Warszawa. Kolejne miliony z UE trafi± do instytucji kultury

Prawie 10 mln zł z funduszy europejskich trafi do warszawskich teatrów, o¶rodków kultury oraz sal widowiskowych. Inwestycje obejm± także renowację zabytkowych budynków.

«Dziś podpisano umowy dotyczące wsparcia unijnego dla warszawskich instytucji kultury. W spotkaniu wzięli udział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk oraz Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego. Kwota, którą UE przekazała na dofinansowanie warszawskich inwestycji to prawie 10 mln zł.

Dzięki pieniądzom z UE możliwy będzie remont teatrów: Dramatycznego i Powszechnego im. Zygmunta Hübnera [na zdjęciu] oraz Białołęckiego Ośrodka Kultury. Sfinansowana zostanie także renowacja willi na ul. Siarczanej i Pałacyku Koelichenów.

Wsparcie unijne dla warszawskich scen teatralnych i białołęckiej sali widowiskowej

Wyremontowana przestrzeń teatru Dramatycznego zostanie oddana do użytku już w drugiej połowie 2018 r. Zostaną wprowadzone m.in. ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Natomiast dzięki pieniądzom z Unii teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera będzie mógł zakupić nowoczesne oświetlenie i sprzęt audiowizualny. W Białołęckim Ośrodku Kultury zostanie przeprowadzona modernizacja sali widowiskowej: na widowni pojawią się nowe fotele, a także oświetlenie i nagłośnienie.

- Inwestujemy w już istniejące obiekty instytucji kultury, a jednocześnie tworzymy nowe miejsca, które zostaną oddane w ręce mieszkańców. Inwestycje w obiekty zabytkowe na Targówku i Włochach są kluczowymi projektami dla rewitalizacji tych obszarów - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Remont zabytkowych budynków

Pieniądze z Unii zostaną także przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych budynków. W willi przy ul. Siarczanej na Targówku powstanie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Ma być przestrzenią edukacyjną przeznaczoną dla mieszkańców, miejscem warsztatów oraz spotkań.

Dofinansowanie pozwoli także na wyremontowanie Pałacu Koelichenów. Dziś mieści się tam biblioteka dzielnicy Włochy, ale w najbliższym czasie zostanie przekształcona na Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy, czyli miejsce spotkań z lokalną historią. "Archiwum wyposażone zostanie w urządzenia stylizowane na lata 20-te XX w., a także ekspozycję pamiątek o wartości historycznej. W pałacu będą organizowane m.in. spotkania historyczne, gry miejskie oraz warsztaty dla szkół. Ponadto w ramach projektu zostanie wykonana digitalizacja części dóbr kultury" - informują pracownicy wydziały prasowego miasta.

Podczas spotkania podpisano łącznie sześć umów na łączną kwotę 28 mln zł, z czego prawie 10 mln trafi do warszawskich instytucji kultury. Reszta pieniędzy zostanie przekazana na inwestycje w gminie Jaktorów i Iłówa, a także w Sochaczewie i Żyrardowie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego