczonych".

Projekt zakłada połączenie grupy amatorów z artystami profesjonalnymi, przy zaangażowaniu miasta i jego mieszkańców do czynnego udziału w tworzeniu przedstawienia. Hasłem wywoławczym jest "wykluczenie", które na przestrzeni ostatnich lat stało się już pewnego rodzaju metaforą i polem do dyskusji o teatrze. Z osobami wykluczonymi pracują i występują na scenie gwiazdy opery i teatru.

W krakowskiej realizacji, obok podopiecznych krakowskich Domów Pomocy Społecznej, wystąpią: aktorzy - Jerzy Artysz, Wojciech Malajkat (5.10) / Kamil Baron (6.10), soliści - Ewa Biegas, Marta Mika i Karin Wiktor-Kałucka oraz Studio Baletowe i Chór Opery Krakowskiej, a akompaniować im będą Jacek Kita, sprawujący kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem (5.10) i Joachim Kołpanowicz (6.10).

Spektakl był prezentowany m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Lwowie czy Buenos Aires. Kolejnym miastem na mapie "Głosu wykluczonych" jest Kraków.

- "Przy każdej realizacji jest inna energia. Osoby, które biorą udział w krakowskim spektaklu są bardzo zaangażowane, skupione, przygotowane, wiedzą po co są na scenie" - mówi Michał Znaniecki. - "To jest bardzo ważne, bo pracujemy w kameralnej przestrzeni, jesteśmy blisko siebie, nie ma tego dystansu, jaki był podczas przedstawień we Wrocławiu czy w Szczecinie. Myślę, że ze względu na poruszane tematy, będzie to ważne przedstawienie dla publiczności. Spektakl jest o nas - dzisiaj - córkach, synach - bo o tym mówi Król Lear, a z drugiej strony jest to pokazanie naszej sytuacji w przyszłości - osób starszych, opuszczonych bądź nie, w DPS-ach czy

w swoich domach" - dodaje reżyser.

Przedstawienie opowiada historię Króla Leara i jego córek, jest połączeniem dramatu Szekspira i wybranych fragmentów muzycznych z utworów Giuseppe Verdiego, tworzonych z myślą o operze "Król Lear", którą Verdi całe życie chciał skomponować, ale ostatecznie nigdy tego nie zrobił...

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się kluczem do wyboru grupy społecznej. Dzięki udziałowi osób starszych w projekcie, zyskuje on wartość dodaną i jest pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika, które stają się częścią spektaklu.

Realizatorzy:

Michał Znaniecki: reżyseria, scenografia, scenariusz

Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita

Kostiumy: Joanna Medyńska

Choreografia: Diana Theocharidis

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Przygotowanie Chóru Opery Krakowskiej: Joanna Wójtowicz

Obsada:

KRÓL LEAR | Jerzy Artysz (5, 6.10)

FOOL | Wojciech Malajkat (5.10), Kamil Baron (6.10)

KORDELIA | Ewa Biegas (5, 6.10)

GONERIL | Marta Mika (5, 6.10)

REGANA | Karin Wiktor-Kałucka (5, 6.10)

Fortepian: Jacek Kita (5.10), Joachim Kołpanowicz (6.10)

Podopieczni krakowskich Domów Pomocy Społecznej, Studio Baletowe i Chór Opery Krakowskiej

Bilety w cenie 25 zł do kupienia w Kasie Opery oraz online - na stronie internetowej teatru.

www.opera.krakow.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl "Szukając Leara: Verdi" powstał dzięki współpracy Fundacji Jutropera z Biurem Festiwalowym IMPART 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Urzędem Miasta Krakowa oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.