powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Orfeo'70" w Centrum Lubelska

Sztuka Nowa zaprasza na spektakl "Orfeo'70: monoperformance" w dniach 7 i 8 października o godz. 19 w Centrum Lubelska 30/32 w Studium/Teatralnym.

"Orfeo '70: monoperformance" stanowi przeniesienie mitu o Orfeuszu na emigracyjne doświadczenia performera. Na spektakl składają się dwie historie. Pierwsza z nich, poświęcona postaci Eurydyki, opowiada o losach Elżbiety Zet. Osierocona we wczesnym dzieciństwie Eurydyka/Elzbieta Zet dorasta w sierocińcu w Biskupcu Warmińskim w czasach PRL-u, w latach, w których idee socjalizmu dla wielu były budulcem osobistej mitologii, osią osobistego światopoglądu. Ideami tymi karmiono wszystkich wpajając wiarę, że postępowanie według socjalistycznych zasad zaowocuje stanem permanentnego szczęścia i sprawiedliwości. Osamotniona w sierocińcu Eurydyka/Elżbieta Zet stopniowo zawierza ideom socjalizmu, pragnąc, aby świat okazał się także dla niej - niechcianego dziecka - dobry i pełen nadziei.

Druga historia to losy syna Elżbiety Zet. Początkowo mają kształt stereotypu polskiej emigracji zarobkowej - Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Grecja, Wielka Brytania. Przekształcają się stopniowo w refleksję nad zachodnim systemem wartości: utrata więzi międzyludzkich, wygasanie pamięci, martwota języka. Orfeusz/syn Elżbiety Zet po latach tułaczki powraca na ziemie polskie, aby zmagać się z utratą swej matki Eurydyki/Elżbiety Zet. Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przez niego w trakcie emigracji wpływa na swoiste odczytanie Polski tak w sensie przemian historycznych jak i umiejętności mówienia na tematy osobiste. Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwania słowa, obrazu i pisma służącym przywróceniu pamięci tego, co utracone.

Teresa Fazan o "Orfeo '70: monoperformance":

(...) niezwykle poruszający spektakl ORFEO'70 Dawida Żakowskiego. Performans w wykonaniu Kamila Adamusa powstał w oparciu o historię osobistych doświadczeń emigracyjnych. Posługując się różnymi środkami wyrazu, spektakl w niezwykle przejmujący i osobisty sposób relacjonował - w niektórych miejscach zmetaforyzowaną za pomocą poezji czy właśnie ruchu - opowieść o Polsce, emigracji, rodzinie i własnym miejscu w historii. Performans staje się tutaj przestrzenią umożliwiającą osobiste zwierzenie za pomocą środków mniej dosłownych czy literalnych niż klasyczny teatr dramatyczny.

[Dla kogo jest taniec? - o cyklu "Ekspresje" Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Teresa Fazan]

Pokazy spektaklu "Orfeo'70" są współfinansowane przez m. st. Warszawa.

Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat praktykuje przekraczanie granic teatru fizycznego i teatru tańca, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form osobistej ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych.

***

Orfeo '70 : monoperformance

7 października 2017, godz. 19.00

8 października 2017, godz. 19.00

Centrum Lubelska 30/32, Studium Teatralne S/T

ul. Lubelska 30/32, Warszawa

Bardzo prosimy o potwierdzenie terminu.

Wykonanie: Kamil Adamus

Reżyseria: Dawid Żakowski

Dramaturgia: Kamil Adamus, Dawid Żakowski

Współpraca: Piotr Piotrowicz

Wizualizacje i zdjęcia: Robert Rabiej

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Projekt powstał we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.