Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

27-03-2012
16-02-2018
Po ESK: zmieniła polskie miasta na lepsze
Łódź doceniła swój robotniczy rodowód, Lublin - żydowskie korzenie, a Katowice stały się KATO. Rywalizacja o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, która dekadę temu rozgrzała polskie miasta, pozwoliła im odkryć, jak bardzo są wyjątkowe. Wygrał nie tylko Wrocław - pisze Magdalena Kursa w Gazecie Wyborczej.
29-05-2017
Wrocław. W Przejściu Świdnickim powstanie centrum edukacji i kultury
W przebudowanym w centrum Wrocławia Przejściu Świdnickim powstanie Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji. Będzie to placówka nieodpłatnie dostępna dla mieszkańców i prowadząca szkolenia dla animatorów kultury.
16-02-2017
Festiwal festiwali. A przecież nie o to chodziło
Rok 2016, w którym Wrocław pełnił obowiązki Europejskiej Stolicy Kultury, za nami. Organizatorzy odtrąbili sukces, media rozdały cenzurki, jednych chwaląc i głosząc zasługi, innych ganiąc i wyciągając niedociągnięcia. Niejasna pozostała tylko kwestia, ile w programie wrocławskiej ESK pozostało z aplikacji "Przestrzeni dla piękna", którą pięć lat temu Wrocław uwiódł paryskich jurorów i zdobył zaszczytny tytuł - pisze Mariusz Urbanek w miesięczniku Odra.
17-01-2017
Wrocław. Kultura po ESK 2016
Wrocławska statuetka Europejskiej Stolicy Kultury jedzie do Pafos i Aarhus, a miasto ogłasza założenia planu na kulturę po ESK.
17-01-2017
Wrocław. Powstaje plan rozwoju kultury w mieście
Do końca marca trwają konsultacje społeczne magistrackiego planu rozwoju kultury na najbliższe lata. Wrocław, który w 2016 r. był Europejską Stolicą Kultury chce "wykorzystać efekt ESK" i stworzyć spójną wizję polityki kulturalnej.
30-12-2016
Balladyna i Lady Makbet zaśpiewają we Wrocławiu
- Dajemy dwie premiery rocznie, dlatego każda z nich jest dla nas wielkim wydarzeniem - o planach artystycznych na 2017 rok opowiada Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpopolitej.
30-12-2016
Jarosław Fret o ESK 2016
- Paradoksalnie, jeśli chodzi o całą ESK, najmocniej w mojej pamięci pozostaje ceremonia "Przebudzenie", mimo wpadki z kuną i nie najlepszej dramaturgii. Zapamiętam jednak na pewno emocje, radość i tłumy na ulicach Wrocławia. Podobne uczucia wywołał u mnie koncert Davida Gilmoura - to tyle jeśli idzie o wydarzenia spoza teatralnego programu - mówi Jarosław Fret, kurator ds. teatru ESK 2016.
30-12-2016
Ocena ESK 2016. Opera - 4. Artystycznie świetnie, organizacyjnie słabo
Operowa część programu ESK obejmowała tylko "Zarzuela Show" na Stadionie Wrocław. Był to jeden z bardziej spektakularnych projektów organizowanych w mijającym roku - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-12-2016
Ocena ESK 2016. Teatr - mocna 4 z nadzieją na 5
Świętem scenicznej odsłony ESK była Olimpiada Teatralna - trwający miesiąc maraton, podzielony na kilka nurtów. Największe gwiazdy pojawiły się w ramach tego głównego - we Wrocławiu gościli ze swoimi spektaklami Tadashi Suzuki, Romeo Castellucci czy Pippo Delbono - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-12-2016
Oceniają ESK 2016
ESK 2016 w opinii dziennikarzy w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-12-2016
Rok 2016 w kulturze: ESK, zakup "Damy z gronostajem"
W 2016 r. Wrocław sprawował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, do kin trafił "Smoleńsk", a "Dama z gronostajem" została odkupiona przez rząd od Fundacji Książąt Czartoryskich. Pożegnaliśmy m.in. Andrzeja Wajdę i Andrzeja Żuławskiego.
29-12-2016
Wrocław. Sylwester z udziałem artystów ze stolicy Dolnego Śląska
Dwie sceny, na których wystąpią artyści związani ze stolicą Dolnego Śląska oraz wizualizacje na ścianach kamienic okalających Rynek - tak będzie wyglądała impreza sylwestrowa we Wrocławiu.
23-12-2016
Baldwin na koniec ESK: Oddałem głos mieszkańcom
Moją ambicją było stworzenie monumentalnych przedsięwzięć, które będą kamieniami milowymi roku Europejskiej Stolicy Kultury. Ale z głosem mieszkańców w centrum największych wydarzeń - mówi Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance, reżyser spektakli w przestrzeni miasta.
22-12-2016
Wrocław. Ile pieniędzy na kulturę po ESK?
W przyszłym roku wydatki będą mniejsze niż podczas Europejskiej Stolicy Kultury. Mniej pieniędzy dostaną duże instytucje, np. Kino Nowe Horyzonty. W planach jest natomiast budowa centrów kulturalnych w Lipie Piotrowskiej i na Ołtaszynie.
20-12-2016
Nie tylko Wrocław. Te miasta zyskały dzięki ESK 2016
Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin to miasta, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Razem z Wrocławiem, który rywalizację wygrał, stworzyły Koalicję Miast dla Kultury, innowacyjny na skalę europejską model współpracy kulturalnej - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
19-12-2016
Finał ESK we Wrocławiu
W wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu wzięło już udział ponad 5 mln ludzi - pisze Monika Kuc w Rzeczpospolitej.
19-12-2016
Wrocław. Chór Komentujących Wrocławian zaśpiewał nie tylko o ESK
Amatorzy w różnym wieku i różnych profesji od dwóch lat opisywali śpiewająco to, co ich zachwyca i drażni w mieście. Robili to pod szyldem Chóru Komentujących Wrocławian, projektu Teatru Muzycznego Capitol realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W niedzielę bardzo sympatycznym koncertem w Capitolu podsumowali swoją działalność. To był świetny projekt.
19-12-2016
Wrocław. Po gali ESK 2016: imponujące liczby, sukces mieszkańców
Sobotnia gala zamykająca program Europejskiej Stolicy Kultury nie obyła się bez odniesień do polityki - do sytuacji w Aleppo i protestu w obronie mediów nawiązał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a do tego, co dzieje się obecnie w Polsce przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Ale zdecydowaną większość wieczoru poświęcono temu, co wydarzyło się we wrocławskiej kulturze przez ostatni rok.
19-12-2016
Wrocław. Wspólne czytanie tekstów Mrożka na koniec ESK
Ostatnim dużym wydarzeniem weekendu zamknięcia ESK było "Słuchowisko", które odbyło się w epicentrum wszystkich zdarzeń, w Hali Stulecia.
19-12-2016
W koalicji miast jest siła i moc. Powstała Koalicja Miast dla Kultury
Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin to miasta, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Razem z Wrocławiem, który rywalizację wygrał, stworzyły Koalicję Miast dla Kultury, innowacyjny model współpracy kulturalnej - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-12-2016
Wrocław. "Pociąg do kultury" relacji Berlin-Wrocław będzie kursował do końca 2018 r.
Weekendowe połączenie kolejowe relacji Berlin-Wrocław, uruchomione w kwietniu z okazji sprawowania w 2016 r. przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, będzie utrzymane do końca 2018 r. Tzw. pociągiem do kultury w ciągu kilku miesięcy podróżowało 22 tys. osób.
17-12-2016
Wrocław. Świecące grzyby na bulwarze nad Odrą
Od wczoraj można spacerować Ścieżką Światła na bulwarze Dunikowskiego. To jedno z miejsc, w którym Wrocław żegna się ze stolicą kultury.
16-12-2016
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016: to już koniec święta. Czy coś zostanie po fajerwerkach?
Paradoks pierwszy: w mieście dzierżącym tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez cały rok toczyła się wojna w sferze kultury. Paradoks drugi: to właśnie ta wojna pozwoliła zrealizować jedną z głównych idei ESK, czyli tę, by do głosu naprawdę doszli mieszkańcy - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
16-12-2016
Wrocław. Chór Komentujących Wrocławian na finał ESK
Od dwóch lat grupa osób, które nie są zawodowo związane ze śpiewaniem, ocenia wrocławską rzeczywistość, teraz finał działań Chóru Komentujących Wrocławian.
16-12-2016
Wrocław. Sny z teatru wychodzą na ulicę w weekend zamknięcia ESK
W ramach weekendu zamknięcia z działaniami ulicznymi przyjeżdża do Wrocławia Teatr Snów.
15-12-2016
Wrocław. Rozpoczyna się cykl imprez przygotowanych na finał ESK 2016
Koncerty w ramach dwóch festiwali muzycznych to czwartkowe wydarzenia przygotowane we Wrocławiu z okazji finału obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Główne elementy ceremonii zamknięcia ESK - w tym widowisko performance "Niebo" - odbędą się w sobotę.
15-12-2016
Wrocław. "Trubadur" w Operze Wrocławskiej
Spektakl realizowany jest w koprodukcji z Łotewską Operą Narodową. Jego premiera odbyła się 30 maja 2014 roku w Rydze, która w tamtym czasie nosiła tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz "Trubadur" w łotewskiej reżyserii i pod batutą polskiego dyrygenta należy do ścisłego programu zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Premiera 16 grudnia.
07-12-2016
Wrocław. Zamknięcie ESK 2016 w weekend 15-18 grudnia
Na zakończenie obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury Chris Baldwin przygotowuje ostatnie wielkie widowisko - "Niebo" w Hali Stulecia. Poza tym w dniach 15-18 grudnia na wrocławian czeka ponad setka wydarzeń, większość bezpłatnych. Przyjadą Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz.
02-12-2016
Wrocław. Festiwal Dramatu. Dzień pierwszy
W pierwszym dniu Festiwalu Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym spotkały się ze sobą dwa teksty, które zaskakują i treścią, i niepowtarzalną formą językową.
02-12-2016
"Chyba minęły już moje najlepsze lata, ale nie chciałbym, żeby wróciły"*
Robert Wilson, czołowa postać awangardy teatralnej XX wieku, poddał eksperymentom wiele elementów machiny teatralnej. Od pewnego momentu zaczął stawiać tekst w centrum spektaklu, sięgnięcie po Becketta, u którego każde słowo jest równie ważne i restrykcyjnie na scenie egzekwowane, jest tego konsekwencją - o spektaklu "Ostatnia taśma Krappa" w reż. Roberta Wilsona na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2016
Raz jeszcze o uchodźcach i chrześcijaństwie
Pippo Delbono pokazał w Nurcie Głównym Olimpiady Teatralnej swój najnowszy spektakl - "Ewangelię" - mający premierę w styczniu bieżącego roku. Tym samym po raz drugi w tym roku gościł we Wrocławiu, cztery miesiące wcześniej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty miał retrospektywę twórczości filmowej - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
01-12-2016
Wrocław. Rozpoczyna się Festiwal Dramatu
Dziś otwarcie Festiwalu Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W ostatniej chwili organizatorzy uruchamiają sprzedaż dodatkowych biletów na niektóre spektakle i czytania performatywne.
30-11-2016
Co to za projekt?
Program Festiwalu "Dziady. Recykling" na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu został tak pomyślany, żeby sprowokować do zadania pytań: co to za projekt kulturowy i czy w ogóle istnieje? Wydaję mi się, że Dziady jako projekt kulturowy (w domyśle: wspólnototwórczy) nie istnieje - pisze Dominika Bremer z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Głos chóru
Terzopoulos wyreżyserował antyczną tragedię osadzając ją w skomplikowanej i trudnej przestrzeni greckiej polityki - o spektaklu "Prometeusz w okowach" w reż. Theodorosa Terzopoulosa na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Dominika Bremer z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Wrocław. Młodzi aktorzy w programie podyplomowej samoformacji aktorskiej
Przedstawienie dla młodzieży oraz spektakl z użyciem języka migowego, czy koncert piosenek absurdalnych - to niektóre propozycje, które będą realizowane przed młodych wrocławskich aktorów w ramach programu podyplomowej samoformacji aktorskiej.
29-11-2016
Wrocław. Debata o rezydencjach artystycznych
Dziś rozpoczyna się druga edycja "A-i-R Wro Talks" - międzynarodowego spotkania i warsztatów skierowanych do profesjonalistów i praktyków organizujących rezydencje artystyczne. Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele jednych z najważniejszych ośrodków rezydencyjnych w Europie - z Polski, Czech, Słowacji, Serbii, Niemiec, Holandii, Węgier i Gruzji.
28-11-2016
Wrocław. Kapsuła czasu już otwarta
Młodzi adepci dramatopisarstwa zapraszają 30 listopada do Kapsuły Czasu - multimedialnych opowieści o mieście. Projekt realizowany w ramach ESK 2016.
28-11-2016
Wrocław. Lupa na konferencji "Kulturo-futuro!"
O wizjach przyszłości, wymyślaniu nowego świata i roli artystów w tym procesie rozmawiają od piątku twórcy, m.in. Krystian Lupa, Zbigniew Libera, Weronika Szczawińska i Jan Klata, w podziemiach pałacu Ballestremów.
25-11-2016
Wrocław. Kabarety na festiwalu Wrocek
Telewizyjny stand-uper, liryczny satyryk, trzy popularne kabarety i mim z Nowej Zelandii - oto goście niedzielnej Gali Wrocka, czyli Międzynarodowego Festiwalu Komediowego.
25-11-2016
Wrocław. Artystki w społecznym projekcie "Kobietostan"
Bezpośrednia praca i artystyczny dialog z przedstawicielkami najbardziej ubezwłasnowolnionych grup kobiecych: więźniarkami oraz kobietami bezdomnymi - to założenia projektu Kobietostan", powstałego z inicjatywy wrocławskiej aktorki Agnieszki Bresler, która od 2012 współtworzy i współprowadzi teatralne projekty Fundacji Jubilo, skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
25-11-2016
Wrocław. Rozpoczął się kongres "Kultura wartości - wartość kultury"
Kilkanaście debat z udziałem kilkudziesięciu panelistów zaplanowano w trakcie rozpoczętego w piątek we Wrocławiu kongresu "Kultura wartości - wartość kultury". Dyskusje będą dotyczyć tożsamości europejskiej w kontekście kultury, religii i cywilizacji.
24-11-2016
Wrocław. Projekt wspierający młodych absolwentów PWST
"Program podyplomowej samoformacji aktorskiej" to projekt realizowany przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną Wrocławiu i przy udziale instytucji partnerskich, m.in. wrocławskich teatrów i ośrodków kultury.
22-11-2016
Wrocław. Mistrzowie kabaretu na Gali Festiwalu Wrocek
Nieobliczalny stand-uper, liryczny satyryk, dwa kultowe kabarety i człowiek z plastrem na ustach - to bohaterowie Gali Komediowego Międzynarodowego Festiwalu Wrocek, która 27 listopada odbędzie się we wrocławskim Imparcie. Dobra zabawa gwarantowana!
19-11-2016
Teatr na medal - podsumowanie Olimpiady Teatralnej
W dniach 14 października - 13 listopada, w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury odbyła się we Wrocławiu Olimpiada Teatralna - festiwal, będący w istocie spotkaniem najwybitniejszych artystów teatru z całego świata. Miałem przyjemność obejrzeć znakomitą większość spektakli Nurtu Głównego - pisze Tomasz Domagała na swoim blogu.
18-11-2016
Wrocław. Weekend zamknięcia ESK już za miesiąc
Rok, w którym Wrocław pełni tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, nieuchronnie zmierza do końca. Za miesiąc czeka nas Weekend Zamknięcia, którego kulminacyjnym punktem będzie widowisko przygotowywane przez Chrisa Baldwina w Hali Stulecia. Europejską Stolice Kultury we Wrocławiu będziemy żegnać już połowie grudnia, w dniach 15-18 grudnia.
15-11-2016
"Dokąd". Seneka trafił do kabaretu
W Narodowym Forum Muzyki Zbigniew Preisner zrealizował na zamówienie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 spektakl słowno-muzyczny "Dokąd" - pisze Monika Kuc w Rzeczpospolitej.
14-11-2016
Koalicja Miast - projekt w ramach Europejskiej Stolicy Kultury
Koalicja Miast to jeden z najciekawszych pomysłów i trwałych efektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który jej twórcy chcą kontynuować. W mijającym tygodniu we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele siedmiu miast należących do Koalicji, aby podsumować ten wspólny projekt - pisze Monika Kuc w Rzeczpospolitej.
14-11-2016
Tako rzecze wielki Brook. Mistrz teatru we Wrocławiu
o "Polu bitwy" Petera Brooka na zakończenie Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
14-11-2016
Wrocław. Podsumowanie Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016
Olimpiada Teatralna Wrocław 2016 trwała od 14 października do 13 listopada 2016. Podczas 31 dni w 6 nurtach i w ramach wydarzeń towarzyszących zaprezentowano 159 unikatowych wydarzeń z 18 krajów: 81 spektakli remiksów, pokaz pracy, 19 spotkań, 7 debat, 2 wykłady, konformans, 4 koncerty, 14 filmów, 2 obrzędy, instalację, 7 wystaw, sympozjum, seminarium i 11 warsztatów.
12-11-2016
Wrocław. Nowy mural dla Europejskiej Stolicy Kultury
Dzień dobry! Tak w 15 językach wita przechodniów wielki, prawie 20-metrowy obraz stworzony z 570 kafli w Przejściu Słodowym. We wrocławskiej przestrzeni miejskiej przybyło nowe dzieło sztuki. Monumentalne, choć nie patetyczne.
10-11-2016
Wrocław. "Lille meets Wroclaw"
Wystawy, instalacje, muzyka eksperymentalna, teatr, performance, film i dyskusje składają się na program "Lille meets Wroclaw", które 17 listopada zaczyna się we Wrocławiu.
10-11-2016
Wrocław. Olimpiada Teatralna na finiszu
W ten weekend kończy się największe doroczne europejskie wydarzenie teatralne, czyli miesięczny maraton spektakli, spotkań z reżyserami, dyskusji, wystaw i projekcji zebranych jako Olimpiada Teatralna.
10-11-2016
Wrocław. Podsumowano Koalicję Miast dla Kultury
Prezentacja dorobku kulturalnego sześciu polskich miast w przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz współpraca między nimi na polu kultury, to główne efekty projektu Koalicja Miast dla Kultury. W środę podsumowano rok działań organizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.
10-11-2016
Wrocław. Premiera spektaklu Zbigniewa Preisnera "2016 Dokąd?"
Premiera spektaklu muzycznego "2016 Dokąd?" w reżyserii Zbigniewa Preisnera odbędzie się w czwartkowy wieczór w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tematem widowiska, do którego scenariusz napisała poetka Ewa Lipska, są pytania o kondycję współczesnej cywilizacji.
09-11-2016
Wrocław. Pierwszy rok Koalicji Miast
Ten projekt już zmienił polską kulturę. I co najważniejsze, ma szansę skutecznie kształtować ją w przyszłości. Pierwszy rok działalności Koalicji Miast dla Kultury dobiega końca, ale wszystkie zaangażowane w projekt strony - samorządowa i artystyczna - zgodnie potwierdzają: to początek nowej jakości w tworzeniu polityk kulturalnych polskich miast.
09-11-2016
Wrocław. Premiera "2016 Dokąd?" z udziałem mimów
Jutro w Narodowym Forum Muzyki premiera widowiska "2016 Dokąd?" w reżyserii Zbigniewa Preisnera z udziałem Wrocławskiego Teatru Pantomimy i światowej sławy artystów.
09-11-2016
Wrocław. Spektakl Petera Brooka na zakończenie Olimpiady Teatralnej
W ostatni weekend Olimpiady Teatralnej w nurcie głównym odbędą się prezentacje spektakli: "Amor" Theodorosa Terzopoulosa i Teatru Attis (10-11 listopada 2016) i "Pole bitwy" w reżyserii Petera Brooka i Marie-Hélne Estienne (12-13 listopada). Spektakl francuskiego Teatru Bouffes Du Nord zakończy festiwal we Wrocławiu, trwający od 14 października do 13 listopada.
08-11-2016
Wrocław. Trzy wyjątkowe koncerty w NFM
Teksty Seneki i Ewy Lipskiej z muzyką Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Lisy Gerrard, Jerzego Treli, Beaty Rybotyckiej czy Anny Szałapak usłyszymy podczas trzech wyjątkowych koncertów w Narodowym Forum Muzyki.
07-11-2016
Laboratorium przeszłości
Fokin podejmuje dialog z Meyerholdem - stara się odtworzyć składniki dzieła z 1917 roku i podać je dzisiejszemu widzowi. Wykorzystuje oryginalne projekty kostiumów, muzykę Aleksandra Głazunowa i formę sceniczną. Teraźniejszość (a może przyszłość?) miesza się tu z tradycją - o "Maskaradzie" w reż. Walerija Fokina na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Karolina Okurowska w Teatrze dla Was.
