powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Artysta butoh Tetsuro Fukuhara w STUDIO teatrgalerii

"Sekret Kwiatu", który zaprezentuje Fukuhara 12 października w STUDIO teatrgalerii jest pierwszym - po latach przerwy - pełnowymiarowym spektaklem artysty. Osobistą historią zapisaną w ciele performera, który współtworzył alternatywną scenę tańca w okresie rozkwitu butoh w Japonii.

"Sekret kwiatu" to dojrzały taniec. Mam 69 lat ale tańcząc nie czuję zmęczenia. Odzyskuję zagubione wspomnienia; wiele z nich budzi w moim sercu głęboką nostalgię, która z pewnością odnajdzie swój nieoczekiwany wyraz w ruchu. Jednocześnie, wejdę w dialog z nową, przekraczającą ludzkie dramaty historią; ożywczą i dającą poczucie szczęścia - mówi o spektaklu Tetsuro Fukuhara. Butoh jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne a jednocześnie odrodzeniem Ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim Butoh, ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią - dodaje.

Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Urodzony w 1948 roku Fukuhara należy do artystów drugiego pokolenia butoh (po jego twórcach - Kazuo Ohno i Tatsumim Hijikacie). Jest tancerzem eksperymentującym z Nowym Butoh, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance. Od 1990 roku, jeździ po świecie prezentując swój nowatorski projekt Space Dance in the Tube, który łączy często z warsztatami dla dorosłych i dzieci. Międzynarodową sieć współpracy zaczął tworzyć wspierany m.in. przez Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Japan Foundation. Obecnie dotyka nas poważny kryzys egzystencjalny. W nieustającym poszukiwaniu komfortu, zaczynamy tracić poczucie rzeczywistości, zdolności kinetyczne i fizyczne odczuwanie. Space Dance in the Tube bezpośrednio stymuluje ciało; zarówno dzieci jak dorośli odczuwają realnie istniejące ciało i źródłowe bodźce sensoryczne jako istota ludzka - uważa Fukuhara. Więcej informacji: http://www.fundacjapompka.org.pl/artysci/tetsuro-fukuhara,18.html.

Program Tetsuro Fukuhary w Polsce

6.10 - 9.10. BUTOHSFERA: warsztaty butoh

https://www.facebook.com/events/1844466875570453/

12.10. Teatr Studio/Malarnia: spektakl "Sekret kwiatu"; https://www.facebook.com/events/1920844511502157/

16.10. Biblioteka UW, Dni Japonii: prezentacja "Butoh międzynarodowe", spotkanie

22.10. Muzeum Sztuki i Technik Japońskiej Manggha": warsztaty dla dzieci w Kosmicznej Tubie, mini-wystawa fotografii, spektakl "Sekret kwiatu"

BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50-tych, w okresie załamania się ówczesnych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy rodzaj ruchu scenicznego, do dziś nie ulegający zaszufladkowaniu, narodził się jako bunt wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!), którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało ono w określonych przez siebie ramach, lecz także przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców.

Organizatorzy: BUTOHSFERA, Fundacja Pompka