powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Dźwiękowa historia miasta

"Dźwiękowa Historia Łodzi" to kompozycja-słuchowisko autorstwa Suavasa Lewego to projekt Teatru Szwalnia w ramach tegorocznego przeglądu szwalnia.DOK.

Utwór oparty jest na narracji zbudowanej z wypowiedzi podopiecznych Fundacji "Szansa dla Niewidomych" - osób z dysfunkcją wzroku, które podczas siedmiu spacerów do najważniejszych dla Łodzi (z historycznego punktu widzenia) miejsc opowiadały i dzieliły się swoimi wrażeniami, bazując na wyostrzonej percepcji słuchowo-dotykowej. To osobiste przemyślenia zbudowane na wspomnieniach, odczuwaniu poznanych faktów z historii miasta oraz autorskie refleksje wobec świata pozbawionego w całości lub w ograniczony sposób odczuwania bodźców wzrokowych.

W warstwie muzycznej kompozycja bliska jest nurtowi minimalizmu, stawiając na klarowność melodyczno-harmoniczną i kładąc nacisk na ekspozycję struktur rytmicznych poprzez repetytywność fraz. Efektem tego jest pozornie nieciekawa jednostajność, która w dłuższym odcinku czasowym skutkuje pojawieniem się swego rodzaju mantry.

W utworze napisany jest na poniższe instrumenty, na których zagrają:

Julianna Kamila Siedler-Smuga - marimba, wibrafon; Marcin Kawczyński - pianino; Piotr Matula - elektronika; Krzysztof Putrzyński - klarnet; Michał Owczarek - fagot; Suavas Lewy - nagrania terenowe, elektronika

Producentem materiału była Fundacja "Szansa dla Niewidomych" i Muzeum Miasta Łodzi, a powstanie i premierę utworu, która odbyła się w październiku 2016 w sali kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi, mecenatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

23 września, godz. 19.00

"Dźwiękowa Historia Łodzi"

wstęp: 5/ 10 PLN - bilety do kupienia przed wydarzeniem

***

szwalnia.DOK to cykl wielomiesięcznych prezentacji zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim uzupełnionych o spotkania autorskie mające za zadanie przybliżyć uczestnikom konteksty kulturowe, społeczne i polityczne, wokół których oscylują podejmowane działania.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki

Partner: Zjadliwości - kuchnia roślinna

Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia - Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny "Teatralia", TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki

Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Pełen program przeglądu dostępny na stronie www.teatrszwalnia.pl