07-11-2016
Wrocław. Nowa przestrzeń dla kultury
16 listopada odbędzie się uroczysta inauguracja Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama, inwestycji powstałej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
07-11-2016
Wrocław. Theodoros Terzopoulos i Krystian Lupa na Olimpiadzie Teatralnej
W ostatnim tygodniu Olimpiady Teatralnej w nurcie głównym odbędą się prezentacje spektakli: Theodorosa Terzopoulosa i Teatru Attis "Prometeusz w okowach" (7-8 listopada) oraz "Amor" (10-11 listopada), Jarosława Freta i Teatru ZAR "Medee. O przekraczaniu" (7-9 listopada), a także dodatkowy pokaz przedstawienia Krystiana Lupy "Wycinka Holzfällen" (10 listopada) zrealizowanego z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
07-11-2016
Wrocław. Wieczór ze studentami sztuki lalkarskiej
Dwa spektakle pokażą studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku 14 listopada o 18:00 na scenie kameralnej Impartu.
05-11-2016
Olga Tokarczuk: Nie wyobrażam sobie Wrocławia jako miasta kiboli, to miasto kultury
- Wrocławiowi życzę silnego środowiska artystycznego, które nie zgadza się na ręczne sterowanie i nie odda kultury urzędnikom ani politykom. Jeśli go zabraknie, pozostaną nam mianowani dyrektorzy, poruszani rękami urzędników. To już nie będzie środowisko, tylko aparat - mówi pisarka Olga Tokarczuk w rozmowie z Magdaleną Piekarską w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-11-2016
Wrocław. Ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła w sobotę nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, które 10 grudnia zostaną wręczone we Wrocławiu. Wśród nominowanych jest dokument Piotra Stasika "21xNowy Jork"; nominację otrzymał również Tomasz Wasilewski za scenariusz do filmu "Zjednoczone stany miłości".
04-11-2016
Wrocław. Projekt "2016 Dokąd?" w ramach ESK 2016
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy - te uniwersalne pytania zadają sobie i nam twórcy spektaklu "2016 Dokąd?" przygotowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury w Narodowym Forum Muzyki.
02-11-2016
Wrocław. Teatr japoński ponownie na Olimpiadzie Teatralnej
Po prezentacji "Trojanek" w reżyserii Tadashiego Suzukiego ponownie będziemy gościć we Wrocławiu zespół z Japonii. Na zaproszenie Instytutu Grotowskiego Teatr Tessenkai przyjedzie z dwoma sztukami n - "Kiyotsune" i "Chinkon. Ukojenie dusz" - oraz pokazem sztuki aktorskiej.
31-10-2016
Skąd w nas potrzeba kontaktu z zaświatami?
- Może wizyta na cmentarzu pozwoli na krótki moment nawiązać kontakt z tym, co tajemnicze, nieznane, nieuchwytne. Czego niby nie ma, a jednak wciąż jest - zastanawia się prof. Mirosław Kocur, kulturoznawca z UWR. Rozmowa Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
31-10-2016
"To nie katolicyzm, to kłamstwo". Po spektaklu "Ewangelia"
- Obozy dla uchodźców to świat, który istnieje. Nie możemy udawać, że go nie ma. Powinniśmy otworzyć się na historię imigrantów. To pozwoli rozwijać się i dorastać im, ale też nam, społeczeństwom, które starzeją się, stają się niebezpieczne, faszystowskie, rasistowskie - mówi Pippo Delbono, reżyser teatralny i filmowy w rozmowie z Magdą Piekarską w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
29-10-2016
Kraków. Artyści na cokoły! Happening z pomnikiem Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza (zwany w Krakowie "Adasiem"), rusza w Polskę. Happening "Artyści na cokoły" jest częścią 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima (luty 2017), organizowanego przez Teatr Groteska.
29-10-2016
Wrocław. "Dziady" Zadary i Nekrosiusa na Olimpiadzie Teatralnej
Przełom października i listopada, to czas, kiedy nie tylko ludzie teatru zaczynają myśleć o życiu i śmierci kategoriami "Dziadów" Adama Mickiewicza. We Wrocławiu na Olimpiadzie Teatralnej będzie można obejrzeć całość tego arcydramatu.
28-10-2016
Mord przemilczany
"Armine, Sister" w reż. Jarosława Freta z Teatru Zar we Wrocławiu na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu. Pisze Sabina Misakiewicz w portalu dzielnicewroclawia.pl.
28-10-2016
Wrocław. Festiwal Dziady. Recykling na Olimpiadzie Teatralnej
Mickiewicz, przywracając słowiańskim dziadom wymiar rytualnego seansu wywoływania duchów, nawiązania z nimi dialogu i odesłania ich z powrotem w zaświaty, komentował współczesność. Co "Dziady" mówią nam dziś?
28-10-2016
Zbigniew Preisner: Cechą najgorszą jest pospólstwo
- Kiedy dostałem z Wrocławia propozycję stworzenia koncertu, uznaliśmy wspólnie z Ewą Lipską, że Seneka idealnie nadaje się na obecne czasy - o pracy nad koncertem "2016 Dokąd?" według Seneki i wierszy Ewy Lipskiej, który odbędzie się we wrocławskim Narodowym Forum Kultury - opowiada Zbigniew Preisner, światowej sławy kompozytor.
26-10-2016
Bezradność u Castellucciego. Mocny spektakl "Zstąp, Mojżeszu"
Romeo Castellucci pokazał we Wrocławiu dotkliwy, mocny spektakl. A do jego "Zstąp, Mojżeszu" rzeczywistość dopisała nowy kontekst - o spektaklu prezentowanym na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-10-2016
Wrocław. Mural na podsumowanie rezydencji artystycznej w ramach ESK 2016
W najbliższy piątek, 28 października o 18:00, zapraszamy na podwórko pomiędzy ul. Prądzyńskiego, Łukasińskiego i Mierniczą we Wrocławiu na odsłonięcie muralu, a później do Pracowni na Komuny Paryskiej 45 na spotkanie podsumowujące rezydencję artystyczną Kateřiny Ždychovej.
26-10-2016
Wrocław. Otwarcie Festiwalu Dziady. Recykling
Festiwal Dziady. Recykling, realizowany w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016, poświęcony jest Dziadom jako projektowi kulturowemu - jednemu z najważniejszych dla kultury polskiej. Festiwal trwa od 27 października do 4 listopada 2016.
25-10-2016
Na co oczekują zwierzęta?
Powiedzieć, że "Zstąp, Mojżeszu" był spektaklem emocjonującym, to tak jakby rzec, iż zima stulecia była chłodna lub w domach zalanych przez powódź w jej trakcie panowała wilgoć - o spektaklu Castelucciego na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was.
25-10-2016
Wrocław. "Gąska" Kolady w Firleju
Teatr Sztampa zaprasza na "Gąskę" - przezabawną komedię autorstwa rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady.
24-10-2016
Ptaki nigdy nie powrócą
Trudno jest w niebanalny sposób opowiedzieć o okropnościach wojny, okrucieństwie wobec niewinnych ofiar, postradanych nadziejach, zgasłych żywotach. Wśród możliwych trybów mamy co najmniej: patetyczny (najsłabszy, jednostronny), ironiczny (najtrudniejszy, omijający istotę rzeczy) i klasyczny (oparty na konflikcie między jednostkowym a zbiorowym). Spektakl duńskiego teatru wymyka się tego rodzaju klasyfikacjom - o spektaklu "Drzewo" z Odin Teatret (Dania) na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was.
24-10-2016
Wrocław. Pippo Delbono na Olimpiadzie Teatralnej
Włoski reżyser Pippo Delbono po raz kolejny gości w tym roku we Wrocławiu. Na Olimpiadę Teatralną przyjechał z najnowszym spektaklem "Ewangelia". 26 października odbędzie się spotkanie z artystą poświęcone m.in. aktorom w Compagnia Pippo Delbono.
21-10-2016
Archaiczny teatr z kostiumowym bonusem
Znakiem rozpoznawczym "Maskarady" w reżyserii Walerija Fokina są przepiękne, bajecznie kolorowe kostiumy, zaprojektowane sto lat temu przez Aleksandra Gołowina - pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was, o przedstawieniu Teatru Aleksandryjskiego z Petersburga, pokazanym w ramach Olimpiady Teatralnej.
21-10-2016
Ucieczka jest formą aktywności
Ucieszyliśmy się z Elą, gdy przeczytaliśmy w opisie spektaklu, że wystąpią w nich nasi ulubieni aktorzy - pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was, o spektaklu "Zagubiony. Obłomow" Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego "Rita Baum", pokazanym w ramach Dolnośląskiej Platformy Teatru.
21-10-2016
Wrocław. Drugi weekend Olimpiady Teatralnej
W drugi weekend Olimpiady Teatralnej prezentowane są spektakle w nurcie głównym: "Zstąp, Mojżeszu" w reż. Romea Castellucciego oraz "Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy ręką" w reż. Heinera Goebbelsa. W ramach cyklu "Prawda i tylko prawda" odbywają się spotkania z reżyserami nurtu głównego.
21-10-2016
Wrocław. Ostatnie Muzeum Marzeń
Przed nami ostatnia odsłona świetnego projektu "Muzeum marzeń", który jest wyrazistym połączeniem sztuk: malarstwa, literatury, muzyki i teatru.
21-10-2016
Wrocław. Spotkania mistrzów na Olimpiadzie Teatralnej
Barba, Brook, Castellucci, Fokin, Liu Libin, Pippo Delbono, Jan Fabre i inni wielcy wizjonerzy współczesnego teatru przyjeżdżają na 7. Olimpiadę Teatralną.
20-10-2016
Wrocław. "Więcej niż teatr" w ramach Olimpiady Teatralnej
Nurt "Więcej niż teatr" prezentowany będzie we Wrocławiu podczas Olimpiady Teatralnej "Świat miejscem prawdy" w dniach 22-27 października m.in. w przestrzeniach zaadaptowanych do pokazów spektakli: Dworca Świebodzkiego i Centrum Historii Zajezdnia. Kuratorkami przeglądu są Magdalena Hasiuk, Jana Pilátová, Justyna Sobczyk i Anna Zubrzycki.
18-10-2016
Cierpienie może być piękne
"Trojanki" Eurypidesa pośród innych antycznych dramatów wyróżniają się stosunkowo statyczną akcją, niektórzy nawet twierdzą, że brakiem akcji, lecz przyznać należy, że dzieje się tam mnóstwo - o spektaklu Suzuki Company of Toga (Japonia) na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was.
18-10-2016
Kozioł ofiarny
Spektakl o życiowym nieudaczniku, outsiderze, który walczy o własną godność i o szacunek u innych, z jednej strony miał uniwersalny charakter, z drugiej jednak silna specyfika kulturowa panujących w Chinach relacji międzyludzkich sprawiła, że polski widz zderzył się z innością - o spektaklu "Życie między niebem a ziemią" w wykonaniu Zhejiang Drama Ensemble (Chiny)na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was.
18-10-2016
Póki nie runę, będę zawsze zielony
Pośród alkoholowych opowieści "Moskwa-Pietuszki" zajmuje miejsce szczególne. Nie jest bowiem ani tragedią, jak "Pod wulkanem" Malcolma Lowry'ego, ani pijacką sielanką, jak "Pod Mocnym Aniołem" Jerzego Pilcha. Chociaż tło minipowieści Wieniedikta Jerofiejewa jest realistyczne, a źródła fabuły można szukać w biografii pisarza, to daje się to dzieło odczytywać także metaforycznie - o "Moskwie-Pietuszki" z Teatru Kana w Szczecinie na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Jarosław Klebaniuk w Teatrze dla Was.
17-10-2016
Wrocław. Pierwszy weekend Olimpiady Teatralnej
Inauguracja Olimpiady Teatralnej odbyła się 14 października w Pawilonie Czterech Kopuł Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
17-10-2016
Wrocław. Prapremiera "Opery matematycznej" w Imparcie
Już 18 października w ramach Europejskiej Stolicy Kultury zobaczymy spektakl w reżyserii Romana Kołakowskiego "Paradoksalny Rozkład Sfery - Opera Matematyczna". W jednej z ról Andrzej Seweryn.
15-10-2016
Wrocław. Ruszyła Olimpiada Teatralna
Wczoraj, tuż po 17, w Pawilonie Czterech Kopuł uroczyście otwarto Olimpiadę Teatralną. Przez najbliższy miesiąc czeka nas artystyczny maraton, wypełniony spektaklami, wykładami, warsztatami, wystawami i seansami filmowymi.
14-10-2016
Wrocław. Szekspir na dużym ekranie
Dramaty Szekspira to gotowe scenariusze filmowe, choć powstały wieki temu. Można się o tym przekonać podczas Shakespeare Lives in Film.
14-10-2016
Wrocław. Dziś zaczyna się Olimpiada Teatralna
Pokazem spektaklu "Trojanki", japońskiego reżysera Tadashi Suzuki, rozpocznie się dziś wieczorem we Wrocławiu Olimpiada Teatralna. Ta prestiżowa impreza teatralna to jedno z głównych wydarzeń programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury.
13-10-2016
Wrocław. Olimpiada mistrzów teatru
Jutro we Wrocławiu rozpocznie się wyjątkowa olimpiada - przez najbliższy miesiąc miasto będzie z napięciem śledzić zmagania takich teatralnych mistrzów jak: Peter Brook, Tadashi Suzuki, Romeo Castellucci czy Krystian Lupa.
11-10-2016
Wrocław. Dni Patronów za nami
Blisko 1200 widzów obejrzało od 6 do 9 października teatralne realizacje tekstów Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza. Wrocławski Teatr Współczesny zorganizował minifestiwal ich twórczości - Dni Patronów.
11-10-2016
Wrocław. Nut Ferment w Koalicji Miast
Nut Ferment powraca! Muzyczny talk-show Teatru Muzycznego Capitol w poprzednich odcinkach promował muzyków wrocławskich, teraz w Europejskiej Stolicy Kultury będziemy gościć zespoły z Koalicji Miast.
08-10-2016
Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu. Lepsze widoki za oknem
Warhol czy Beuys w muzeum nie dziwią. Ale poezja konkretna w tramwaju albo lampion w zasikanej bramie? W programie sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uroda idzie w parze ze społecznym zaangażowaniem, a etyka jest równie ważna jak estetyka - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
08-10-2016
Różewicz przemienił myślenie o teatrze
- On nie jest trudny, nie jest ciężki do rozumienia. Jest tylko tak bardzo na serio. Różewicz na serio mówi, o tym kim jesteśmy i to jest często bardzo nakłuwające - o "Kartotece rozrzuconej" i "Teatralnej Jesieni" mówi Jarosław Fret, przewodniczący rady kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury.
07-10-2016
Wrocław. Kartoteka Rozrzucona na urodziny Tadeusza Różewicza
Dziś kończyłby 95 lat. Zmarły dwa lata temu dramatopisarz jest fetowany w mieście, w którym przez lata żył i tworzył. Festiwal Kartoteka Rozrzucona to oparte na twórczości Tadeusza Różewicza interwencje artystyczne w przestrzeni miasta.
06-10-2016
Wrocław. "Nazywam się Wojna" w ramach ESK 2016
9 października o godz. 18.00 i 20.00 w w kawiarni Barbara odbędzie się pokaz spektaklu "Nazywam się Wojna" w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
04-10-2016
Wrocław. Festiwal Kartoteka Rozrzucona
Europejska Stolica Kultury przygotowała kolejny zastrzyk wydarzeń kulturalnych dla wrocławian. Już 7 października o godzinie 19.00 w Parku Południowym rozpocznie się Festiwal Kartoteka Rozrzucona. Na pierwszy ognień prawdziwa uczta: spektakl Leszka Mądzika "Odchodzi".
04-10-2016
Wrocław. Kulturalna jesień w ESK 2016
Mimo pierwszych chłodniejszych dni, kulturalna temperatura we Wrocławiu nie ma zamiaru się obniżyć. Miesiąc otworzył koncert Lecha Janerki, który zagrał swoje legendarne i nowe utwory dla kilkutysięcznej publiczności na Ostrowie Tumskim, rozpoczął się także Avant Art Festival, tym razem poświęcony kulturze japońskiej, w Kinie Nowe Horyzonty trwa przegląd filmów Wima Wendersa i najlepszych europejskich obrazów ostatnich 30 lat, a przed nami jeszcze Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, American Film Festival, Europejski Festiwal Szkła - Play with Glass oraz największe wydarzenie tej jesieni, czyli Olimpiada Teatralna.
04-10-2016
Wrocław. Warszaty dramatopisarskie z Bućko i Bogaczem
Zuzanna Bućko oraz Szymon Bogacz zapraszają na autorskie warsztaty dramatopisarskie "Wrocław. Kapsuła czasu", które odbędą się w HART hostel&art w dwa kolejne weekendy listopada: 12, 13 oraz 19, 20.
03-10-2016
Wrocław. Wielka debata o wrocławskiej kulturze
- Skoro tworzymy kulturę, chcemy o niej współdecydować - mówili uczestnicy Wrocławskiego Kongresu Kultury. I namawiali urzędników: - Wiemy, jak to się robi, skorzystajcie z naszego doświadczenia. W Kongresie zorganizowanym wczoraj w Teatrze Muzycznym "Capitol" debatowało ponad 100 osób.
01-10-2016
Wrocław. Muzeum Marzeń - prawdziwa lekcja artyzmu
Idealne połączenie sztuk: malarstwa, literatury, muzyki i teatru to chwalony i oklaskiwany projekt "Muzeum Marzeń".
30-09-2016
Wrocław-Mysłakowice. Sztuka śladami dziecka
Jak połączyć rodzicielstwo z realizacją pracy artystycznej? Fundacja h/2, we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, przygotowała specjalny projekt "DADA-baba" - łączący macierzyństwo i praktykę twórczą.
29-09-2016
Wrocław. ESK 2016 rusza z kampanią promującą kulturalną jesień
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 ogłasza oficjalny początek złotej jesieni w kulturze i zaprasza na kilkadziesiąt wydarzeń z dziedziny muzyki, filmu, literatury, architektury, sztuk wizualnych i teatru. Kampania promocyjna targetowana na Wrocław oraz największe polskie miasta obejmie outdoor, internet, spoty radiowe i wideo.
28-09-2016
Wrocław. Liquid Loft w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Gwiazda światowej sceny tańca, "Chris Haring i jego zespół Liquid Loft, zaprezentują 2 października "Talking Head". To finał projektu projektu: "Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange".
26-09-2016
Wrocław. Olimpiada Teatralna, czyli oblicze współczesnego teatru
Olimpiada Teatralna rusza już 14 października i będzie trwała miesiąc. W tym czasie Wrocław będzie gościł najwybitniejszych artystów teatru. Wśród nich między innymi Peter Brook, Eugenio Barba czy Tadashi Suzuki.
24-09-2016
Wrocław. 80 spektakli na Olimpiadzie Teatralnej
Miesiąc potrwa największy teatralny maraton, jaki do tej pory Polska widziała. W ramach Olimpiady Teatralnej od 14 października do 13 listopada zobaczymy we Wrocławiu 80 spektakli z całego świata.
22-09-2016
Wrocław. W październiku Olimpiada Teatralna
Ponad 70 spektakli, w tym przedstawienia mistrzów światowego teatru oraz 130 wydarzeń teatralnych znalazło się w programie Olimpiady Teatralnej, która odbędzie się w dniach 14 października - 13 listopada we Wrocławiu.
20-09-2016
Wrocław. Olimpiada Teatralna w październiku
Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. 14 października rozpocznie się 7 edycja Olimpiady, pod hasłem "Świat miejscem prawdy".
14-09-2016
Wrocław. Ciało na wystawie ESK 2016
Jutro o godzinie 18:00 w podziemiach Pasażu Pokoyhof otwarta zostanie wystawa "Body", która stanie się dla widzów okazją, by zastanowić się, jak wyglądały będą nasze ciała w przyszłości.
12-09-2016
Wrocław. Jubileuszowe WROSTJA w październiku
Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, najstarszy festiwal monodramu na świecie, obchodzi 50-lecie istnienia. W 2016 roku odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury i Olimpiady Teatralnej.
12-09-2016
Wrocław. Projekt "Niedokończony dom" zakończony
W sobotę zakończył się międzynarodowy projekt "Niedokończony dom" z udziałem wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Publiczność przez ponad 10 dni mogła uczestniczyć w niezwykłych spotkaniach, koncertach, wystawach oraz multimedialnym widowisku teatralnym.
12-09-2016
Wrocław. Trawa na przystankach tramwajowych
Na dziewiętnastu wrocławskich przystankach od rana, 12 września, spotkać można trawniki.To akcja ambientowa zapowiadająca duży happening organizowany 18 września przez Europejską Stolicę Kultury w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.
08-09-2016
Wrocław. Mocne zakończenie projektu "Niedokończony dom"
Przed nami wielki finał międzynarodowego projektu "Niedokończony dom" na Dworcu Świebodzkim. Organizatorzy zaplanowali mocną końcówkę: spotkanie z Olgą Tokarczuk, koncerty Małych Instrumentów oraz Bente Kahan, a także widowiskowy pokaz tańca sufi w wykonaniu wirującego derwisza.
07-09-2016
Wrocław. Muzyka z ognia na Świebodzkim
Trwa międzynarodowy projekt "Niedokończony dom", w który zaangażowani są tacy artyści, jak Tokarczuk, Raczkowski czy Libera. Do soboty na Dworcu Świebodzkim odbędą się koncerty, spotkania autorskie i instalacje. W środę odbędzie się pokaz tworzenia muzyki z ognia w wykonaniu holenderskiego artysty.
07-09-2016
Wrocław. Wkrótce IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
Kilkanaście spektakli dla najmłodszych widzów przygotowanych przez teatry z Polski i zagranicy znalazło się w programie IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada", który 21 września rozpocznie się we Wrocławiu.
