EN

27.09.2017 Wersja do druku

Najcenniejszy budynek w Kielcach - chrońmy go

Bardzo merytoryczna była rozmowa o modernizacji teatru imienia Stefana Żeromskiego, na którą zaproszono mieszkańców oraz twórców koncepcji z Pracowni Architektonicznej WXCA z Warszawy.
Przedstawili oni zarys koncepcji: zachowanie obecnej elewacji, utworzenie od frontu na poziomie ulicy kawiarni - pisze Lidia Cichocka w Echu Dnia.

Projekt zakłada obniżenie poziomu sceny co umożliwi zwiększeni spadku na widowni oraz przeniesienie małej sceny w północno-zachodni narożnik oficyny by w razie potrzeby móc otworzyć ścianę i dysponować sceną plenerową na podwórku. Dziedziniec ma być salonem teatru. Dzięki dobudowie piętra nad oficynami teatr zyska dodatkowe pomieszczenia, rozważany jest także pomysł wykorzystania przestrzeni pod dziedzińcem. Magdalenę Rzepkę, polonistkę, propagatorkę teatru interesowało czy planowane zmiany nie zabiją ducha teatru Ludwika (wzniesiony przez Ludwika Stumpfa w 1879 roku). - Na wizualizacjach nie widać kariatyd podpierających portal, co z nimi? - pytała. Podobne wątpliwości miał Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc) podkreślając, że budynek teatru jest najcenniejszym tego typu obiektem w mieście. - Jest też trzecim najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce, zaprojektował go świetny architekt - mówił. - To trzeba docenić i chronić. Ni

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Najcenniejszy budynek w Kielcach - chrońmy go

Źródło:

Materiał nadesłany

Echo Dnia nr 224

Autor:

Lidia Cichocka

Data:

27.09.2017