powiększwersja do drukupoleć znajomemu

26. warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku

Warsztaty dramatyczne w Obrzycku to miejsce nie tylko na naukę, ale także na wymianę doświadczeń, poglądów, spotkania z twórcami, dyskusje przy ognisku niemalże do świtu. Mają one również charakter motywacyjny, zwłaszcza dla młodych - pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.

W malowniczo usytuowanym nad Wartą zamku w Obrzycku 9-11 września odbyła się 26. edycja warsztatów dramatopisarskich organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wzięło w nich udział wielu znakomitych twórców oraz początkujący młodzi autorzy.

Laureatom rozstrzygniętego w maju 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży wręczono nagrody pieniężne. Dziesięć utworów z Konkursu znalazło się w 42. zeszycie "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży", który zaprezentowano w Obrzycku. Są to między innymi skierowany do najmłodszych "Karmelek" Marty Guśniowskiej, "Zakurzona królewna" Piotra Rowickiego dla dzieci w wieku szkolnym, czy "Z czuba albo # byćjakzlatanibrahimovic" Tomasza Kaczorowskiego - dla młodzieży.

Odbyły się także czytania sztuk konkursowych: "Pająka i dziewczynochłopaka" Kuby Kaprala w wykonaniu aktorów scen poznańskich oraz studentów Studio Aktorskiego STA pod kierownictwem autora; "Karmelka" Marty Guśniowskiej w wykonaniu Ireny Dudzińskiej, Marcina Ryl-Krystianowskiego oraz autorki; "Gwiezdnika" Katarzyny Mazur-Lejman w wykonaniu aktorów Teatru Animacji w Poznaniu; "Texturo" Lidii Amejko w mistrzowskim wykonaniu Ireny Dudzińskiej.

Warsztaty dramatyczne w Obrzycku to miejsce nie tylko na naukę, ale także na wymianę doświadczeń, poglądów, spotkania z twórcami, dyskusje przy ognisku niemalże do świtu. Mają one również charakter motywacyjny, zwłaszcza dla młodych. To wielka odpowiedzialność tworzyć teatr dla dzieci i młodzieży, który kształtuje postawy, zmusza do myślenia, pomaga w odnalezieniu własnej tożsamości, w budowaniu tożsamości narodowej oraz świata wartości, a przy tym daje radość.

---

26. warsztaty dramatopisarskie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Obrzycku, 9-11 września 2017, kurator: Zbigniew Rudziński, współpraca Wojciech Nowak i Justyna Gołęcka