02-09-2016
Wrocław. Olga Tokarczuk o dolnośląskim niedokończonym domu
Wielowątkowe przedsięwzięcie Stephana Strouxa "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice" łączy sztuki różne w opowieść o poszukiwaniu miejsca do życia. W programie między wystawami, koncertami i spektaklem znalazło się również wydarzenie literackie - Olga Tokarczuk przeczytała swój, specjalnie na tę okoliczność napisany, tekst.
02-09-2016
Wrocław. Weekend w "Niedokończonym domu" na Świebodzkim
Trwa międzynarodowy projekt "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines". Na Dworcu Świebodzkim można za symboliczną złotówkę uczestniczyć w koncertach, wystawach, spotkaniach i spektaklach.
01-09-2016
Wrocław. Dworzec Świebodzki zamienił się w scenę
Żeby wejść na to wydarzenie, musisz naprawdę otrzeć się o uchodźców, a później już ani przez chwilę nie zaznasz spokoju. Wczoraj na wrocławskim Dworcu Świebodzkim rozpoczęło się dziesięciodniowe multimedialne przedsięwzięcie reżyserowane przez Stephana Strouxa.
01-09-2016
Wrocław. Spotkanie z Olgą Tokarczuk
W środę rozpoczął się we Wrocławiu projekt z udziałem twórców z Polski i zagranicy. "Niedokończony dom" potrwa na Dworcu Świebodzkim do 10 września. W programie m.in. spotkanie z Olgą Tokarczuk, sobotni koncert Julii Marcell oraz multimedialne widowisko teatralne.
31-08-2016
Wrocław. Opowieść o migracji i tożsamości Europejczyków
Wystawy, koncerty i spektakl poświęcone problemom migracji oraz tożsamości Europejczyków, to część z wydarzeń projektu "Niedokończony dom", który będzie realizowany od środy we Wrocławiu. To jedno z wydarzeń przygotowanych z okazji pełnienia przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
29-08-2016
Wrocław. Projekt na Dworcu Świebodzkim
Ostatni dzień sierpnia będzie jednocześnie pierwszym dniem projektu "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines". Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu odbędą się liczne koncerty, wystawy, czytania oraz spektakle. Projekt potrwa do 10 września.
27-08-2016
Wrocław. Trwa Europejskie Forum ZASP
Układy zbiorowe regulujące pracę artystów scenicznych w Europie - to główny temat Europejskiego Forum ZASP, które rozpoczęło się w sobotę we Wrocławiu. - Reprezentacja związkowa może dać konkretne korzyści - powiedział prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
26-08-2016
Wrocław. "Niedokończony dom" na Dworcu Świebodzkim
Z tej stacji kolejowej wyjeżdżali dawni breslauerzy, pozostawiając swoje miasto, tu przyjeżdżali z polskich Kresów repatrianci. Teraz Dworzec Świebodzki stanie się sceną multimedialnego widowiska przygotowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
26-08-2016
Wrocław. W sobotę rozpoczyna się Europejskie Forum ZASP
Europejskie Forum ZASP, którego tematem będą układy zbiorowe regulujące pracę artystów scenicznych w Europie, rozpocznie się w sobotę we Wrocławiu. - Chcemy wypracować formułę relacji między artystami i pracodawcami - powiedział prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
23-08-2016
Wrocław. O historii ludzkich wędrówek na Dworcu Świebodzkim
W dniach 31 sierpnia - 10 września, odbędzie się we Wrocławiu międzynarodowe wydarzenie "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines" w reżyserii Stephana Strouxa. Spektakl, wystawy, instalacje i koncerty odbywać się będą na Dworcu Świebodzkim.
23-08-2016
Wrocław. Rowerowa delegacja z duńskiego Aarhus - ESK 2017
Ponad 40-osobowa delegacja z duńskiego miasta Aarhus, które w 2017 r. będzie sprawować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, we wtorek gościła we Wrocławiu. Duńczycy w drogę powrotną do swojego miast wyruszyli rowerami.
12-08-2016
Wrocław. Europejskie Forum ZASP
W dniach 27-28 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Europejskie Forum ZASP, którego tematem będą układy zbiorowe regulujące pracę artystów scenicznych w Europie. - W Polsce nie mamy układów zbiorowych na poziomie krajowym, a bardzo są potrzebne - mówi prezes ZASP.
12-08-2016
Wrocław. Poszukiwanie utopii w ESK 2016
W najbliższy czwartek do Wrocławia przyjadą eksperci z całego świata, by dyskutować o utopijnych i apokaliptycznych wizjach przyszłości. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą jako goście konferencji "Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości" organizowanej przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław.
11-08-2016
Wrocław. Festiwal Teatru Ulicznego
Instytut Grotowskiego zaprosił teatry z różnych miast, by na ulicach Wrocławia wystawiły swoje spektakle mówiące o bolesnych doświadczeniach współczesnej Europy.
11-08-2016
Wrocław. Muzyczna prezentacja Katowic w ramach "Koalicji Miast dla kultury"
Ponad 130 artystów ze Śląska, ale również z zagranicy, weźmie udział w wydarzeniach muzycznych przygotowanych przez Katowice w ramach projektu "Koalicji Miast dla kultury". Prezentacja katowickiej sceny muzycznej rozpocznie się we Wrocławiu 15 sierpnia.
10-08-2016
Wrocław. Na festiwalu "Scena ulicy" zobaczymy spektakle o uchodźcach
Łódź przewożąca imigrantów, życie w bombardowanym mieście - spektakle o takiej tematyce wrocławianie będą mogli oglądać od czwartku, na festiwalu "Scena ulicy".
09-08-2016
Wrocław. "Scena ulicy" od czwartku
Od 11 do 14 sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na festiwal teatralny "Scena ulicy". Do Wrocławia przyjadą: Akademia Ruchu, Teatr Biuro Podróży, Teatr Novogo Fronta oraz Teatr Ósmego Dnia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
08-08-2016
Wrocław. Czas utopii w ESK 2016
Rok 2016 to 500. rocznica ogłoszenia przez Tomasza Moore'a "Utopii", 10. rocznica śmierci Stanisława Lema i 150. rocznica urodzin George'a Herberta Wellsa. To doskonały moment, by przyjrzeć się odradzaniu utopijnego myślenia - o możliwości uniknięcia apokalipsy porozmawiamy już w przyszłym tygodniu podczas konferencji "Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości".
05-08-2016
Wrocław. Scena ulicy ESK 2016
Od 11 do 14 sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na festiwal teatralny "Scena ulicy". Do Wrocławia przyjadą: Akademia Ruchu, Teatr Biuro Podróży, Teatr Novogo Fronta oraz Teatr Ósmego Dnia. "Scena ulicy", będący prezentacją najciekawszych, pełnowymiarowych spektakli mówiących o najboleśniejszych zakrętach historii współczesnej Europy.
04-08-2016
Wrocław. Teatry uliczne i prezentacja muzycznej sceny Katowic w ramach ESK
Festiwal teatrów ulicznych oraz prezentacja katowickiej sceny muzycznej to niektóre z wydarzeń artystycznych organizowanych w sierpniu we Wrocławiu, który w tym roku nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
04-08-2016
Zagubiona sala
Coraz częściej powstają opery na podstawie znanych filmów. Olga Neuwirth, wybitna kompozytorka austriacka, była jedną z pionierek tego nurtu, biorąc na początku XXI w. na warsztat "Zagubioną autostradę" Davida Lyncha. Mając za sobą również studia filmowe i plastyczne, stworzyła wielowarstwową wizję, o której pisaliśmy w Polityce nr 30. Dziś pora ocenić efekt końcowy - pisze Dorota Szwarcman w tygodniku Polityka.
03-08-2016
Wrocław. mikroGRANTY ESK 2016
Chciałbyś podzielić się z innymi swoją pasją i stworzyć wspólnie z mikroGRANTAMI ESK 2016 cykl nietypowych warsztatów? Specjalna edycja, nastawiona jest na dzielenie się, nierzadko unikalnymi umiejętnościami jakie posiadają mieszkańcy i mieszkanki miasta.
29-07-2016
Wrocław. Taniec ponad podziałami
Trwa nabór chętnych do udział w projekcie "protoCIAŁO" - cyklu warsztatów tanecznych, których celem jest zatarcie granic między tancerzami pełno- i niepełnosprawnymi. Niezwykłe ruchowe przedsięwzięcie realizowane będzie przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Zgłoszenia do końca sierpnia.
28-07-2016
Gdańsk. Miasto chwali się kulturą we Wrocławiu
Instalacja kulinarno-artystyczna zbudowana z kilku tysięcy niebieskich bez, nietypowa pocztówka z dźwiękami nagranymi nad morzem i pokazy filmów o trójmiejskiej scenie muzycznej - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Gdańsk przygotował, by w ramach obchodów ESK 2016 olśnić mieszkańców Wrocławia swoją ofertą kulturalną.
27-07-2016
Wrocław. Finał projektu "Głos Wykluczonych" w ramach ESK 2016
W niedzielę 31 lipca, o godzinie 21.00, na Zamku w Leśnicy odbędzie się kolejny ostatni spektakl z cyklu "Głos Wykluczonych".
26-07-2016
Wrocław. Palimpsest - dźwiękowa podróż po mieście
Spacer po Wrocławiu ilustrowany dźwiękami zmieniającymi się wraz z odwiedzanymi miejscami to idea projektu "Palimpsest", który przygotował francuski kompozytor Pierre Jodlowski w ramach programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury.
23-07-2016
Nowe Horyzonty. Recenzja "Zagubionej autostrady": Seks, kłamstwa i wideoprojekcje
Operowa "Zagubiona autostrada" wywołuje skrajne reakcje - od zachwytu po niechęć. Spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej ma dwa niezaprzeczalne atuty - to muzyka Olgi Neuwirth i rola Barbary Kingi Majewskiej - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-07-2016
Opera "Zagubiona autostrada" wg Lyncha. Prosta historia zamiast wyrafinowanej narracji
Polska premiera opery Olgi Neuwirth "Zagubiona autostrada" na podstawie filmu Davida Lyncha otworzyła w czwartek Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Powtórka spektaklu w reżyserii Natalii Korczakowskiej w sobotę, 23 lipca, a później we wrześniu na Warszawskiej Jesieni. Warto? - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
21-07-2016
Muzyczna autostrada
Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty otworzy polskie wystawienie opery na podstawie "Zagubionej autostrady" Davida Lyncha - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
21-07-2016
Nowe Horyzonty: "Zagubiona autostrada", czyli Lynch w operze
W czwartek na otwarcie festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu premiera opery Olgi Neuwirth i noblistki Elfriede Jelinek. - David Lynch mawia: "Życie jest niesamowicie skomplikowane, i filmy także mają prawo takie być". To samo można powiedzieć o muzyce współczesnej - mówi Neuwirth.
21-07-2016
Wrocław. Dziś prapremiera filmowej opery "Zagubiona autostrada"
Trzy filmy oraz prapremiera opery "Zagubiona autostrada" otworzą dziś Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.
20-07-2016
Wrocław. Komisja Kultury i Edukacji PE pozytywnie oceniła ESK
Program oraz efekty sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozytywnie oceniła delegacja Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Członkowie delegacji przez trzy dni spotykali się we Wrocławiu z twórcami i organizatorami ESK.
19-07-2016
ESK 2016: Sukces na półmetku? A wiele jeszcze przed nami
Liczby wyglądają imponująco. Do programu Mikrograntów zgłoszono 451 przedsięwzięć. W organizację wydarzeń ESK zaangażowało się kilkanaście tysięcy osób, w tym 1350 wolontariuszy. Wrocławska stolica kultury znalazła odzwierciedlenie w publikacjach medialnych - ukazało się ich 18,5 tysiąca, w tym 3,5 tysiąca za granicą - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
18-07-2016
Wrocław. Ponad dwa miliony uczestników wydarzeń ESK w I półroczu
Już ponad dwa miliony osób uczestniczyło w wydarzeniach zorganizowanych w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). W sumie w pierwszym półroczu br. odbyło się 650 różnych imprez kulturalnych.
15-07-2016
Wrocław. Koalicja Miast. Łódź tka i rewitalizuje
Ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłu kreatywnego, wideo-art, filmu, muzyki, performance'u, fotografii, animacji. Przyjeżdża Łódźurę zaprezentować swoją kulturę w ramach Koalicji Miast ESK.
14-07-2016
Porzućcie stereotypy i wybierzcie się do Łodzi
- Rewitalizacja nigdy nie zaczyna się od świeżej farby na fasadzie, a zawsze od człowieka - o łódzkiej prezentacji w ramach Koalicji Miast ESK 2016 opowiada jej koordynator, Konrad Dworakowski, reżyser, dyrektor łódzkiego Teatru Pinokio.
13-07-2016
Nieokrzesane myśli i nieokiełznane moce. "River of Fundament" Matthew Barneya
Filmowa opera w trzech aktach "River of Fundament" (2014) to najnowszy projekt amerykańskiego artysty wizualnego Matthew Barneya. Dzieło powstało na kanwie kontrowersyjnej powieści "Starożytne wieczory" Normana Mailera, nowojorskiego pisarza i publicysty. O filmie, który będzie można zobaczyć w lipcu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, pisze Wojciech Delikta.
13-07-2016
Wrocław. Od czwartku prezentacja Łodzi w ramach "Koalicji Miast dla Kultury"
Ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, wideo-artu, filmu, muzyki, fotografii, animacji pod wspólnym hasłem "Łódź. Tkana odnowa" zaplanowano od czwartku do niedzieli we Wrocławiu w ramach kolejnej prezentacji "Koalicji Miast dla Kultury".
13-07-2016
Wrocław. Premiera filmowej opery "River of Fundament" na festiwalu Nowe Horyzonty
Wydarzeniem specjalnym 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca) będą premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska "River of Fundament".
12-07-2016
25 ton artystów
Nowy Stadion Wrocław jeszcze tego nie oglądał. Szalony pomysł dyrektor Ewy Michnik, aby wątki opery "Carmen" Bizeta połączyć z autentyczną muzyką hiszpańskiej zarzueli, okazał się strzałem w dziesiątkę - pisze bt w tygodniku Przegląd.
08-07-2016
Wrocław. Spectatorsi w rocznicę powodzi
Teatr Ad Spectatores przypomina wydarzenia sprzed 19 lat. Wtedy w lipcu nawiedziła południe Polski wielka powódź, a jednym z najbardziej poszkodowanych przez żywioł miast był Wrocław. W rocznicę zespół pod kierunkiem Macieja Masztalskiego przygotowuje premierę "Wielka woda".
07-07-2016
Wrocław. Letnie muzyczne wydarzenia w ramach ESK
Festiwal Singing Europe, koncerty chórów i muzyki poważnej oraz występ kultowej grupy rockowej Rammstein - to wybrane punkty muzycznych, letnich wydarzeń we Wrocławiu. Koncerty odbędą się w ramach sprawowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
05-07-2016
Łódź. Wrocław prezentuje się w ramach Koalicji Miast dla Kultury
Spektakl "Wielka Woda" i dwie wystawy - poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi oraz artystycznej grupy "Luxus" - złożyły się na prezentację Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Wrocławia, która odbywa się w Łodzi do 13 lipca w ramach Koalicji Miast dla Kultury.
01-07-2016
Tropem wizjonerów
Europejska Stolica Kultury szczyci się teatralnymi tradycjami Wrocławia. Stąd od połowy lat 60. XX w. promieniowały reformatorskie pomysły Jerzego Grotowskiego (1933-1999). Tymczasem w podwałbrzyskim Sokołowsku bohaterem Festiwalu Sztuki Efemerycznej będzie teraz Richard Demarco, szkocki animator sztuki, który wylansował m.in. innego polskiego wizjonera teatru - Tadeusza Kantora - pisze Adam Ciesielski w tygodniku W Sieci.
30-06-2016
Wrocław. Kulturalny początek lata w ESK 2016
Po czerwcowych megawidowiskach przyszedł czas na kulturalne wakacje we Wrocławiu. Mieszkańców miasta i turystów czeka kilkadziesiąt wyśmienitych wydarzeń z dziedziny filmu, muzyki, literatury, architektury czy teatru.
30-06-2016
Wrocław. Po mieście będzie kursować poznański tramwaj ze sztuką
Po Lublinie i Szczecinie przyszedł czas na Poznań. To kolejne miasto, które zaprezentuje swoich artystów w ramach ESK. Poznaniacy będą kursować specjalnym tramwajem, zajrzą też na wrocławskie podwórka.
30-06-2016
Wrocław. Wystawa litografii z Muzeum Marca Chagalla w ramach ESK
60 litografii z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi znalazło się na wystawie pt. "Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy" w Muzeum Miejskimi Wrocławia. Ekspozycję przygotowano w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
28-06-2016
Gorzkie wnioski ze śmiechu
I Festiwal Festiwali Komedii Roku we Wrocławiu (20-26.06.) jest historią z morałem. Po pierwsze, komedia pozostaje niezmiennie trudnym wyzwaniem - tak dla autorów, jak dla aktorów. Po drugie, publiczność ma potrzebę śmiania się za wszelką cenę - pisze Beata Dżon-Ozimek
24-06-2016
Kraj. Przegląd letnich wydarzeń teatralnych
Większość teatrów latem nie gra, ale zdeterminowani teatromani znajdą dla siebie przedstawienia nawet w lipcu i sierpniu. Najwięcej dzieje się w miastach, w których są turyści i na festiwalach, również tych muzycznych i filmowych. Polecamy najciekawsze wydarzenia teatralne tego lata i sceny, które grają nawet w środku wakacji. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.
24-06-2016
Wrocław. Wszystko na biało na festiwalu
Białe twarze, białe kostiumy, białe pojazdy, bo pokryte płynną glinką, która po wyschnięciu wybiela wszystko. W ten weekend czeka nas pierwszy wrocławski, trzydniowy Festiwal Bieli.
23-06-2016
Wrocław. ESK - "Następny Przystanek Poznań"
W zielonym tramwaju linii "0", kursującym od 1 do 3 lipca po wrocławskim śródmieściu, podróżować będą poznańscy artyści. W ramach projektu Koalicja Miast zaproszą mieszkańców i gości Europejskiej Stolicy Kultury 2016 na cykl koncertów, spektakli, happeningów "made in Poznań".
22-06-2016
Wrocław. Witkacy na murach więziennych
W najbliższy piątek na terenie Zakładu Karnego nr 1 u można będzie obejrzeć efekty inicjatywy artystycznej "Mury 2016 - Gęby Witkacego" Elżbiety Golińskiej i Marka Tybura.
21-06-2016
Wrocław. Warsztaty "Clever Method" w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Radek Hewelt i Filip Szatarski poprowadzą 24 czerwca warsztaty oparte na metodzie próbującej inspirować do działania w oparciu o wyobraźnię i potencjał wewnętrzny. To kolejna pozycja w ramach cyklu "Nie (NIE) sczezną artyści. Exchange!".
20-06-2016
ESK 2016. "Zarzuela Show" - opera dla wszystkich, spektakl, który robi wrażenie
Kilkaset osób na scenie, ogromna dekoracja, popisy jeździeckie i fantastyczna Kate Aldrich jako Carmen - tak wyglądała sobotnia "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" na Stadionie. To jedno z bardziej spektakularnych wydarzeń organizowanych przez Biuro ESK Wrocław 2016 przygotowała dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik. Robiło wrażenie! - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
20-06-2016
Wrocław. Znani aktorzy czytali współczesną prozę europejską
Współczesna proza europejska czytana przez znanych polskich aktorów to główne wydarzenie Europejskiej Nocy Literatury, która odbyła się w niedzielne popołudnie i wieczór we Wrocławiu. Tym razem przestrzenią literackich czytań były plenery i zabytki Wielkiej Wyspy.
17-06-2016
Wrocław. cieLaroque/Helene Weinzierl w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Spektakl "Think Fish" w wyk. austriackich tancerzy oraz panel dyskusyjny zobaczymy 18 czerwca w ramach projektu "Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange".
16-06-2016
Wrocław. O Irenie Solskiej w kawiarni Brabara
Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro zapraszają na pierwsze z cyklu spotkanie autorskie z rezydentką Zamku na Wodzie w Wojnowicach. O Irenie Solskiej opowie Natalija Jakubova.
16-06-2016
Wrocław. Pippo Delbono na Nowych Horyzontach
Gościem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i bohaterem retrospektywy będzie Pippo Delbono, jeden z najciekawszych twórców współczesnego teatru włoskiego i światowego, zafascynowany także kinem i tworzący jedyne w swoim rodzaju eseje filmowe.
15-06-2016
Łódź. Łódzka kapsuła czasu na ESK 2016
Robosexi, duet artystów-performerów, w czwartek będzie zbierał przedmioty i opowieści związane z Łodzią. Na Stary Rynek zapraszają wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją łódzką historią. Drobiazgi zatopią w żywicy, uformują z niej płytki chodnikowe i wmontują we wrocławski bruk podczas obchodów Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016,
14-06-2016
Wrocław. Szczecińska kultura i najlepsze komedie w ESK 2016
Po niezwykle udanej prezentacji Lublina w ramach Koalicji Miast dla Kultury, przyszedł czas na Szczecin i województwo zachodniopomorskie. A od 20 czerwca Festiwal Festiwali - Komedia Roku.
14-06-2016
Wrocław. Wydarzenia literackie i megawidowisko operowe w ramach ESK
"Dogrywka" Europejskiej Nocy Literatury oraz megawidowsko operowe "Hiszpańska noc z Carmen..." - to główne wydarzenia kulturalne weekendu, które odbędą się we Wrocławiu w ramach sprawowania przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
13-06-2016
Wrocław. Wielki spektakl performance nad brzegami Odry
Około 50 tys. osób oglądało w sobotę wieczorem nad brzegami Odry w centrum Wrocławia spektakl performance zatytułowany "Flow". Była to trzecia część projektu "Kwartet Flow", który reżyseruje kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. performance Chris Baldwin.
10-06-2016
Wrocław. Teatr Tańca Zawirowania w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Warszawski Teatr Tańca Zawirowania zaprezentuje spektakl "Wybieg" 12 czerwca w cyklu "Niech (NIE) sczezną artyści".
09-06-2016
Wrocław. "Flow" w czterech strefach miasta
Czy ktoś jeszcze nie poczuł, że żyjemy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Jeśli tak, najbliższa sobota powinna to zmienić. W centrum Wrocławia rozegra się "Flow", jedno z czterech głównych wydarzeń ESK, reżyserowanych przez Chrisa Baldwina, kuratora ds. performance.
09-06-2016
Wrocław. Megawidowisko operowe "Hiszpańska noc z Carmen..."
"Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" - to największe wydarzenie operowe przygotowane z okazji pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury'2016. Megawidowisko z udziałem 500 artystów odbędzie się 18 czerwca na Stadionie Miejskim.
07-06-2016
Wrocław. "Flow" nad brzegami Odry
Koncerty, spektakle i happeningi złożą się na całodniowe przedstawienie performance zatytułowane "Flow", które odbędzie się w sobotę nad brzegami Odry w centrum Wrocławia. Tematem przedsięwzięcia jest wielonarodowa historia stolicy Dolnego Śląska.
06-06-2016
Wrocław. W lipcu Łódź będzie się prezentować w ESK 2016
Ponad 20 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii i animacji znalazło się w programie lipcowej prezentacji Łodzi we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
04-06-2016
Tak Wrocław patrzy na Lublin
Pięć dni - tylko tyle czasu miał Lublin na to, by zareklamować się we Wrocławiu, na małej uliczce w centrum miasta. Wykorzystał ten czas bezbłędnie - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-06-2016
Wrocław. Opera filmowa wg Lyncha na Nowych Horyzontach
Polska premiera "Zagubionej autostrady", opery Olgi Neuwirth opartej na filmie Davida Lyncha, otworzy 21 lipca Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Reżyseruje Natalia Korczakowska, zadyryguje Marzena Diakun. Powtórzenie we wrześniu na Warszawskiej Jesieni.
03-06-2016
Wrocław. Przygotowania do gali Europejskiej Nagrody Filmowej
- Europejska Nagroda Filmowa zostanie wręczona we Wrocławiu 10 grudnia. "Przy okazji chcemy stworzyć coś filmowego także dla mieszkańców miasta" - zapowiedziała przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, reżyserka Agnieszka Holland.
02-06-2016
Wrocław. Forum ESK 2016 z Chrisem Baldwinem
Kolejne Forum ESK, będzie tym razem poświęcone sztuce performance. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 7 czerwca, o godzinie 18.00 w Barbarze (Świdnicka 8c). Gospodarzem rozmowy będzie Chris Baldwin - kurator ESK ds. preformance.
01-06-2016
Wrocław. Bołądź, Pszoniak i Więckiewicz przeczytali kryminał Agathy Christie
Znani aktorzy przez trzy i pół godziny czytali w poniedziałek wrocławianom kryminał Agathy Christie "I nie było już nikogo". Czytanie na żywo w Startym Klasztorze otworzyło Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, odbywający się w ramach ESK.
31-05-2016
Wrocław. Grecka edycja Kalejdoskopu Kultur
Poprzedni rok w Europie był szczególny - napływ uchodźców i imigrantów zelektryzował opinię publiczną. Właśnie temat uchodźstwa i migracji będzie motywem przewodnim tegorocznej, IX Kalejdoskopu Kultur.
31-05-2016
Wrocław. Prapremiera opery "Zagubiona autostrada" na festiwalu filmowym
W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca) będzie można zobaczyć polską prapremierę opery "Zagubiona autostrada" opartej na kultowym filmie Davida Lyncha.
31-05-2016
Wrocław. Teatr na Forum ESK 2016
Kolejna odsłona Forum ESK tym razem poświęcona będzie programowi teatralnemu. Spotkanie odbędzie się dzisiaj, 31 maja o godzinie 18.00 w Barbarze (Świdnicka 8c).
27-05-2016
Tu, gdzie Barba dyskutował z Grotowskim
To we Wrocławiu można było spotkać Petera Brooka, zaobserwować, jak słynny reżyser włoski Eugenio Barba dyskutuje z Grotowskim na temat jego koncepcji teatru. Dla ludzi PRL to było takie zetknięcie z Zachodem, bo Wrocław leżał na Zachodzie - z reżyserem Jackiem Bunschem rozmawia Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
27-05-2016
Wrocław. Lublin na ulicy w ramach ESK 2016
Popisy akrobatów, prosto, ale ciekawie opowiedziana historia miasta, muzyka i poczęstunek - tak w środę, 25 maja, Lublin przywitał Wrocław. Artyści z miasta, które jeszcze niedawno rywalizowało z nami o Europejską Stolicę Kultury, zainstalowali się na ul. Szajnochy. Przyjechali w ramach projektu Koalicja Miast, nowej inicjatywy wrocławskiego biura ESK. Zostaną do niedzieli.
25-05-2016
Łódź. Prezentacja miasta w ESK 2016
Nastawiona na rewitalizację, kreatywna, alternatywna - takie oblicze pokaże Łódź we Wrocławiu. Nasze miasto będzie się prezentować od 14 do 17 lipca we wnętrzach Browaru Mieszczańskiego.
25-05-2016
Wrocław. Meksykański performance i Pink Mama Theatre w Laboratorium Ruchu
W ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016 w projekcie "Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange" wystąpią Grupa Creart3 z Meksyku, belgijsko-polski duet tancerzy oraz Pink Mama Theatre ze Szwajcarii.
25-05-2016
Wrocław. Ruszył projekt "Koalicja Miast dla Kultury"
Prezentacja dorobku kulturalnego Lublina, Gdańska, Łodzie, Katowic, Poznania oraz Szczecina w przestrzeni miejskiej Wrocławia to jeden z elementów projektu "Koalicja Miast dla Kultury", którego realizację zainaugurowano w środę w stolicy Dolnego Śląska.
24-05-2016
Wrocław. Ulica Szajnochy przeniesiona do Lublina
Tak jak w kwietniu Przejście Garncarskie w Rynku zostało zamienione w Uliczkę Lwowską, tak teraz ul. Szajnochy została symbolicznie przeniesiona do Lublina. Zaprezentują się tam lubelscy artyści, którzy przywiozą spektakle, instalacje, fotografie, muzykę i filmy. Wszystko w ramach programu ESK.
23-05-2016
Legnica. Premiera "Skarbu wdowy Schadenfreude"
12 dolnośląskich podwórek odwiedzi plenerowe widowisko teatralne Roberta Urbańskiego wyreżyserowane w legnickim teatrze przez Lecha Raczaka w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Premierowy pokaz we wtorek 24 maja na podwórku przy ulicy Roosevelta w Legnicy.
18-05-2016
Wrocław. W czerwcu kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych w ramach ESK
Koncert Davida Gilmoura, otwarcie wystawy sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, widowisko operowe na Stadionie Miejskim czy performance Flow to cześć wydarzeń artystycznych organizowanych w czerwcu we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).
16-05-2016
Wrocław. Interfejsy, kody, symbole w ramach ESK 2016
Dziś w Synagodze pod Białym Bocianem wystartuje międzynarodowa konferencja "Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania" organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
16-05-2016
Wrocław. Pink Mama Theatre w ramach ESK
Szwajcarski Pink Mama Theatre zaprezentuje 28 maja dwa spektakle solowe - spektakl "La femme de service" oraz premierowy pokaz spektaklu "Zielonooki". Program realizowany m. in. we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca, Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
16-05-2016
Wrocław. Warszaty z Tobiasem M. Draegerem w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Niemiecki aktor, tancerz i choreograf poprowadzi 18 maja warsztaty z cyklu " Niech (NIE) sczezną artyści". Laboratoriu
13-05-2016
Wrocław. Ponad 100 wydarzeń w Noc Muzeów
Wystawa prezentująca modę z czasów PRL w Muzeum Narodowym, multimedialna ekspozycja nt. wody w Hydropolis, projekcje filmowe w nowo otwartym Muzeum Pana Tadeusza - to tylko cześć atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez wrocławskie instytucje.
13-05-2016
Wrocław. Szklana utopia na Nowym Targu
Utopie i projektowanie idealnego miasta, w którym chcielibyśmy żyć, są tematem drugiego weekendu wydarzeń w szklanym pawilonie Pop Up Goethe Instytytu
12-05-2016
Dolny Śląsk. Inicjatywa dla grup teatralnych Dolnego Śląska
ESK 2016 zaprasza do współtworzenia Dolnośląskiej Platformy Teatru - przeglądu, który między 16 a 18 października 2016 roku otworzy Międzynarodową Olimpiadę Teatralną.
12-05-2016
Wrocław. Drugi weekend wydarzeń w szklanym pawilonie na Nowym Targu
Tematem drugiego weekendu pełnego wydarzeń w szklanym pawilonie na placu Nowy Targ będą utopie i projektowanie idealnego miasta, w którym chcielibyśmy żyć.
11-05-2016
Wrocław. Prezentacja Lublina w ramach ESK 2016
Po raz pierwszy w historii doszło do współpracy kulturalnej sześciu miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Koalicja Miast ma na celu prezentację Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania i Szczecina, aby pokazać, co stanowi o ich genius loci, czyli duchu miejsca. Jako pierwszy we Wrocławiu zaprezentuje się Lublin.
10-05-2016
Wilno. Wystawa promująca Wrocław - Europejską Stolicę Kultury
"Wrocław - Europejska Stolicy Kultury 2016" - wystawę pod takim tytułem otwarto we wtorek w centrum wileńskiej Starówki. Prezentowanych jest 20 plansz ze zdjęciami Wrocławia.
10-05-2016
Wrocław. Rusza drugi weekend z kulturą ESK 2016
Pod hasłem "Utopia - w poszukiwaniu idealnego miasta" w czwartek, 12 maja, w Pawilonie na Nowym Targu wystartuje kolejny weekend z kulturą.
06-05-2016
Wrocław-Berlin. Luneta międzymiastowa od poniedziałku
Organizatorzy ESK 2016 zapraszaj na uroczyste otwarcie instalacji multimedialnej Luneta, które odbędzie się w poniedziałek, 9 maja o godzinie 13.00 przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu oraz przed Dworcem Friedrichstraße w Berlinie.
05-05-2016
Wrocław. Wiersze w mieście
Przyznanie najważniejszej polskiej nagrody poetyckiej "Silesius" w roku Europejskiej Stolicy Kultury rozrosło się do ponadtygodniowego święta poezji. Do Wrocławia zjadą wybitni literaci, a wiersze mają wypełnić przestrzeń miejską. Wszystko dla promocji poezji i uciechy czytelników.
04-05-2016
ESK. Lubelscy artyści zaprezentują się we Wrocławiu
Spektakle teatralne, filmy, koncerty, pokazy sztukmistrzowskie złoża się na program prezentacji Lublina we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Swoją twórczość pokażą m.in. Leszek Mądzik, Paweł Passini, Jarosław Koziara, Robert Kuśmirowski.
02-05-2016
Wrocław. Pawilony kultury ESK 2016
Od soboty aż do października w 10 wrocławskich parkach będą obecne pawilony kultury. Każdy może wymyślić i zorganizować w nich wydarzenie. To element programu ESK.
30-04-2016
Berlin-Wrocław. Ruszył "Pociąg do kultury"
W sobotę pomiędzy Berlinem i Wrocławiem rozpoczął kursowanie "Pociąg do kultury". Skład, który będzie kursował w weekendy, ma ułatwić berlińczykom uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych organizowanych we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
29-04-2016
Matka Boska z Haiti
- Pod hasłem "Świat jest miejscem prawdy" chcemy przedstawić coś, co określam jako "kulturę teatru" w kontrze czy nawet w sporze wobec "kultury spektaklu", show, których różne gatunki wypełniają dziś sceny budynków teatralnych, a już teatrem nie są - Jarosław Fret, kurator programu teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 mówi Jackowi Cieślakowi o najważniejszych wydarzeniach w Rzeczpospolitej.
29-04-2016
Wrocław. Maj z Laboratorium Ruchu ESK 2016
W ramach projektu realizowanego w ramach ESK 2016, zobaczymy na scenie austriackich artystów, m.in. grupę Liquid Loft. W programie spektakle, dyskusje i warsztaty.
29-04-2016
Wrocław. Najciekawsze wydarzenia nadchodzących weekendów ESK 2016
Jazz Nad Odrą, Gitarowy Rekord Guinessa, performence "Flow" - oto powody, dla których warto wybrać się do Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury
27-04-2016
Wrocław. Jak Lublin pokaże się na ESK?
- Ona pięknie tańczy na szarfie, on balansuje na linie. Razem przeprowadzą nas przez kolejne epizody z historii Lublina. Przejdą m.in. przez najazdy i wojnę, opowiedzą o Holocauście. Wspólnie pokażą historię miasta - mówi Janusz Opryński, reżyser "Snu o mieście". Widowisko będzie głównym punktem prezentacji Lublina podczas obchodów ESK we Wrocławiu.
27-04-2016
Wrocław. Będzie powtórka Europejskiej Nocy Literatury
20 tysięcy osób wzięło udział w weekendzie otwarcia Światowej Stolicy Książk UNESCO. Jo Nesbo musiała rozboleć ręka po popołudniu spędzonym w Teatrze Muzycznym Capitol - podpisał prawie dwa tysiące książek. Organizatorzy chcą podgrzać czytelniczy zapał - na 19 czerwca zaplanowano dodatkową edycję Europejskiej Nocy Literatury, odbywającą się pod hasłem "Dogrywka".
27-04-2016
Wrocław. Zwiedzaj Europę z ESK 2016
Od dziś do 30 kwietnia na wrocławskim Rynku będzie można odbywać wirtualne wycieczki po europejskich miastach. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Fundacją Europeana i Ambasadą Królestwa Niderlandów zaprasza na #BigArtRide.
26-04-2016
Wrocław. Dodatkowa edycja Europejskiej Nocy Literatury
Sukces frekwencyjny weekendu inaugurującego obchody Światowej Stolicy Książki UNESCO oraz ogromne zainteresowanie wrocławian Europejską Nocą Literatury spowodowały, że 19 czerwca w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się dodatkowa odsłona nocnego czytania.
25-04-2016
Wrocław. Europejska Noc Literatury 2016
400 lat po śmierci Williama Szekspira wrocławianie i turyści chodzili w deszczu od miejsca do miejsca, by posłuchać fragmentów jego utworów. I zobaczyć na żywo znakomitych polskich aktorów.
23-04-2016
Szekspiriada, czyli Wielki Bard żywy jak nigdy
Setki wydarzeń od Londynu po Wrocław i Gdańsk, najlepsze zespoły teatralne na żywo w internecie, Wielki Bard w wersjach jazz, pop i hip-hop - tak świat obchodzi okrągłą rocznicę śmierci jednego z ojców założycieli współczesnej literatury - piszą Milena Rachid Chehab oraz Joanna Derkaczew-Crawley w Gazecie Wyborczej.
23-04-2016
Wrocław. Od dziś Światową Stolicą Książki UNESCO
Od soboty Wrocław przez rok sprawuje tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Ten tytuł może sprawić, że poprawi się m.in. kondycja rynku książki - powiedział PAP Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
22-04-2016
Wrocław. Droga św. Jakuba stanie się Europejskim Szlakiem Kulturowym
Polska część Drogi św. Jakuba będzie włączona do sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego. Jak poinformował w piątek autor tej inicjatywy europoseł Kazimierz Ujazdowski, w ciągu kilku miesięcy Polska podpisze konwencję Rady Europy w tej sprawie.
22-04-2016
Wrocław. Dzień czytania w Światowej Stolicy Książki UNESCO
Wyniki badań czytelnictwa w Polsce biją na alarm. Większość Polaków nie czyta wcale. Czy faktycznie jest tak źle? Na pewno nie we Wrocławiu. Miasto obejmie w sobotę tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO.
22-04-2016
Wrocław. Otwarcie szklanego pawilonu w ramach ESK 2016
- Inaugurujemy obecność pawilonu we Wrocławiu od wydarzeń, które postawią przed uczestnikami fundamentalne pytania o to, kim jesteśmy. Chcemy przyjrzeć się kwestii tożsamości, która wydaje się szczególnie istotna w mieście o wielokulturowej historii i tradycji wielu narodowości - mówi Ewelina Dobrzalski, koordynatorka programu Pop Up Pavillon.
22-04-2016
Wrocław. Trzy koncerty ukraińskie w Starym Klasztorze
W ramach Miesiąca Lwowskiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Starym Klasztorze odbędzie się cykl trzech koncertów pod wspólną nazwą "Posłuchaj Ukraińskie".
21-04-2016
Wrocław. Weekend z ESK
Spotkania z Jo Nesbo, ale też z Szekspirem, Cervantesem i Brunonem Schulzem - w weekend Wrocław będzie żył literaturą. Jak obiecują organizatorzy rozpoczynających się w sobotę rocznych obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO, to dopiero początek atrakcji, jakie nas czekają.
19-04-2016
Wrocław. Miejska rezydencja niemieckiego pisarza
Niemiecki pisarz i dziennikarz Marko Martin przez pięć miesięcy będzie opisywał na blogu życie mieszkańców i wydarzenia we Wrocławiu. Martin we wtorek rozpoczął rezydencję pisarza miejskiego - instytucji, która po ponad stu latach został reaktywowana we Wrocławiu.
18-04-2016
Wrocław. Rusza specjalny pociąg kulturalny
30 kwietnia ruszy specjalne połączenie kolejowe między Berlinem i Wrocławiem. "Pociąg do kultury", który będzie kursował w weekendy, uruchomiono, aby przybliżyć berlińczykom wydarzenia artystyczne organizowane we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
13-04-2016
Wrocław. Otwarte debaty o kulturze
Seria otwartych debat moderowanych wokół tematów, jakie pojawiły się w trakcie tworzenia i realizacji ESK Wrocław 2016. Pierwsze spotkanie "Konteksty ESK - Jak ESK wchodzi w miasto?" odbędzie się 13 kwietnia o godz. 18.00 w Barbarze (Świdnicka 8c).
13-04-2016
Wrocław. Weź udział w castingu dla tancerzy
Biuro ESK Wrocław 2016 poszukuje tancerek i tancerzy, którzy chcą wziąć udział w choreografii przygotowywanej wraz z grupą Dansnest (Holandia) w ramach wydarzenia FLOW ESK Wrocław 2016, które odbędzie się 11 czerwca.
12-04-2016
Wrocław. Miasto Światową Stolicą Książki
Nowe muzeum poświęcone "Panu Tadeuszowi", 400. rocznica śmierci Szekspira i wizyta Jo Nesbo. 23 kwietnia Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO.
07-04-2016
Wrocław. Mobilna ambasada ESK San Sebastian zrealizuje film o mniejszościach
Mobilna ambasada Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastian'2016 przyjechała do Wrocławia, który wspólnie z baskijskim miastem w tym roku pełni ten tytuł. Baskowie w stolicy Dolnego Śląska nakręcą film dokumentalny na temat mniejszości.
06-04-2016
Wrocław. Program "Więcej niż teatr" w ramach ESK 2016
We wtorek, 28 kwietnia, o godz. 16:00 w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbędzie się drugie spotkanie z cyklu seminariów programowych ESK, poświęcone programowi "Więcej niż teatr".
05-04-2016
Wrocław. Seminarium praktyczne BodyConstitution
W ramach ESK 2016 od 2 do 10 kwietnia odbywa się seminarium praktyczne z udziałem twórców i artystów różnorodnych technik ruchu.
02-04-2016
Wrocław. Lwów w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016
W Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w piątek rozpoczął się Miesiąc Lwowski, w którym uczestniczy 300 ukraińskich artystów i animatorów.
30-03-2016
Europejska Stolica Kultury: Rekord frekwencji na starcie
Kończy się pierwszy kwartał Europejskiej Stolicy Kultury. Następny też będzie pełen atrakcyjnych wydarzeń - pisze Monika Kuc w Rzeczpospolitej.
30-03-2016
Wrocław. Na placu Społecznym powstaje żywa kopuła wierzbowa
We wtorek nieopodal Impartu rozpoczęły się prace nad budową kopuły z gałęzi wierzby. Żywa instalacja zazieleni się jeszcze przed wakacjami. To projekt artystyczny Jacka Gądka, który słynie z wyplatania wiklinowych budowli.
24-03-2016
Kuna, kuną, ale w ESK wzięło udział 720 tys. widzów. Robi wrażenie
Europejska Stolica Kultury odtrąbiła sukces. W koszulkach z wizerunkiem kuny, która przegryzła kable, pogrążając Wrocław w ciemnościach podczas styczniowej ceremonii otwarcia Za to, jak udało się przekuć organizacyjną wpadkę w sukces, wrocławskiej stolicy kultury należą się brawa - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
24-03-2016
Wrocław. Projekt performatywny "Resistance"//Włącz się w ruch!
Organizatorzy ESK 2016 zapraszają tancerzy, performerów i aktorów zapraszamy do udziału w projekcie "Resistance" niemieckiej artystki Svei Duwe. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca.
22-03-2016
Wrocław. Już ponad 740 tys. osób uczestniczyło w wydarzeniach ESK
Ponad 740 tys. osób uczestniczyło w wydarzeniach artystycznych organizowanych od początku roku we Wrocławiu w ramach sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W tym czasie odbyło się ponad 200 koncertów, wystaw, projekcji filmowych i imprez plenerowych.
22-03-2016
Wrocław. Wioska kultur wyrośnie na pl. Społecznym
Stacja Wolimierz oraz działający w niej Teatr Klinika Lalek wraz z wolontariuszami z różnych krajów stworzą alternatywną wioskę na wielkim trawniku nieopodal Impartu.
17-03-2016
Wrocław. Festiwal Miłosza na Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius
W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja 2016 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.
16-03-2016
Dolnośląskie. Od kilku lat rosną nakłady samorządu województwa na kulturę
Od kilku lat rosną nakłady na kulturę w budżecie województwa dolnośląskiego. W tym roku to 88 mln zł, gdy dwa lata wcześniej kwota ta wyniosła 64 mln zł. Samorządowcy podkreślają, że główną zaletą inwestycji w kulturę jest promocja regionu oraz wzrost kreatywności społecznej.
16-03-2016
Wrocław. Berlińscy artyści w ESK 2016
"In Between Festivals" to całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego, który w marcu rozpoczyna się we Wrocławiu. Ponad 30 wydarzeń artystycznych ma przybliżyć wrocławianom m.in. berlińską scenę jazzową.
15-03-2016
Gdańsk. Ósma Grassomania z udziałem wrocławskich twórców
Spotkania autorskie i współpraca literatów i artystów z Gdańska i Wrocławia pod hasłem "Ranne szychty" rozpocznie tegoroczną 8. edycję Grassomanii - projektu inspirowanego twórczością urodzonego w Gdańsku laureata literackiej Nagrody Nobla Guentera Grassa.
15-03-2016
Pocztówka z Europejskiej Stolicy Kultury
Na koniec kadencji Wrocławia jako ESK trzeba będzie jednak wskazać odpowiedzialnych za wszystko, co się działo. Jeśli skończy się koncertową klapą, oczywiście najłatwiej będzie zwalić winę na Krzysztofa Maja. Ale Maj zaczął swoją odpowiedź na krytykę od przypomnienia, że ESK ma wielu twórców - pisze Mariusz Urbanek w miesięczniku Odra.
14-03-2016
Wrocław. In Between Festivals w ramach ESK 2016
To całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Przez cały 2016 rok do Wrocławia przyjeżdżać będą jazzowi muzycy i tancerze z Berlina, by spotykać się z wrocławską publicznością i polskimi wykonawcami.
11-03-2016
Dolnośląskie. Samorząd województwa przeznaczył na projekty ESK 19 mln zł
19 mln zł przeznaczy Dolnośląski Urząd Marszałkowski na projekty organizowane w ramach programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury. Dofinansowane zostaną wydarzenia odbywające się we Wrocławiu - mieście, które jest w tym roku ESK - oraz w innych częściach regionu.
11-03-2016
Wrocław. Prezentacja kultury ukraińskiej w ramach ESK 2016
Na cały kwiecień Wrocław zamieni się w Lwów za sprawą ukraińskich artystów i ogromu wydarzeń. W programie są koncerty, spotkania z literatami, wielka wystawa sztuki ukraińskiej, przegląd kinematografii, debaty o miastach - pełen przekrój przez współczesną ukraińską kulturę w ramach ESK 2016.
10-03-2016
Wrocław. Miesiąc Lwowski w ramach ESK
Wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej, przegląd kina ukraińskiego oraz koncerty i spotkania literackie to część wydarzeń Miesiąca Lwowskiego, czyli szerokiej prezentacji kultury wschodniego sąsiada Polski, która odbędzie w kwietniu.
05-03-2016
Wrocław. Wystawa polskiej sztuki współczesnej na Dworcu Głównym PKP
Prace artystów uważanych za czołowych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej można od soboty zobaczyć na wystawie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Ekspozycja jest również prezentacją postaw dwóch uznanych krytyków - Bożeny Kowalskiej i Mariusza Hermansdorfera.
03-03-2016
Legnica. Teatr partnerem w przełamywaniu barier
"Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016" to przedsięwzięcie wykorzystujące nowoczesne technologie dla przełamywania barier dostępu do kultury i edukacji, m.in. osób niepełnosprawnych. Partnerem tej realizacji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury jest Teatr Modrzejewskiej.
24-02-2016
Wrocław. Koncert Ennio Morricone w Hali Stulecia
Owacją na stojąco zakończył się we wtorek wieczorem we Wrocławiu koncert włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Występ jednego z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej był częścią trasy koncertowej przygotowanej na 60-lecie twórczości artysty.
22-02-2016
Wrocław. We wtorek koncert Ennio Morricone
Jeden z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi we wtorek we Wrocławiu. Koncert w stolicy Dolnego Śląska jest częścią trasy koncertowej przygotowywanej z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora.
18-02-2016
Wrocław. Otwarto Aleję Gwiazd przy Narodowym Forum Muzyki
Urodzony w czasie II wojny w Breslau dyrygent i pianista Christoph Eschenbach odsłonił w czwartek swoją pamiątkową tablicę przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. To inauguracja tworzenia Alei Gwiazd, która ma w najbliższych latach powstawać w tym miejscu.
16-02-2016
Wrocław. Ruszył program "Kultura małych i średnich miast" w ramach ESK 2016
Etnologiczne badania prywatnych muzeów działających na Dolnym Śląsku, promowanie lokalnych imprez kulturalnych oraz rewitalizacja poprzez kulturę - to niektóre punkty programu "Kultura małych i średnich miast", który jest realizowany w ramach Wrocław ESK 2016.
06-02-2016
ESK 2016. Klęska albo sukces. A rzeczowa dyskusja?
W dyskusji o wrocławskiej ESK słychać przede wszystkim emocjonalne wypowiedzi byłych i obecnych dyrektorów odpowiedzialnych za obchody. Debata o kulturze toczy się ponad głowami jej twórców - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-02-2016
Lublin. Konkurs na prezentację miasta we Wrocławiu
"Genius Loci" - to hasło otwartego konkursu na działania artystyczne, które w maju będą prezentować Lublin we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wyłonione w konkursie projekty mają być połączone z głównym programem prezentacji lubelskiej.
05-02-2016
Wrocław. Jo Nesbo gościem Europejskiej Stolicy Kultury
Jo Nesbo zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury. 23 kwietnia 2016, z okazji objęcia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO, odbędzie się spotkanie z norweskim autorem kryminałów. Spotkanie z czytelnikami we Wrocławiu będzie jedynym podczas tegorocznej wizyty w Polsce.
03-02-2016
Maciej Masztalski: ESK ma jednoczyć Europę
- Mam wrażenie, że oczekiwanie środowisk artystycznych było takie, że przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury na nas wszystkich spadnie deszcz pieniędzy. No i spadł, tyle że nie ma zgody, czy zostały w dobry sposób wydane - mówi Maciej Masztalski. Rozmowa Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-01-2016
Gdańsk. Konkurs "Genius loci" na projekty promujące miasto
Od 15 stycznia Wrocław jest oficjalnie Europejską Stolicą Kultury. O ten tytuł starał się również Gdańsk, który podobnie jak Łódź, Katowice i Lublin, będzie miał we Wrocławiu swoją prezentację, dzięki wspólnemu projektowi Koalicja Miast. Trójmiejscy artyści promować będą we Wrocławiu Gdańsk między 28 lipca a 7 sierpnia. Propozycje programu gdańskiej prezentacji może złożyć każdy.
29-01-2016
Wrocław. Europejska Stolica Kultury 2016
Przez trzy dni (15-17 stycznia) świętowano otwarcie programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
26-01-2016
Wrocław. W czerwcu koncert Davida Gilmoura
Koncert Davida Gilmoura, gitarzysty zespołu Pink Floyd, odbędzie się 25 czerwca na pl. Wolności we Wrocławiu. Koncert jest częścią programu artystycznego Europejskie Stolicy Kultury, a wrocławski występ Gilmoura będzie pierwszy w promującym płytę "Rattle That Lock".
24-01-2016
Teatr przed końcem świata
W tym roku Olimpiada odbywała się pod auspicjami Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Duch reżysera i reformatora teatru ujawniał się podczas całego festiwalu, nawet w najbardziej egzotycznych okolicznościach - pisze Mirosław Kocur w miesięczniku Teatr.
21-01-2016
Kraków-Wrocław. Zbadają, co miastom dała rywalizacja o tytuł stolicy kultury
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzą, jak zmieniły się miasta, które walczyły o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Przyjrzą się też zwycięzcy tej rywalizacji, czyli Wrocławiowi.
19-01-2016
Zagraniczne media o ESK 2016
Wczorajsze wystąpienie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego zdominowało większość zagranicznych materiałów o finałowych wydarzeniach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - artykuł w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
18-01-2016
Chrystus, św. Jakub i... Putin. Oto "Muzeum Marzeń" Magda Piekarska
"Muzeum Marzeń" to jeden z najjaśniejszych punktów Weekendu Otwarcia wrocławskiej ESK. Po tej wizycie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu nic już nie będzie takie jak wcześniej - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
18-01-2016
ESK 2016. Wicepremier wybuczany na gali otwarcia
Podczas gali w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbywającej się z okazji otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury sala wybuczała wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Gdy powiedział, że demokracja w naszym kraju jest stabilna, w sali usłyszeć można było buczenie.
18-01-2016
Pochód Ducha Wielu Wyznań
Przejście przez miasto z Duchem Wielu Wyznań traktuję jako wyraz mojej postawy życiowej - Bartosz Porczyk i inni o pochodzie inaugurującym Weekend Otwarcia ESK 2016 we Wrocławiu.
18-01-2016
Prof. Gliński na otwarciu ESK: polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna
- Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna; nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości - mówił w niedzielę we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) minister kultury prof. Piotr Gliński.
18-01-2016
Tłumy na ESK, czyli energia wystawiona na próbę
Nie wiem, czy niedzielną ceremonią na Rynku udało się dla kultury obudzić Europę, ale ten wieczór był z pewnością świadectwem wrocławskiego apetytu na wielką fiestę. Miasto się przebudziło - Magda Piekarska o Weekendzie Otwarcia ESK 2016 w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
18-01-2016
Wrocław. "Przebudzenie" - wielkie widowisko performance na inaugurację ESK
Cztery pochody, symbolizujące Cztery Duchy Wrocławia, przeszły z różnych części miasta do Rynku, opowiadając historię stolicy Dolnego Śląska - tak wyglądało "Przebudzenie", czyli widowisko inaugurujące objęcie przez Wrocław tytuły Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 r.
16-01-2016
Gdzie jest Breslau?
- Fascynujące miasto, które odpowiada na traumy XX w. Wrocław ma naturę palimpsestu - rozmowa z Chrisem Baldwinem, kuratorem ESK ds. performance. Wrocław przyjmie w ten weekend tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
16-01-2016
Wrocław. Dutkiewicz o ESK 2016
- Kultura to przestrzeń, w której rośnie kapitał społeczny. Chcemy, by w efekcie sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury uczestnictwo mieszkańców miasta w wydarzeniach kulturalnych wzrosło dwukrotnie - powiedział w sobotę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
15-01-2016
Łódź. Warsztaty teatralno-literackie dla mieszkańców
Teatr Pinokio zaprasza osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci do udziału w warsztatach literacko-teatralnych w ramach projektu promującego Łódź podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.
15-01-2016
Wrocław. Muzeum Marzeń na otwarcie ESK
Osiem dzieł sztuki, ośmiu pisarzy, dziesiątka aktorów, tancerzy i muzyków - wszystko po to, żeby uwolnić wyobraźnię. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury zamienia się w Muzeum Marzeń.
15-01-2016
Wrocław. Spektakl poświęcony Melinie Mercouri w ramach ESK 2016
"Insenso" - spektakl dedykowany Melinie Mercouri, greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), będzie miał premierę w piątek we Wrocławiu. To jedno z pierwszych wydarzeń cyklu imprez otwierających sprawowanie przez Wrocław tytułu ESK 2016.
15-01-2016
Wrocław. Widowiskowy weekend otwarcia ESK 2016
Apetyty są ogromne: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiada, że czeka nas najważniejsze wydarzenie w powojennej historii miasta.
12-01-2016
Wrocław. Pantomima poruszy Dolny Śląsk
Wrocławski Teatr Pantomimy przez dwa tygodnie lutego poruszać będzie mieszkańców Dolnego Śląska w ramach projektu "Miasta w Ruchu".
12-01-2016
Wrocław. Spektakl "Muzeum Marzeń" otworzy ESK
Spektakl "Muzeum Marzeń" zainspirowany malarstwem i wyreżyserowany przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller to wydarzenie przygotowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
11-01-2016
Wrocław. Wejściówki na imprezy otwierające ESK na licytacji WOŚP
Wejściówki na imprezy kulturalne, które zainaugurują za tydzień rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, można było wylicytować w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy Dolnego Śląska. Ponad tysiąc wolontariuszy kwestowało w centrum miasta.
11-01-2016
Wrocław. Znani aktorzy w "Muzeum Marzeń" ESK 2016
Najpierw dziełami z kolekcji Narodowego zainspirowali się pisarze i kompozytorzy. Na podstawie tekstów literackich i muzycznych partytur ich autorstwa reżyserka Jacqueline Kornmüller wraz z zaproszonymi aktorami i tancerzami przygotowała osiem kameralnych przedstawień, które będą towarzyszyć poszczególnym dziełom. Efektem jest "Muzeum Marzeń".
11-01-2016
Wrocław. Premiera spektaklu Alexandry Kazazou
W ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Instytut Grotowskiego zaprasza 15 i 16 stycznia o godz. 19:15 do Centrum Technologii Audiowizualnych na premierę spektaklu "Insenso".
07-01-2016
Wrocław. Europejska Stolica Kultury 2016 na znaczku Poczty Polskiej
Od 15 stycznia w obiegu znajdzie się znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Wydawnictwo ukaże się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i będzie dostępne na terenie całego kraju.
07-01-2016
Wrocław. Wrocławianie tworzą spoty o ESK 2016
Cykl nieoficjalnych spotów promujących ESK 2016 "Wrocław zaraża kulturą" autorstwa trzech wrocławian ma kolejny odcinek. Bohaterem czwartego filmiku jest "parkingowy" z ul. Kazmierza Wielkiego, który tańcząc, kieruje ruchem.
02-01-2016
Wrocław. Co nas czeka w Europejskiej Stolicy Kultury
ESK 2016. Weszliśmy nie tylko w nowy rok 2016, ale też w nową rzeczywistość. Przez dwanaście miesięcy będziemy mieszkać w kulturalnej stolicy Europy.
02-01-2016
Wrocław w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury
Wrocław w 2016 r. będzie pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). To drugie w historii polskie miasto - po Krakowie, które będzie sprawować ten tytuł. Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 15-17 stycznia.
31-12-2015
Wrocław. Muzeum Marzeń w ramach ESK 2016
Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt "Muzeum Marzeń" to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Osiem kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych obrazami m.in. "Wieczór" Wassilego Kandinskiego i "Spotkanie" Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać od 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym.
31-12-2015
Wrocław. Europejska Stolica Kultury od stycznia
Najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie ma tylko rosnąć - 15 stycznia Wrocław obejmie rolę Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016. Już w czasie przygotowań ruszyła lawina zdarzeń ze wszystkich dyscyplin artystycznych - mniejszych, większych, związanych z kulturą wysoką i popularną oraz nastawionych na zmianę społeczną.
22-12-2015
Klasyka w sieci
Dla muzyki był to wyjątkowo udany rok, ale kolejny może być gorszy. Plusy zdecydowanie przeważały nad minusami, co więcej, 2015 rok przyniósł zdarzenia, które będą miały wpływ na nasze życie muzyczne w następnych latach. Przykładów na to można wyliczyć sporo - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
16-12-2015
Wrocław. Na rozgrzewkę przed ESK 2016 zagraj z duchami
Z duchem aktorki Marilyn Monroe będzie można spotkać się podczas sobotniej gry miejskiej. Zapisywać można się tylko do środy.
08-12-2015
Fiesta w Breslau
- Napisz zdanie. Jedno zdanie. Dobrze mu się przyjrzyj i policz, ile masz w nim rdzennych słów. A potem zastanów się, co ci zostanie, jeśli naprawdę wyrzucisz Niemców, Francuzów, Żydów, Rosjan i wszystkich Obcych - z Chrisem Baldwinem, kuratorem Europejskiej Stolicy Kultury, rozmawia Magda Piekarska.
08-12-2015
Wrocław. Miasto będzie oddychało teatrem
- Teatr jest najważniejszy, to oczywista sprawa - mówił Jarosław Fret, szef kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury, podczas konferencji w Barbarze odsłaniającej teatralny program obchodów. Nikt z uczestników z tą tezą nie polemizował.
07-12-2015
Wrocław. 40 wydarzeń teatralnych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury
Czterdzieści wydarzeń teatralnych odbędzie się w 2016 r. we Wrocławiu w ramach sprawowania przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Głównym wydarzeniem w programie teatralnym ESK ma być Olimpiada Teatralna.
04-12-2015
Lwów. "Szukając Leara: Verdi" premiera w ramach promocji ESK Wrocław 2016
Dzisiaj wieczorem we Lwowskim Teatrze Lesi Ukrainki odbędzie się premiera spektaklu "Szukając Leara: Verdi", realizowanego przez Fundację Jutropera na zlecenie Biura Festiwalowego Impart 2016.
21-11-2015
Wrocław. List otwarty twórców ESK 2016 do Wrocławian
"Jest was bardzo mało, skrajni nacjonaliści, i nie reprezentujecie Wrocławia, ani Boga, ani Honoru, ani Ojczyzny" - autorzy listu komentują incydent z podpaleniem kukły Żyda na wrocławskim rynku i apelują o podpis pod listem.
20-11-2015
Wrocław. Co na początek ESK?
Europejska Stolica Kultury Wrocław przedstawia plan na weekend otwarcia. Między 15 a 17 stycznia zapowiada wystawy, koncerty, spektakle i fiestę, w której z czterech dzielnic wyruszą pochody prowadzone przez Duchy Wrocławia.
19-11-2015
Wrocław. Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w styczniu
Przedstawienie performance, wystawa osiągnięć europejskiej architektury, prezentacja twórczości baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy to niektóre z wydarzeń ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, która odbędzie się w dniach 15-17 stycznia.
19-11-2015
Wrocław. ESK prawie gotowa
Na ogłoszenie całego programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jeszcze poczekamy. Zamiast niego, w czwartek poznamy kalendarium styczniowego Weekendu Otwarcia.
18-11-2015
Wrocław. Zapisz się na semestr "Więcej niż teatr"
Instytut Grotowskiego do 25 listopada przyjmuje zgłoszenia do udziału w semestrze "Więcej niż teatr" skierowanym do praktyków teatru, krytyków teatralnych, dziennikarzy, liderów działań społecznych, studentów i doktorantów, otwartych na poszerzenie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych w perspektywie spotkań z osobami z niepełnosprawnościami.
03-11-2015
Baskijskie ESK kulturą chce walczyć z przemocą
- Spektakularne widowiska nie powinny być sednem programu ESK. Nie chcemy tworzyć nowych instytucji, wolimy inwestować w system kształcenia artystów - mówi Xabier Paya, dyrektor artystyczny ESK 2016 w San Sebastian, które wraz z Wrocławiem będzie pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
30-10-2015
Wrocław. Akademia Teatru Alternatywnego w ramach ESK 2016
III Zjazd Akademii odbędzie się w dniach 4-8 listopada w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Zajęcia poprowadzą aktorzy Teatru Orbis Tertius i Teatru Ad Spectatores.
05-10-2015
Wrocław. Bilety na koncert Ennio Morricone już w sprzedaży
Dziś o godz. 16 rusza sprzedaż biletów na koncert legendarnego kompozytora muzyki filmowej, który wystąpi w Hali Stulecia 23 lutego 2016 roku o godz. 20. Jedyny w Polsce koncert Ennio Morricone będzie ważnym wydarzeniem programu muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
05-10-2015
Wrocław. Konferencja Koalicji Miast w ramach ESK 2016
W dniach 20-21 października odbędzie się konferencja Koalicji Miast pt. "Kulturowa rewolucja czy reforma? W stronę innowacyjnych kulturalnych polityk rozwojowych", w której wezmą udział m.in. Jerzy Hausner, Gerry Hassan, Edwin Bendyk, Anna Giza-Poleszczuk, Justyna Król, Ryszard Michalski, Grzegorz Roman i inni.
24-09-2015
Wrocław. Ostatnia w tym roku edycja programu Mikrogranty ESK 2016
Projekty z zakresu sztuk wizualnych, literatury czy muzyki mogą zgłaszać wrocławianie do ostatniej w tym roku edycji programu Mikrogranty. Celem programu jest włącznie mieszkańców Wrocławia w przygotowania do objęcia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
22-09-2015
Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci od 24 września
Kilkanaście spektakli teatrów z Polski i zagranicy zostanie zaprezentowanych podczas 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci, który odbędzie się w dniach 24-27 września
19-09-2015
Wakacyjne remanenty czyli o pieniądzach (dużych i jeszcze większych)
Wygląda na to, że Europejska Stolica Kultury 2016 (dawniej Wrocław) skorzystała na lecących na twarz notowaniach rządu Ewy Kopacz. W ramach przyspieszonych przed październikowymi wyborami Mikołajków ministrowie przyjechali do Wrocławia z prezentami. Dzięki temu wiadomo już, że będzie na ESK kasa. Pieniędzy będzie mniej, niż Wrocław liczył (w sumie ESK ma kosztować około 300 milionów), mniej, niż rząd obiecywał jeszcze dwa lata temu, ale w końcu będą. Resztę weźmie się od sponsorów. I to z górką - pisze Mariusz Urbanek w Odrze.
17-09-2015
Wrocław. Koncert Ennio Morricone w 2016 r.
Jeden z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi 23 lutego 2016 r. Koncert w stolicy Dolnego Śląska będzie częścią trasy koncertowej przygotowywanej z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora.
11-09-2015
Wrocław. III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
Słuchowiska teatralne, akcje plenerowe, jarmark, warsztaty i wykłady znajdą się w programie festiwalu organizowanego w ramach programu teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury przez Impart. Początek 23 września.
11-08-2015
Wrocław. Polscy artyści-rezydenci w San Sebastian
Troje wrocławskich artystów - Gerard Lebik, Anna Nosowicz i Aleksandra Wałaszek - zrealizuje swoje projekty jako rezydenci w San Sebastian. To hiszpańskie miasto będzie w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury - podobnie jak Wrocław.
31-07-2015
Pani minister patrzy na kasę
W II programie Polskiego Radia Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, tłumaczyła, że nie może się przychylić do wniosku Teatru Polskiego we Wrocławiu i przyjąć go na ministerialny garnuszek. Ten teatr jest przez ministerstwo współfinansowany, ale większość kilkunastomilionowej dotacji znajduje się w budżecie Dolnego Śląska. Takiej kwoty ministerstwo nie ma - pisze Grzegorz Dowlasz w Kurierz Szczecińskim.
28-07-2015
Wrocław. Rząd przeznaczy 99 mln zł na wydarzenia w ramach ESK 2016
Niemal 100 mln zł przeznaczy rząd na projekty, które będą organizowane w ramach sprawowania przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). We wtorek na wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów we Wrocławiu przyjęto uchwałę w tej sprawie.
27-07-2015
Omilanowska: wierzę, że ESK zaktywizuje obywateli do uczestnictwa w kulturze
- Wierzę, że środki, którymi rząd wesprze projekty organizowane w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. pozwolą zaktywizować obywateli do uczestnictwa w kulturze - powiedziała w poniedziałek minister kultury Małgorzata Omilanowska w stolicy Dolnego Śląska.
14-07-2015
Sen nocy nad wyraz ulewnej
Kto nie widział, ten trąba - kolejna odsłona cyklu "Głos wykluczonych" była wydarzeniem minionego weekendu. Niedzielny, premierowy pokaz odbywał się w strugach deszczu, co wcale nie przeszkodziło ani publiczności, ani artystom, którzy przemoknięci do suchej nitki pływali pontonami po stawie czy zwisali z dębowej gałęzi - o widowisku w reż. Michała Znanieckiego pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
13-07-2015
Wrocław. Sukces "Snu nocy letniej" Michała Znanieckiego
Bardzo donośny i wielobarwny "Głos wykluczonych" zabrzmiał w niedzielę 12 lipca na terenie Centrum Kultury Zamek w Leśnicy. Wrocławianie mieli okazję uczestniczyć w premierze spektaklu "Królowa wróżek: Sen nocy letniej" przygotowanego w ramach projektu "Głos wykluczonych" realizowanego we współprodukcji z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
10-07-2015
Wrocław. Szekspir wykluczonych w parku Leśnickim
W tej sztuce Mela Koteluk, Małgorzata Bogdańska oraz Marek i Michał Koterscy spotkają się z reprezentantami mniejszości etnicznych. Dołączy się do nich także młodzież i seniorzy. Pośród drzew przedstawią nową wersję historii Demetriusza, Heleny, Tezeusza i Hipolity.
03-07-2015
Warszawa. Wystawa o wrocławskiej kulturze w Zachęcie
Wrocław w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Ale z powodzeniem mógłby otrzymać ten tytuł również w latach 70. czy 80. Przekonuje nas o tym wystawa w Zachęcie.
25-06-2015
Wrocław. Muzyka i opera w programie ESK 2016
Koncerty chórów z państw europejskich, występ gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura oraz widowisko operowe oparte na hiszpańskich tradycjach to niektóre wydarzenia z dziedziny muzyki i opery, zaplanowane we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
25-06-2015
Wrocław. Sztuki wizualne i performance w programie ESK 2016
Wystawa prezentująca kulturowe zróżnicowanie Wrocławia w XVI i XVII w., projekt artystycznej aranżacji miejskich podwórek oraz widowisko przedstawiające historię miasta w XX w. to niektóre wydarzenia z dziedziny sztuk wizualnych i performance, zaplanowane w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
24-06-2015
Wrocław. Literatura i architektura w programie ESK 2016
Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza, Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej oraz projekt budowy wzorcowego osiedla to niektóre wydarzenia z dziedziny literatury i architektury, zaplanowane we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
24-06-2015
Wrocław. Miasto wciąż bez rządowych pieniędzy na ESK w 2016 roku
Mimo wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Dutkiewicza, rząd nie przyznał wczoraj Wrocławiowi niemal stu milionów złotych na organizację wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury w latach 2016-2017.
23-06-2015
Program ESK zaskakuje brakiem niespodzianek
ESK za mało stawia na markę wrocławskich i dolnośląskich artystów. Nie próbuje też niwelować białych plam na kulturalnej mapie Wrocławia - pisze Magda Piekarska po prezentacji programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
23-06-2015
Wrocław. Film i teatr w programie ESK 2016
Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, Olimpiada Teatralna, Opery Filmowe oraz konferencja nt. krytyki teatralnej to niektóre wydarzenia z dziedziny filmu i teatru, zaplanowane we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
22-06-2015
Wrocław. Chór zaśpiewa w nocnym tramwaju
23 czerwca wieczorem Chór Komentujących Wrocławian w autobusie miejskim odśpiewa Pieśń Drugą "Wrocław nocą wciąż". Tuż po godzinie 23 Chór spotka się pod kinem Nowe Horyzonty i zabierze pasażerów na nocny tour po mieście spotkań. Bez biletu.
22-06-2015
Wrocław. Projekt Mosty ESK 2016 trwał do późnych godzin nocnych
Wszystko zaczęło się w nocy z piątku na sobotę, gdy na moście Tumskim perkusiści na monstrualnych bębnach zaczęli wybijać puls miasta. Potem ruszyły artystyczne akcje na 26 miejskich mostach i kładkach, niektóre zakończyły się dopiero w niedzielę po północy.
20-06-2015
Wrocław. Mosty zmienią się w artystyczne instalacje
Dwadzieścia siedem wrocławskich mostów w sobotę zamieni się w artystyczne instalacje. To pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.
20-06-2015
Wrocław. Przedstawiono program Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, Olimpiada Teatralna i spotkanie chórów z państw europejskich - to niektóre z wydarzeń artystycznych, które odbędą się we Wrocławiu w 2016 r. z okazji pełnienia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
19-06-2015
Wrocław. Wystąpi Andrea Bocelli
Artystyczna pierwsza odsłona programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się już dzisiaj, 19 czerwca. Wrocław w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pokonał m.in. Katowice. Dziś prolog wielkich wydarzeń pod patronatem "Dziennika Zachodniego" i magazynu Śląsk+ We Wrocławiu dzisiaj da koncert Adrea Bocelli.
18-06-2015
Warszawa. "Dzikie pola" - artyści z Wrocławia na wystawie w Zachęcie
Pół tysiąca prac, wśród nich fotografie, od piątku oglądać można w warszawskiej Zachęcie na wystawie "Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia". Fascynujący portret miasta, na który składa się twórczość tamtejszych artystów - tak zapowiadana jest ekspozycja.
17-06-2015
Wrocław. "Divocean" w Laboratorium Ruchu
27 czerwca w kawiarni Barbara kolejny pokaz Laboratorium Ruchu ESK 2016. Tym razem zobaczymy performance taneczny Antonio Onio "Divocean".
16-06-2015
Wrocław. Wkrótce Pink Mama Theatre w Laboratorium Ruchu ESK
26 czerwca w ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016 pokaz spektaklu Pink Mama Theatre "Dynastia"
15-06-2015
Wrocław. Rezdencje w ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016
W ramach Laboratorium ruchu organizowane są pobyty rezydencyjne pt: "Skrypty z codzienności" dla znanych i cenionych choreografów, a także prezentacje ich autorskich spektakli.
12-06-2015
Wrocław czegoś takiego jeszcze nie widział
20 czerwca we Wrocławiu odbędzie się wielkie artystyczne święto zatytułowane "Mosty". Mieszkańcy Dolnego Śląska wraz z profesjonalnymi artystami zamienią prawie 30 mostów w miejsca kultury i happeningów. To zapowiedź i przedsmak Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław będzie pełnić tę rolę przez cały 2016 rok.
11-06-2015
Wrocław. Powstała publikacja poświęcona twórczości Geta-Stankiewicza
Publikacja poświęcona twórczości grafika i ilustratora Eugeniusza Geta-Stankiewicza ukazała się nakładem wrocławskiego wydawnictwa Warstwy. To najobszerniejsze do tej pory opracowanie poświęcone związanemu ze stolicą Dolnego Śląska artyście.
11-06-2015
Wrocław. Bar Barbara rusza w weekend
W odnowionym lokalu na rogu ulic Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego będzie teraz kawiarnia i infopunkt Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławianie zobaczą jego wnętrze już w piątek.
10-06-2015
Włochy. Trwa festiwal kultury polskiej w Rzymie
W Rzymie trwa od wtorku 13. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Organizowany co roku przegląd najciekawszych wydarzeń w literaturze i sztuce jest tym razem poświęcony Wrocławiowi, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
10-06-2015
Wrocław. 20 czerwca artystyczna aranżacja 27 mostów w mieście
Wydarzenia artystyczne zrealizowane na 27 wrocławskich mostach w ciągu jednego dnia - to pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Finał projektu "Mosty" odbędzie się 20 czerwca.
09-06-2015
Rzym. Wrocławscy twórcy na Corso Polonia
Wczoraj rozpoczęła się 13 edycja Corso Polonia - Festiwalu Kultury Polskiej, w którym wezmą udział m.in. twórcy i artyści związani z Wrocławiem.
09-06-2015
Wrocław. "Dzikie pola" czyli miasto widziane poprzez sztukę
Muzeum Współczesne Wrocław we współpracy z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przygotowuje wystawę "Dzikie pola", która będzie podróżą przez bogatą kulturę miasta. Wernisaż 18 czerwca w Warszawie.
08-06-2015
Madryt-Wrocław. Polska liteartura na Targach Książki
Po targach paryskich obecność w Madrycie to kolejne ważne działanie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 promujące polską literaturę w Europie. Nasz kraj reprezentują rozpoznawalni w Hiszpanii autorzy jak: Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski czy Adam Zagajewski.
08-06-2015
Wrocław-Rzym. Prezentacja Wrocławia jako ESK 2016
Wrocław został w poniedziałek zaprezentowany w Rzymie jako przyszłoroczna Europejska Stolica Kultury. Dla Włochów - jak podkreślano podczas prezentacji zorganizowanej przez polskie placówki - jest to miasto szczególne, bo wielu z nich tam mieszka i pracuje.
02-06-2015
Artysta musi mieć "suche oczy oczy"
- Nazywając ten spektakl "Lament", myślę, że jest to także lament nad odchodzeniem sztuki, nad odchodzeniem wielkich artystów, takich jak Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, wybitnych osobowości sztuki tańca... Nie ma miesiąca, aby ktoś ważny nie pożegnał się z tym światem - mówi Ewa Wycichowska, choreografka i dyrektorka Polskiego Teatru Tańca, która przygotowuje we Wrocławiu spektakl inspirowany tomem poetyckim Tadeusza Różewicza "Matka odchodzi".
02-06-2015
Wrocław. Rusza "Barbara" - centrum informacyjne ESK 2016
Dobiega końca rewitalizacja budynku, w którym mieścił się kiedyś Bar Barbara - jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań wrocławian w czasach PRL. 12 czerwca rozpocznie tam działalność "Barbara" - kawiarnia i centrum informacyjne Europejskie Stolicy Kultury 2016.
02-06-2015
Wrocław. Koncert Andrea Bocellego zapowiada atrakcje ESK 2016
19 czerwca na Stadionie Wrocław w trakcie multimedialnego widowiska z udziałem znakomitych twórców, dojdzie do artystycznej zapowiedzi programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
01-06-2015
Wrocław. Zamiast baru bistro i kultura
Z nazwy kultowego miejsca znika słowo "bar", zostaje sama "Barbara". Jej otwarcie za niecałego dwa tygodnie, podczas weekendu 12-14 czerwca. Bar zamienia się bistro, biuro, przestrzeń warsztatową i punkt informacyjny o Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w jednym.
15-05-2015
Wrocław. Miasto będzie się promowało jako Europejska Stolica Kultury na EXPO
Przedstawienie performance oraz pokaz multimedialny - to elementy programu artystycznego, który Wrocław jako Europejska Stolica Kultury w 2016 r., zaprezentuje na odbywającej się w Mediolanie Wystawie Światowej EXPO.
08-05-2015
Wrocław. "Głos wykluczonych" w ramach ESK 2016
Tegoroczna edycja "Głosu wykluczonych" poświęcona jest wielokulturowości Wrocławia. Fundacja Jutropera i Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zapraszają do udziału w spektaklu "Sen nocy letniej: The Fairy Queen", który poprzedzony będzie warsztatami teatralnymi i muzycznymi z udziałem m.in. Agaty Trzebuchowskiej, Meli Koteluk i Marka Koterskiego.
07-05-2015
Włochy. Otwarto wrocławską wystawę na Biennale w Wenecji
Dziewięć instalacji artystycznych, których wspólnym tematem są losy społeczności zmuszonych do opuszczenia swoich ojczyzn, składa się na przygotowaną przez miasto Wrocław ekspozycję, którą w czwartek otwarto w Wenecji. Wystawa towarzyszy 56. Biennale Sztuki.
28-04-2015
Wrocław. ESK 2016 z nagrodą Meliny Mercouri
Członkowie specjalnego panelu monitorującego Komisji Europejskiej w Brukseli pozytywnie ocenili przygotowania Wrocławia do roku 2016 Wrocławia i przyznali miastu nagrodę imienia pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury, Meliny Mercouri.
21-04-2015
Wrocław. Andrea Bocelli wystąpi w ramach ESK 2016
Włoski tenor, jeden z najpopularniejszych artystów operowych na świecie, Andrea Bocelli wystąpi 19 czerwca we Wrocławiu. Koncert Bocellego ma uświetnić prezentację programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
01-04-2015
Wrocław. Oscarowa Ida zagra z seniorami
Agata Trzebuchowska, odtwórczyni głównej roli w nagrodzonym Oscarem filmie Pawła Pawlikowskiego "Ida", wspólnie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej zagra w sztuce Szekspira.
30-03-2015
Czy Wrocław jest prowincjonalny? Spojrzenie żydowskiego wygnańca
- Chodzi przecież w końcu o to, żeby mieszkańcy miasta przeżyli swoje życie szczęśliwie i owocnie - Leszek Leo Kantor zabiera głos w debacie o Wrocławiu w Tygodniku Wrocław.
12-03-2015
Paryż. O teatrze Jerzego Grotowskiego na targach książki
Kilkaset książek polskich autorów będzie prezentowanych na wspólnym stoisku Wrocławia i Krakowa na targach książki Salon du livre w Paryżu. Podczas imprezy, która rozpocznie się 19 marca, odbędą się również debaty i spotkania z udziałem polskich pisarzy.
03-03-2015
Jarosław Fret: Jak zatrzymać artystów, aby nie uciekali do Warszawy
- Chcemy przebudować system kształcenia aktorów - rozmowa z Jarosławem Fretem, kuratorem ESK 2016 ds. Teatru w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-02-2015
Polska jest prowincjonalna
Niech Gondor buduje swoje białe wieże i potężne twierdze, hobbici wolą żyć w swoich norkach i nie być za uszy ciągnięci ku postępowi - pisze Malwina Flaczyńska z Warszawy w odpowiedzi na tekst Michała Kmiecika o prowincjonalności Wrocławia.
18-02-2015
Wrocław jest prowincjonalny? Iwasiów odpowiada Kmiecikowi
Są różne definicje prowincjonalności. Co do stanu posiadania - Wrocław nie mieści się w żadnej - Inga Iwasiów polemizuje z tekstem Michała Kmiecika.
16-02-2015
Wrocław. Edukacja teatralna w programie ESK 2016
Projekt, którego celem jest wsparcie młodych aktorów i reżyserów teatralnych na rynku pracy, to jedno z przedsięwzięć z zakresu edukacji teatralnej przygotowywanych z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
11-02-2015
W pewnej norce mieszka sobie pewien Wrocław
Czy tego chcemy, czy nie, przyszłoroczną Europejską Stolicą Kultury zostanie miasto do bólu prowincjonalne. Oddzielone od reszty samego siebie fosą. Nie tylko fizycznie, również mentalnie. W pewnej norce ziemnej mieszka sobie pewien Wrocław. Tylko od nas zależy, czy zaczniemy go stamtąd wyciągać za uszy, czy nie. W walce o deprowincjonalizację Wrocławia jesteśmy pozostawieni samym sobie - pisze Michał Kmiecik w Tygodniku Wrocław.
21-01-2015
Wrocław. Projekt "Mosty" w programie ESK
Wydarzenia artystyczne, w tym koncerty i pokazy performance, realizowane na 26 mostach w stolicy Dolnego Śląska w ciągu jednego dnia - to pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.
05-01-2015
Wrocław. Kulturalne wydarzenia 2015 roku
Otwarcie Narodowego Forum Muzyki Otwarcie Narodowego Forum Muzyki, które zaplanowano na jesień, będzie jednym z kluczowych wydarzeń kulturalnych w 2015 r. we Wrocławiu.
15-12-2014
Wrocław. "Pokolenie P: Prokofiew" wraca na scenę
Fundacja Jutropera i Biuro Festiwalowe Impart 2016 zaprezentuje spektakl "Pokolenie P: Prokofiew" w wersji scenicznej. Plenerowa premiera przedstawienia wyreżyserowanego przez Michała Znanieckiego, w ramach cyklu "Głos wykluczonych", odbyła się w lipcu.
12-12-2014
Wrocław. "Piotruś i wilk" głosem wykluczonych
Reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki wraca do nas, aby znów spotkać się z podopiecznymi Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania i niepełnosprawnymi seniorami z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Artyści amatorzy ponownie wystawią baśń Sergiusza Prokofiewa "Piotruś i wilk".
12-12-2014
Wrocław. Teatr Zar na Olimpiadzie Teatralnej w Pekinie
Od 17 do 19 grudnia Teatr Zar zaprezentuje spektakl "Cesarskie cięcie" podczas 6. edycji Olimpiady Teatralnej w Pekinie. Kolejna edycja tego międzynarodowego festiwalu teatralnego odbędzie się we Wrocławiu w 2016 roku we współpracy z Europejską Stolicą Kultury.
04-12-2014
Wrocław. Miasto w 2016 r. zorganizuje Olimpiadę Teatralną
Siódma edycja Olimpiady Teatralnej - międzynarodowego festiwalu, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata, odbędzie się w 2016 r.
13-11-2014
Wrocław. Więzienna sztuka w Galerii ImpArt
Biuro Impart zaprasza 14 listopada o godz. 18.30 do Galerii ImpArt na wernisaż niezwykłej wystawy prac plastycznych oraz pokazy filmowe wybranych scen ze spektakli więziennych, które są zwieńczeniem kolejnego etapu programu terapeutyczno-artystycznego "Protezownia" realizowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.
03-11-2014
Argentyna. Autorski projekt Michała Znanieckiego zainaugurowany
Trwają przygotowania do drugiej edycji autorskiego festiwalu Michała Znanieckiego - Festival Ópera Tigre w Buenos Aires. W miniony piątek zaprezentowano wersję koncertową "The Fairy Queen" Henry'ego Purcella w nowych aranżacjach muzycznych.
20-10-2014
Wrocław. Spotkanie ws. ESK 2016
W dniach 17-18 października spotkali się dyrektorzy instytucji kultury prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem spotkania była prezentacja wrocławskich planów dotyczące ESK 2016 oraz omówienie potencjalnych obszarów współpracy z narodowymi instytucjami kultury.
15-10-2014
Stolica niedofinansowana, za to tajna
Wrocław ma szansę przejść do historii jako najbardziej tajna Europejska Stolica Kultury spośród wszystkich miast, które dotąd pełniły tę funkcję - pisze Mariusz Urbanek w miesięczniku "Odra".
15-10-2014
Wrocław. Spektakle Laboratorium Ruchu
16 listopada odbędą się pokazy w ramach projektu Laboratorium Ruchu. To druga edycja współfinansowana przez Europejską Stolicę Kultury.
09-10-2014
Wrocław. 80 tys. na projekt artystyczny "Mosty"
Został już tylko tydzień na zgłaszanie projektów do programu Wystarczy inspirujący pomysł, żeby otrzymać do 80 tys. zł na realizację swojej koncepcji. W urzeczywistnieniu idei pomogą koordynatorzy programu."Mosty" to program, który będzie zrealizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016
06-10-2014
Dyrektor ESK 2016 do radnej PiS
Czym innym, jeśli nie brakiem wiedzy - a może formułowaną w celach kampanii samorządowej nieprawdą? - jest twierdzenie, że Wrocławiowi brak pomysłu na zaangażowanie mieszkańców w wydarzenia związane z ESK 2016? - Krzysztof Maj, dyrektor Biura ESK 2016, polemizuje z tezami Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, kandydatki PiS na prezydenta Wrocławia.
03-10-2014
Kandydatka PiS: - W projekcie ESK brakuje tylko dziada z babą
Mirosława Stachowiak-Różecka, która w listopadowych wyborach samorządowych walczy o prezydenturę Wrocławia z PiS, skrytykowała w czwartek przygotowanie miasta do organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Apeluje do artystów: - Nie dajcie się zwieść pochodom kukieł i świecidełkom, nie sięgajcie po okruchy ze stołu.
30-09-2014
Wrocław. "Anioły w Ameryce" na Światowych Dniach Muzyki
Premiery operowe m.in. - polska premiera "Aniołów w Ameryce", koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, prezentujące najciekawsze zjawiska muzyki XXI w. - to wybrane wydarzenia artystyczne Światowych Dni Muzyki 2014. Impreza, która po raz czwarty odbywa się w Polsce, rozpocznie się w piątek.
26-09-2014
Strzępka: Miasto to tor przeszkód
- Dopóki będą rządzić ci sami ludzie, niewiele się zmieni. A we Wrocławiu od dekad rządzi ten sam polityczno-biznesowy układ - rozmowa z Moniką Strzępką.
25-09-2014
Wrocław. Konkurs na projekt gadżetu na dla ESK 2016
Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta współpracuje z Biurem Festiwalowym Impart 2016. Obie instytucje, w ramach kooperacji, ogłaszają konkurs na projekt gadżetu reklamowego dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
25-09-2014
Wrocław. Międzynarodowy festiwal "Światowe Dni Muzyki 2014"
Festiwal muzyki współczesnej zagości w stolicy Dolnego Śląska w dniach od 3 do 12 października. Zaprezentuje najciekawsze zjawiska muzyki XXI wieku. Wśród gości znajdą się Krzysztof Penderecki i były basista Led Zeppelin - John Paul Jones.
25-09-2014
"Wyborcza" jak Radio Erewań? Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu ma się dobrze
Świętym prawem dziennikarza jest subiektywne, a także krytyczne ocenianie zdarzeń i procesów. Dziennikarz nie powinien jednak wprowadzać opinii publicznej w błąd, tak jak to czyni redaktor Magdalena Piekarska, pisząc - na przykład - o Europejskich Nagrodach Filmowych - z tekstem w Gazecie Wyborczej - Wrocław polemizują Krzysztof Maj i Jarosław Fret.
11-09-2014
Gdzie pani jest, pani Magdo? - Jarosław Fret do Magdy Piekarskiej
Postanowiłem zwrócić się do pani z prośbą o spotkanie, gdyż nigdy (podkreślę - NIGDY) nie spróbowała pani zapytać mnie o nic, co mogłoby się wiązać z przepracowywanym tekstowo przez panią tematem - Przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016 Jarosław Fret ws. tekstu Magdy Piekarskiej.
10-09-2014
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jak będzie?
Dolnośląski samorząd wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego, któremu przez osiem lat udało się stworzyć z Teatru Polskiego jedną z najważniejszych scen w kraju. To kolejne z serii wydarzeń, które każą spojrzeć uważniej na politykę kulturalną Wrocławia - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
06-09-2014
Wrocławskie życie w (nie)kulturalnym samozachwycie
Wrocław jako zwycięskie miasto, trwa w jakimś nieznośnym, narcystycznym samozadowoleniu i poczuciu wyjątkowości, gdy tymczasem urzędnicza rzeczywistość i polityka kulturalna temu przeczy - nie tylko o sprawie Teatru Polskiego pisze Magdalena Chlasta-Dzięciołowska, historyk literatury i krytyk kultury.
05-09-2014
Wrocław. ESK otrzyma z resortu kultury niemal 120 mln zł
Wrocław otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 119 mln wsparcia na przygotowania programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Pierwsza transza z tej kwoty trafi do stolicy Dolnego Śląska w 2015 r.
04-09-2014
Wrocław. Masz pomysł? Sorzystaj z "Mostów"
Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące programu "Mosty" już w piątek. Młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska mogą dostać nawet 80 tysięcy złotych dofinansowania na własny projekt artystyczny.
03-09-2014
Europejska Stolica Niezgody
Zwolnienie Mieszkowskiego wywołało gorycz wielu ludzi teatru oraz sympatyków sceny i dla wielu jest źródłem niewesołych wniosków dotyczących kulturalnej kondycji miasta oraz jego gotowości do sprawowania już za półtora roku funkcji Europejskiej Stolicy Kultury - pisze Barbara Chabior w Rzeczpospolitej.
01-09-2014
Monika Strzępka: Mamy stan wojenny
Po decyzji o zwolnieniu Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska szefa Teatru Polskiego zawrzało. Głos zabrała m.in. Monika Strzępka, reżyserka, laureatka Paszportu "Polityki". Ostro. - Język pokojowej debaty się wyczerpał. Kulturalna rozmowa sugeruje, że jesteśmy w stanie pokoju. A mamy stan wojenny - powiedziała.
28-08-2014
Wrocław. Zbudują "Mosty" i pokażą swoją wizję ESK 2016
Trwa nabór do pierwszego projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, który zaangażuje lokalną społeczność na taką skalę. Poszukiwani są młodzi, kreatywni ludzie, którzy w przestrzeni publicznej - na wybranym wrocławskim moście - przedstawią swój artystyczny projekt. Grant to nawet 80 tysięcy złotych.
25-08-2014
Wrocław. Rusza kolejny nabór na mikrogranty w ramach ESK 2016
Organizację lokalnych, niewielkich wydarzeń kulturalnych w ramach projektu Wrocław Stolicą Europejskiej Kultury (ESK) 2016 można sfinansować w ramach tzw. mikrograntów. W poniedziałek rozpoczyna się druga tura naboru; w pierwszej wybrano sześć pomysłów.
22-08-2014
Stolica nie zachwyca
Wielka radość panowała we Wrocławiu w czerwcu 2011 r. po wyborze miasta na Europejską Stolicę Kultury 2016. Jeżeli jednak sprawy będą się toczyć tak jak dotychczas, euforia zamieni się w smutek - pisze Piotr Sarzyński w Polityce.
20-08-2014
Wrocław. Konkursy i atrakcje na 500 dni przed ESK 2016
500 nagród w tym m.in. bilety na imprezy kulturalne, czytniki książek przygotowano w konkursach promujących projekt Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), którą w 2016 r. ma być Wrocław. Akcja ma zachęcić wrocławian do brania udziału w życiu kulturalnym miasta.
09-08-2014
Wrocław. Rząd da mniej milionów na ESK 2016
Wrocław może się pożegnać z marzeniem 204 mln zł oczekiwanych z kasy państwa na organizację Europejskiej Stolicy Kultury 2016
05-08-2014
Legnica-Wrocław. Stolica kultury rusza w region
- Otwieramy się na Dolny Śląsk - deklarował na poniedziałkowym spotkaniu Marek Sztark, w strukturach Europejskiej Stolicy Kultury odpowiedzialny za współpracę z regionem. Szczecinianin, były dyrektor Opery na Zamku, autor szczecińskiej aplikacji ESK, we Wrocławiu pracuje od trzech miesięcy. Swoją wizytą w Legnicy rozpoczął cykl spotkań w dolnośląskich miastach - w ciągu najbliższych dwóch miesięcy ESK odwiedzi Głogów, Kłodzko i Wałbrzych.
31-07-2014
Nasz drogi Wrocław
Większość funduszy ma pójść na sfinansowanie głośnych imprez, które doskonale będą pasowały do telewizyjnego blichtru, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałyby trwale przyczynić się do zwiększenia uczestnictwa wrocławian w kulturze bardziej niż huczne koncerty sylwestrowe co roku organizowane przez prezydenta Dutkiewicza - o Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pisze Jerzy Halbersztadt w Krytyce Politycznej.
15-07-2014
Baśniowy głos wykluczonych
Znaniecki burzy stereotypy i włącza ludzi starych i sieroty do świata sztuki z korzyścią dla nas wszystkich - Dorota Oczak pisze o spektaklu "Pokolenie P: Prokofiew" w reż. Michała Znanieckiego w ramach projektu "Głos wykluczonych".
03-07-2014
Wrocław. Miasto jako zakaźna choroba. Tak też można promować ESK
Muzyką klasyczną zaraża się kurier dostarczający przesyłkę do opery wrocławskiej. Malarstwem - emerytka mieszkająca w kamienicy, na której ścianach wisi reprodukcja obrazu Łukasza Cranacha. Filmy autorstwa trzech wrocławian przywoływane są jako przeciwwaga dla oficjalnych produkcji miasta w dyskusji o seksizmie w spotach reklamowych ESK.
12-06-2014
Wrocław. Laboratorium Ruchu jeszcze tylko raz
15 czerwca ostatni w tym sezonie wieczór prezentacji tanecznych w ramach Laboratorium Ruchu. Zatańczą Maciej Kuźmiński, Kasia Zejmo i Kriestien Sonnevijlle oraz Anna Steller.
10-06-2014
Wrocław. Koniec pierwszego naboru Mikrograntów ESK 2016
113 projektów zostało zgłoszonych do pierwszej edycji programu "mikroGRANTÓW" Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nabór trwał od 26 maja do 9 czerwca.
30-05-2014
Dziewięć pytań do szefa kuratorów ESK 2016
- Chciałbym, aby wrocławscy tramwajarze chodzili do teatru - mówi Jarosław Fret, kurator do spraw teatru i przewodniczący rady kuratorów ESK 2016.
27-05-2014
Wrocław. Projekt Laboratorium Ruchu 2014
Od maja do października zobaczymy tegoroczne wydarzenia z dziedziny tańca i ruchu. Tegoroczna edycja Laboratorium ruchu organizowana jest w ramach ESK 2016.
26-05-2014
Wrocław. Jutro Forum ESK 2016
27 maja o godzinie 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się FORUM ESK 2016. Kuratorzy ESK: Roman Gutek (ds. filmu) oraz Irek Grin (ds. literatury) opowiedzą o założeniach programowych oraz projektach.
26-05-2014
Wrocław. Piknik teatralny na Karłowicach
31 maja na Karłowicach odbędzie się piknik teatralny organizowany przez Fundację Teatr Nie-Taki. Na nieczynnym basenie przy ul. Berenta zagra zespół Muzykanci. Będą też dawne zabawy podwórkowe, warsztaty kuglarskie oraz pokaz lalek teatralnych. Na całą imprezę wstęp wolny.
23-05-2014
Wrocław. Spektakl o mieszkańcach Karłowic
"Pocztówki z Karłowic" to przedstawienie Fundacji Teatr Nie-Taki, którego scenariusz powstał na podstawie autentycznych historii mieszkańców jednego z osiedli Wrocławia. Premiera w niedzielę, 25 maja o godz. 15 i 18 na skwerku na placu Piłsudskiego.
19-05-2014
Wrocław. Powstaje gra promująca miasto jako ESK 2016
Gra komputerowa, której scenariusz nawiązuje do historii i życia kulturalnego Wrocławia, będzie jednym z elementów promujących to miasto jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Nad przygotowaniem gry pracuje grupa TK Games, którą tworzą studenci Politechniki Wrocławskiej.
07-05-2014
Wrocław. Program zachęcający mieszkańców do uczestnictwa w kulturze
Kod Kultury Miasta to nowy program wrocławskiego magistratu, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym. Dzięki specjalnej aplikacji uczestnicy wydarzeń kulturalnych będą zbierać punkty, za które otrzymają np. darmowe bilety do kina.
02-05-2014
9 pytań do kuratorów ESK 2016
Sukces projektu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zależy od dziewięciu osób. Te dziewięć osób to grupa kuratorów, z których każdy decyduje o programie ESK w najlepiej znanym sobie obszarze sztuki. W "Magazynie Wrocławskim" przedstawimy wszystkie te osoby. Dziś na pytania ankiety Doroty Oczak, dziennikarki "Gazety Wyborczej Wrocław", odpowiada Ewa Michnik, kurator projektu opera.
23-04-2014
Wrocław. Debata o teatrze na Forum ESK 2016
Dziś w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Forum Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poświęcone będzie teatrowi oraz sztuce performance'u.
09-04-2014
Wrocław. Spektakl Znanieckiego z dziećmi
Trwają próby do muzycznego widowiska "Generation P: Prokofiew", który reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki przygotowuje wraz z dziećmi z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania.
01-04-2014
Wrocław. Wręczenie Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 r.
Europejska Nagroda Filmowa - najbardziej prestiżowa nagroda kinematografii europejskiej - zostanie wręczona w 2016 r. we Wrocławiu. Ma być to najważniejsze wydarzenie filmowe przygotowane z myślą o objęciu za cztery lata przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
26-03-2014
Wrocław. Forum ESK 2016
We wtorek odbyło się drugie spotkanie z cyklu Forum ESK, na którym kuratorzy opowiadają o swoich założeniach programowych. Tym razem Zbigniew Maćków przedstawił plany na 2016 rok odnośnie do architektury, a Michał Bieniek opowiedział o sztukach wizualnych.
11-02-2014
Jak po cichu robi się stolicę kultury. Światowej
We Wrocławiu wciąż trwają spory o kształt ESK w 2016 roku. Tymczasem Kalisz pokazał, jak się robi stolicę kultury. I to nie tylko europejskiej, ale światowej.
03-02-2014
Wrocław. Kulturalne Przejście Żelaźnicze
- Przejście Żelaźnicze stanie się wizytówką miasta i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w roku, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury - zapowiada Jarosław Fret, dyrektor instytutu oraz przewodniczący Rady Kuratorów ESK Wrocław 2016
22-01-2014
Wrocław. Cztery duże przedstawienia performance w programie ESK 2016
Brytyjski reżyser Chris Baldwin przygotowuje cztery duże wydarzenia artystyczne z okazji objęcia przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwsze z nich, nawiązujące do mostów jako ważnych elementów architektonicznych miasta, odbędzie się w 2015 r.
21-01-2014
Piekarska: ESK ma administratora. To funkcjonariusz reprezentacyjny
Koordynator pracy kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury - taką funkcję objął wczoraj Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. To ze strony zarządzających ESK urzędników pozorny ruch, który ma uspokoić unijnych kontrolerów, nie zmieniając tak naprawdę niczego w sposobie zarządzania projektem - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
20-01-2014
Wrocław. Jarosław Fret przewodniczącym Rady Kuratorów ESK 2016
Dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Kurator ESK odpowiedzialny za teatr, założyciel i lider Teatru ZAR, reżyser i aktor, został wybrany Przewodniczącym Rady Kuratorów ESK Wrocław 2016.
18-01-2014
Jak kultura uratuje demokrację
Będziemy więcej czytać i częściej chodzić do muzeów (niektórzy z nas za złotówkę), łatwiej będziemy mogli wypożyczyć książkę z biblioteki czy skorzystać z oferty domu kultury, odwiedzimy nowe instytucje kultury i obejrzymy wiele polskich filmów, a wydatki na kulturę będą rosły, m.in. ze środków unijnych - taki jest plan na najbliższy rok ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Przedstawił go na piątkowej konferencji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
14-01-2014
Wrocław. Muzeum Teatru w planach inwestycyjnych miasta
Około 4 mld zł ma zostać przeznaczonych z budżetu Wrocławia na inwestycje w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród priorytetów znalazły się m.in. inwestycje w infrastrukturę, kulturę i edukację, a wśród nich Muzeum Teatru.
09-01-2014
Krytyczny raport o Europejskiej Stolicy Kultury
Bruksela skrytykowała przygotowania Wrocławia do ESK: nie ma pieniędzy, nie ma dyrektora artystycznego, nie ma projektów przyciągających ludzi do uczestnictwa w kulturze. "Porażka organizacyjna Wrocławia będzie postrzegana jako porażka całej Polski" - ocenili kontrolerzy. Czas na poprawę mamy do marca - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
08-01-2014
Warszawa-Wrocław. Remedium na raport o ESK 2016
- Wszystko wskazuje na to, że w 2014 r. powstanie Wieloletni Program Rządowy, dotyczący finansowania Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - zapowiedział w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
02-01-2014
Wrocław. Więcej pieniędzy na kulturę
W 2014 r. Wrocław z miejskich pieniędzy przeznaczy na kulturę ponad 40 mln zł więcej niż w roku minionym. Największym wydarzeniem będzie wystawa prac Pabla Picassa i Salvadora Dalego.
16-12-2013
Czego Wrocław jako ESK 2016 może się nauczyć od Koszyc?
W weekend Koszyce pożegnały się z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Sprawdziliśmy, jakie wnioski ze słowackich sukcesów i błędów mogą okazać się ważne dla Wrocławia, który przygotowuje się do objęcia tej funkcji w 2016 roku - pisze Dorota Oczak w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
14-12-2013
Koszyce. Wspólnota ESK 2013
W słowackich Koszycach trwa teraz ceremonia zamknięcia roku, w którym miasto dzieliło prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2013 z francuską Marsylią. Podobnie jak w styczniu w trakcie obchodów otwarcia ESK, teraz też przygotowano polski blok kulturalny.
26-11-2013
Wrocław. Młodzież z Marsylii na scenie
Dziś o godz.16.00 na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego można będzie obejrzeć spektakl teatralno-taneczny francuskiej grypy Duanama z Marsylii, który jest rezultatem wymiany artystycznej młodzieży z Francji, Algierii i Polski.
08-11-2013
Polska chce zapisania w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawa do kultury
Narodowe Centrum Kultury i miasto Wrocław - jako gospodarz Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - postulują o wpisanie do Protokołu Dodatkowego Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności prawa do kultury.
04-10-2013
Legnica. "Teatr w podwórkach" dla ESK Wrocław 2016
Podwórka w Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej i na wrocławskich Karłowicach opowiedzą swoje historie i będą miały własne spektakle teatralne zrealizowane w ramach Laboratorium Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
02-10-2013
Wrocław. "Faust fraktal" w ramach ESK 2016
4 października o godzinie 20:00 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu odbędzie się premiera polsko-niemieckiego spektaklu pt. "Faust fraktal" w reżyserii Elżbiety Bednarskiej.
21-09-2013
Wrocław. Będzie więcej pieniędzy na kulturę
Urzędnicy zatwierdzili w czwartek zmiany w miejskim budżecie na 2013 rok. Jak się okazuje, kultura wciąż jest oczkiem w głowie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Miasto w tym roku przeznaczyło na nią około 200 milionów złotych. To więcej niż w ubiegłym roku (było 130 mln). Zatwierdzona w czwartek dokładka na bieżące wydatki (bez inwestycji) wynosi 2 miliony 300 tysięcy złotych.
13-09-2013
Ambasador, Król Lear i www.wro2016.pl
W Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w sprawach programowych dzieje się w ostatnio żałośnie mało (choć pojawiła się wreszcie pierwsza jaskółka zmian), za to w kwestiach personalnych dużo więcej - pisze Mariusz Urbanek w Odrze.
20-08-2013
Wrocław. Jacek Weksler ambasadorem ESK
Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz powołał swojego pełnomocnika do spraw ESK Wrocław 2016 w Warszawie. Został nim Jacek Weksler.
31-07-2013
Wrocław. Legendarny neon znowu świeci
Podczas zapalenia neonu "Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016", Biuro Festiwalowe Impart 2016 sfinansowało remont neonu "Dobry wieczór we Wrocławiu" witającego podróżnych wychodzących z budynku Dworca Głównego.
23-07-2013
Znaniecki szuka Leara
"Szukając Leara: Verdi" w reż. Michała Znanieckiego w Imparcie we Wrocławiu. Pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
17-07-2013
Wrocław. Projekty rekomendowane w ramach programu Dom kultury+
W dniu 8 lipca zamknięto głosowanie na 31 projektów zgłoszonych do realizacji w ramach lokalnej edycji programu Dom Kultury+. Wyniki plebiscytu wśród wrocławian były jednym z kryteriów oceny zgłoszonych pomysłów. Wszystkie projekty poddane zostały merytorycznej ocenie komisji, w skład której wchodzili: Radosław Grygoruk, Agata Nassim, Maja Zabokrzycka oraz Roland Zarzycki.
16-07-2013
Wrocław. Interwencje Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego
"Faszyści, rasiści - państwo, miasto, społeczeństwo" to tytuł dyskusji podczas spotkania o charakterze interwencyjnym w ramach Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego. Organizatorzy zapraszają 17 lipca.
15-07-2013
Wrocław. "Szukając Leara: Verdi" z mieszkańcami domów opieki
Blisko 40 mieszkańców domów opieki w podeszłym wieku wystąpi w sztuce "Szukając Leara: Verdi", której prapremiera odbędzie się w sobotę we wrocławskim Imparcie. Przedstawienie wpisuje się w przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
11-07-2013
Wrocław. Rusza projekt Neony Kultury
Biuro Festiwalowe Impart 2016 sfinansuje remont i utrzymanie neonu "Dobry wieczór we Wrocławiu" stojącego naprzeciwko Dworca Głównego PKP. Tuż obok historycznego napisu pojawił się neon "Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016", którego uroczyste zapalenie odbędzie się jutro o godz. 21.00.
05-07-2013
Portugalia. 85 mln euro dzięki organizacji ESK
Zorganizowanie w ub.r. Europejskiej Stolicy Kultury w Guimaraes przyniosło Portugalii wpływy na poziomie 85 mln euro. Największe środki zainkasowano z tytułu podatków oraz turystyki.
05-07-2013
Wrocław. Głosuj na "Krzywą bajkę" z dziećmi z Brochowa
"Krzywa bajka" to projekt przygotowany w ramach programu Dom Kultury + i Biura Festiwalowego Impart 2016, który zakłada pracę z dziećmi z wrocławskiej dzielnicy Brochów w zakresie teatru.
02-07-2013
Wrocław. WWW. czyli World Wide Wroclaw
Jutro, 3 lipca, odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań WWW - World Wide Wrocław. Projekt zakłada włączenie różnych grup społecznych, szczególnie mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających we Wrocławiu w dyskusję na temat oferty kulturalnej miasta.
12-06-2013
Pocztówka z Europejskiej Stolicy Kultury
Pod koniec kwietnia zrezygnował (naprawdę zostało to na nim wymuszone) z funkcji dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Krzysztof Czyżewski. W połowie maja miasto ogłosiło nazwiska dziewięciu kuratorów ESK, którzy po roku, kiedy nie działo się nic, mają przygotować program wydarzeń na rok 2016 - pisze Mariusz Urbanek w Odrze.
05-06-2013
Wrocław. Akademia Żakowskiego w kinie
Czy uniwersytet to fabryka wiedzy czy magistrów? - zastanowią się uczestnicy najbliższego spotkania Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego, które odbędzie się 12 maja w Kinie Nowe Horyzonty.
05-06-2013
Wrocław. Klip o ESK 2016
W internecie pojawił się kolejny film z cyku "Wrocław zaraża..." promujący Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury 2016 roku. Nie ma on jednak nic wspólnego z oficjalnymi działaniami władz miasta, to inicjatywa kilku osób, którym po prostu kultura nie jest obojętna.
28-05-2013
Wrocław. Dom Kultury+ w programie ESK 2016
Biuro Festiwalowe Impart 2016 zostało operatorem programu Dom Kultury + organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jego istotą jest finansowe wsparcie realizacji wybranych oddolnych inicjatyw kulturalnych.
28-05-2013
Wrocław. Rusza informator kulturalny Wrocławia 2016
Internetowy informator Breaking Muse to artystyczny kanał Wrocławian prezentujący ludzi, pomysły, talenty i nasze wydarzenia.
20-05-2013
Minister Zdrojewski: ESK powinna być inwestycją, nie jedynie zbiorem wydarzeń
Sprawowanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury powinno być inwestycją, a nie jedynie zbiorem wydarzeń kulturalnych, po których pozostanie tylko ślad w pamięci - powiedział dziś we Wrocławiu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
20-05-2013
Minister Zdrojewski: ESK powinna być inwestycją, nie jedynie zbiorem wydarzeń
Sprawowanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury powinno być inwestycją, a nie jedynie zbiorem wydarzeń kulturalnych, po których pozostanie tylko ślad w pamięci - powiedział dziś we Wrocławiu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
20-05-2013
Wrocław. Tłumy na Via Cultura
Podczas gdy w całej Europie, w tym w ponad 80 miastach w Polsce, odbywała się Noc Muzeów, Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 - zaoferował swoim mieszkańcom oraz turystom nie tylko noc, ale całą dobę kultury.
17-05-2013
Wrocław. Kuratorzy opracują program ESK 2016
Dziewięciu kuratorów będzie pracować nad przygotowaniem programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Kalendarz wszystkich imprez zostanie ogłoszony w 2015 r.
17-05-2013
Wrocław. Via Cultura 2013
To całodniowe święto w rocznicę nadania Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. 18 maja w mieście imprezy kulturalne zorganizowane przez 40 instytucji.
13-05-2013
Wrocław. Działa Społeczna Akademia Kultury
Ruszyła Społeczna Akademia Kultury czyli cykl comiesięcznych debat i warsztatów prowadzonych przez Jacka Żakowskiego. Centralnym elementem Akademii jest dyskusja dotycząca szeroko rozumianej kultury. Najbliższe spotkania w ramach SAK się 22 i 23 maja.
10-05-2013
Czuj, czuj, czuwaj
Wrocław za trzy lata będzie Stolicą Kulturalną Europy, a wyraźnie ktoś tam nie ma czuja. Siedzą ci niby-animatorzy przy biurkach na ul. Mazowieckiej 17, jak jacyś carscy czynownicy, papiery z kupki na kupkę przekładają zamiast choćby promować lokalnych twórców, pokazywać ich osiągnięcia, a jest ich cała długa lista, bo mamy na Dolnym Śląsku wielu wspaniałych artystów - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
26-04-2013
Argentyna. Michał Znaniecki reżyseruje w Buenos Aires
W historycznej willi Victorii Ocampo w Buenos Aires, 27 kwietnia odbędzie się pokaz premierowy spektaklu "Anatomia de Lear: Duda Verdiana" w ramach festiwalu "Siete Noches".
24-04-2013
Zmarnowany rok czy szansa na nowe pomysły? Ocena ESK 2016
Prof. Ludwik Turko: - Rok został zmarnowany. Nadzieje i entuzjazm społeczny wywołany wygraniem rywalizacji o ESK zupełnie zgasły. Roman Gutek: - Nie wylewajmy krokodylich łez, nie jest za późno, choć trzeba ostro wziąć się do pracy - opinie po rezygnacji Krzysztofa Czyżewskiego funkcji dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury..
23-04-2013
Europejska Stolica Kultury na zakręcie
- Trwając dalej na tym stanowisku, nie mógłbym odpowiadać za całość projektu - z Krzysztofem Czyżewskim, który w miniony piątek zrezygnował z funkcji szefa artystycznego ESK 2016 rozmawia Marta Wróbel.
20-04-2013
Wrocław. Dyrektor ESK 2016 odchodzi
Krzysztof Czyżewski zrezygnował z funkcji dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury. Jeszcze rok temu deklarował, że Wrocław będzie taką stolicą kultury, jakiej Europa jeszcze nie miała, i obiecywał, że nikt go od tego projektu nie oderwie. A teraz porzuca ster.
18-04-2013
Wrocław. Rusza Społeczna Akademia Kultury Jacka Żakowskiego
W ramach przygotowań do ESK 2016 rozpoczyna się cykl debat i warsztatów prowadzonych raz w miesiącu przez Jacka Żakowskiego.
05-04-2013
Wrocław. Warsztaty z Fernando Belfiore w ramach ESK 2016
Laboratorium ruchu działające w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zaprasza do udziału w zajęciach z Fernando Belfiore pt. "Skrypty z codzienności". Choreograf w ramach pobytu rezydencyjnego przedstawi w projekcie swoją wizję miasta Wrocławia.
27-03-2013
Wrocław. Przygotowania do ESK 2016
26 marca w Imparcie odbyło się kolejne robocze spotkanie laboratoriów tworzących program obchodów ESK 2016.
22-03-2013
Wrocław. Dyrektorzy Koszyc 2013 z wizytą
20 i 21 marca Wrocław gościł Jan Sudzina i Vladimira Beskida, dyrektora generalnego i artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury 2013 w Koszycach.
26-02-2013
Wrocław. Oświadczenie komisji konkursowej o logo ESK 2016
Członkowie Komisji Konkursowej zwracają się do mediów z informacją o sposobie przeprowadzenie konkursu.
18-02-2013
Wrocław. Wybrano logotyp ESK 2016
Kształt dachu wrocławskiego Ratusza, herb miejski oraz godło Polski i znak Solidarności były inspiracją dla autora logotypu, który zwyciężył w konkursie na znak graficzny Wrocławia, jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
15-02-2013
Wrocław. Pokażą nowe logo ESK 2016
W poniedziałek 18 lutego, o godz. 13.00 w Galerii BWA Design przy ul. Świdnickiej 2-4, po raz pierwszy zostanie zaprezentowane nowe logo Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
04-02-2013
Wrocław. Finał konkursu na logo ESK 2016 w lutym
Blisko 450 zgłoszeń w konkursie na nowe logo Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. wpłynęło do organizatorów. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 22 lutego, a zwycięzca otrzyma 15 tys. zł nagrody.
01-02-2013
Wrocław to nasza Ameryka
- Warszawa tym różni się od Wrocławia, że tam uznaje się, iż oferta kulturalna jest dobra, a brakuje czasu, by z niej skorzystać, we Wrocławiu dominuje marudzenie, że powinna być ciekawsza i jest zbyt kosztowna - mówi minister Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Beatą Maciejewską w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-01-2013
Wrocław kulturalny
8 procent - liczba-fetysz, która towarzyszy wrocławskiej Europejskiej Stolicy Kultury. Tyle z nas uczestniczy w życiu kulturalnym. Za trzy lata ma być dwa razy więcej. Prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza że dziś wyrastamy ponad średnią krajową - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej Wrocław.
23-01-2013
Wrocław. Prawie 500 projektów nowego logo ESK 2016
22 stycznia 2013 r. minął termin przyjmowania zgłoszeń na nowe logo Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wpłynęło aż 445 zgłoszeń.
21-01-2013
Wrocław. Wstępny plan przygotowań do ESK 2016
Podwojenie liczby odwiedzających oraz zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w kulturze, to najważniejsze cele wrocławskiego programu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2016 r. stolica Dolnego Śląska obejmie ten tytuł wraz z hiszpańskim San Sebastian.
17-01-2013
Wrocław. Wielkie plany ESK 2016 bez budżetu
Dwa razy więcej turystów w mieście i dwa razy więcej ludzi uczestniczących w życiu kulturalnym miasta - to główne cele programu Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław stanie się w 2016 roku.
08-01-2013
Wrocław. Ostatnie dwa tygodnie konkursu na nowe logo ESK 2016
22 stycznia mija termin zgłaszania prac w konkursie na nowe logo Wrocławia jako ESK 2016. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł brutto.
02-01-2013
Europejska Stolica Kultury: Fabryka tworzenia przed rokiem 2016
- Spotykam się z wieloma artystami, działaczami społecznymi, samorządowcami, nauczycielami i dowiaduję się, że ludzie nie chcą fajerwerków, a od kultury oczekują czegoś więcej i czegoś głębszego - z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym Biura Festiwalowego Impart 2016, o przygotowaniach Wrocławia do roku 2016 rozmawia Małgorzata Matuszewska
02-01-2013
Największą gwiazdą ESK ma być Wrocław i jego mieszkańcy
Wielki spektakl operowy na stadionie, reaktywacja Chóru Komentatorów, teatr działający na osiedlowych podwórkach, Kleczków jako wielka galeria fotografii i pływająca wystawa o wrocławskiej powodzi - to tylko niektóre z projektów realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Opowiada o nich Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny ESK 2016 w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
31-12-2012
Wrocławska kultura: hity i kity 2012
W 2012 roku wrocławska kultura była w cieniu zmagań Euro 2012 - zarówno sportowych, jak i inwestycyjnych. Jednak mamy się czym chwalić - powstał pierwszy wrocławski ambitny multipleks bez popcornu, a wrocławskie teatry odnosiły triumfy - pisze Agata Saraczyńska w Gazetcie Wyborczej - Wrocław.
17-12-2012
Wrocław. Europejska Stolica Kultury 2016 - Polskie otwarcie
Deklaracją ogólnopolskiej współpracy w tworzeniu wrocławskiego programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zakończyła się zorganizowana przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 sesja warsztatowa "Partnerstwo miast polskich a europejska współpraca kulturalna".
05-12-2012
Wrocław. Konkurs na nowe logo ESK 2016
4 grudnia Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016, ogłosił konkurs na nowe logo Wrocławia jako ESK 2016. Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna bądź prawna, która do 22 stycznia 2013 r. prześle swój projekt i wypełnioną kartę zgłoszeniową dostępną na stronie www.wro2016.pl. Zwycięzca konkursu otrzyma 15 tys. zł.
03-12-2012
Wrocław. ESK: Kluczowe inwestycje pod znakiem zapytania
W 2016 roku Wrocław będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Na cztery lata przed wydarzeniem większość planów obejmujących program obchodów ESK wydaje się być pobożnymi życzeniami urzędników.
19-10-2012
Wrocław stolicą kultury
Nasze przygotowania do rywalizacji o tytuł nie były tak spektakularne jak gdzie indziej. Nie wiązały się z żadną wielką akcją promocyjną, monumentalnymi okolicznościowymi widowiskami i siłą społecznego wsparcia. Bo Wrocław postawił na kulturę już przed laty, dotując instytucje kulturalne - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wyborczej- Wrocław.
04-10-2012
Wrocław. ESK 2016 zacieśnia współpracę z regionem
W czwartek 4 października zostanie podpisany list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Biurem Festiwalowym Impart 2016, a Instytucją Kultury Kłodzko 2016. Wydarzenie to rozpocznie cykl spotkań skierowanych na rozwijanie programu Wrocław Europejska Stolicy Kultury 2016 na Dolnym Śląsku.
29-09-2012
Wrocław. Projekty kulturalne Lublina na obchodach ESK w 2016 r.
Lubelskie projekty kulturalne będą prezentowane we Wrocławiu podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Prezydenci obu miast w sobotę zadeklarowali, że chcą współpracować w przygotowaniu programu imprezy.
24-09-2012
Wrocław. Debata "Gazety" O ESK
Zainteresowani tematem wrocławskiej oferty artystycznej i Europejskiej Stolicy Kultury mogli wysłuchać debaty z udziałem m.in. szefa artystycznego ESK 2016 Krzysztofa Czyżewskiego i dyrektorów wrocławskich instytucji kulturalnych
20-09-2012
Wrocław. Artystyczne działania na trawie
22 września piknik gazety "Co Jest Grane". Impreza startuje w sobotę 22 września w Ogrodzie Staromiejskim przy Wrocławskim Teatrze Lalek.
14-09-2012
Wrocław. Piknik Co Jest Grane otworzy sezon
Teatralne premiery, najciekawsze koncerty i wystawy - przedsmaku tych atrakcji, czekających wrocławian w nowym sezonie artystycznym, będzie można doświadczyć podczas zaplanowanego na sobotę, 22 września, Pikniku CJG.
10-09-2012
Wrocław. W Heliosie The Metropolitan Opera live
Wrocławskie kino Helios Nowe Horyzonty będzie na żywo transmitować spektakle z nowojorskiej Metropolitan Opera. Pierwsza projekcja - inscenizacji "Napoju miłosnego" Gaetano Dionizettiego - odbędzie się 13 października.
02-07-2012
Wrocław. Miliony na kulturę
Skończyła się ofensywa infrastrukturalna związana z Euro 2012 - pora na inwazję kulturalnych inwestycji. Mamy cztery lata, bo Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Ten tytuł oznacza nie tylko prestiż, ale i solidny zastrzyk pieniędzy unijnych i od sponsorów.
30-05-2012
Wrocław. Rusza pierwszy wielosalowy arthouse w Polsce
Pierwszy w Polsce wielosalowy arthouse, czyli multipleks, prezentujący kino artystyczne, ruszy w październiku. Prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Roman Gutek zapowiedział, że zapełni obiekt, który w 9 salach kinowych może pomieścić 2,5 tys. widzów
14-05-2012
ESK to silnik, który da Wrocławiowi napęd
- Chciałbym, żeby było jasne, że Europejska Stolica Kultury będzie oznaczała nie tylko więcej wydarzeń kulturalnych, ale też większą dbałość o przestrzeń kulturową - rozmowa z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem w Gazecie Wyborczej Wrocław.
12-05-2012
Wrocław. Miasto oficjalnie Europejską Stolicą Kultury!
W piątkowy wieczór na Rynku zorganizowano koncert z okazji oficjalnego ogłoszenia Wrocławia - Europejską Stolicą Kultury 2016. Na scenie wystąpili m.in.: Habakuk, Me, Myself and I, Papadram, LUC, Natalia Lubrano z zespołem. Gościem specjalnym była Urszula Dudziak.
09-05-2012
Wrocław. Miasto będzie świętować oficjalne objęcie tytułu ESK 2016
Koncert na wrocławskim Rynku oraz kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych projektu "Via Cultura" odbędzie się w piątek w stolicy Dolnego Śląska w ramach świętowania przez miasto oficjalnego objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
28-04-2012
Zstąpmy w głąb Wrocławia. To lepsze niż fajerwerki
- Moim marzeniem jest zbudowanie dla Wrocławia mitu podziemnego, zatopionego miasta. W świecie metropolii, które pną się wieżowcami do góry i są strasznie aroganckie tą swoją wyniosłością, stworzyć coś, co skieruje uwagę w głąb - mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w rozmowie z Magdą Piekarską z Gazety Wyborczej - Wrocław.
24-04-2012
Chcę, byśmy zdobyli Europę
- Chcę otworzyć wszystkich na nowy prąd kulturalny, który - poprzez konkurs na ESK - wyzwolił się w innych miastach. Chodzi o to, by po zakończeniu programu Europejskiej Stolicy Kultury umiał Wrocław wykorzystać to, co się zrodziło w tych ośrodkach - z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za organizację Europejskiej Stolicy Kultury, rozmawia Małgorzata Matuszewska
23-04-2012
Wrocław. Czyżewski na czele ESK 2016
Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" Krzysztof Czyżewski został dyrektorem artystycznym Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
21-04-2012
Wrocław. Krzysztof Czyżewski dyrektorem artystycznym ESK 2016
Krzysztof Czyżewski został szefem artystycznym projektu Europejska Stolica Kultury 2016 we Wrocławiu, a Krzysztof Maj dyrektorem zarządzającym instytucji kultury Biuro Festiwalowe Impart 2016.
20-04-2012
Lublin. Dyrektor artystyczny ESK Lublin przejdzie do Wrocławia?
Radio Wrocław podało w czwartek, że według nieoficjalnej informacji, Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny projektu ESK Lublin 2016 "zmienił barwy klubowe" i będzie odpowiedzialny za organizację wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku we Wrocławiu.
16-04-2012
Wrocław. Ostatni etap konkursu na szefa stolicy kultury ESK 2016
W poniedziałek ostatni etap konkursu na dyrektora Biura Festiwalowego Impart 2016. Szef instytucji zajmie się organizacją i przygotowaniem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
04-04-2012
Plan dla ESK we Wrocławiu: ludzi mnożymy przez dwa
Dokładnie za miesiąc dostaniemy oficjalnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale plan na wykorzystanie swojej stołeczności prezydent przedstawił już w poniedziałek. Cel podstawowy: dwukrotnie więcej turystów i dwukrotnie więcej wrocławian uczestniczących w kulturze. Ambitne to, ale ambicje nie gwarantują sukcesu - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-04-2012
Wrocław. Impart zmienia adres i dyrektora
Nowe biura otworzyło wrocławskie Centrum Sztuki Impart. Na razie w siedzibie przy ul. Komuny Paryskiej 39-41 nie ma stałego prądu.
02-04-2012
Wrocław. Dutkiewicz o Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Podwojenie liczby turystów odwiedzających Wrocław oraz dwukrotny wzrost uczestnictwa mieszkańców stolicy Dolnego Śląska w życiu kulturalnym to cele, jakie wiąże prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
27-03-2012
Wrocław. Pierwszy etap konkursu na szefa ESK 2016
Siedem osób zgłosiło chęć pokierowania Biurem Festiwalowym Wrocław 2016, które powstało z połączenia Centrum Sztuki Impart z Instytucją Kultury Wrocław 2016. Komisja oceniająca ich programy zaprosi na kolejne spotkanie jedynie czterech kandydatów.
11-02-2012
Wrocław. Zanussi w radzie programowej ds. ESK 2016
- Średnia wieku: 50 plus, średnie IQ - 150, poziom zgodności: wysoki, poziom kłótliwości: wysoki - tymi słowami prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz opisał Radę Programową ds. Europejskiej Stolicy Kultury, której skład ogłosił wczoraj.
29-11-2011
Wrocław. Europejska Stolica Kultury w budowie
Wiceprezydent Michał Janicki ogłosił w poniedziałek powstanie nowej instytucji, która zajmie się przemianą Wrocławia w Europejską Stolicę Kultury. Postanowił przy tym upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i posprzątać trochę w swoim nowym resorcie, likwidując Impart.
10-09-2011
Wrocław. Debata o konkursie o ESK 2016
Przygotowania do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury powodują pozytywne zmiany społeczne, rewolucje mentalne, pobudzają wyobraźnię i niosą za sobą wzrost środków na kulturę - przekonywano podczas sobotniej debaty.
06-09-2011
Wrocław. Współpraca z San Sebastian w ramach ESK 2016
Podczas odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury władze miasta będą rozmawiać z burmistrzem San Sebastian o współpracy przy przygotowaniach do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
06-09-2011
Wrocław. Współpraca z San Sebastian w ramach ESK 2016
Podczas odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury władze miasta będą rozmawiać z burmistrzem San Sebastian o współpracy przy przygotowaniach do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
21-06-2011
Wrocław Europejską Stolicą Kultury
Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku - zdecydowała we wtorek w Warszawie Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Dzięki temu tytułowi miasto będzie promować polską kulturę w Europie.