powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Kolejna edycja "Szalonych Dni Muzyki" od 29 września

Ósma edycja festiwalu "Szalone Dni Muzyki" odbywać się będzie w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej od 29 września do 1 października. Hasło tegorocznej odsłony imprezy to "La Danse".

Organizatorzy festiwalu podkreślili podczas wtorkowej konferencji prasowej, że "Szalone Dni Muzyki" to impreza przełamująca wiele barier i stereotypów, związanych z muzyką klasyczną, mieszając "klasykę" z muzyką jazzową, rockową czy flamenco.

Misją festiwalu jest uczynienie muzyki klasycznej dostępną dla szerokiej publiczności. Na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej wystąpią soliści, zespoły kameralne i orkiestry symfoniczne. W trakcie trzech dni odbędzie się 57 koncertów.

Tematem przewodnim będzie taniec i jego rola w muzyce klasycznej. Poprzez dobór repertuaru organizatorzy stworzyli trzydniowy przegląd przykładów inspiracji tańcem w kompozycjach powstałych na przestrzeni wielu wieków.

- Naszym głównym celem jest to, by pokazać, jak bardzo muzyka ludowa wywierała przez całe wieki wpływ na muzykę poważną. Już od średniowiecza, gdy muzyka zawitała do zamków, zawitały tam również tańce muzyczne. Tak działo się aż do czasów baroku. W zasadzie w tamtych czasach często tancerze byli muzykami, a muzycy - tancerzami. Podział nastąpił we Francji w 1661 r., kiedy to Ludwik XIV utworzył osobną Królewską Akademię Tańca i Królewską Akademię Muzyki, w ten sposób dokonując rozdział między tymi dziedzinami. Taniec jest również obecny w największych dziełach twórców barokowych - powiedział Rene Martin, dyrektor i pomysłodawca festiwalu.

Jak przypomniał, pod koniec XIX wieku zaczęły tworzyć się "szkoły narodowe". - Kompozytorzy często wówczas udawali się na wieś, poza miasta, gdzie szukali inspiracji w pieśniach ludowych, świętach, folklorze (...) W XX wieku na kompozytorów wielki wpływ miała muzyka jazzowa. W zasadzie XX wiek to prawdziwa apoteoza tańca, który jest obecny niemal we wszystkich najważniejszych utworach epoki.

W trakcie pięciu solowych recitali warszawska widownia usłyszy takich artystów jak Nelson Goerner, stylizowane tańce polskie Fryderyka Chopina w interpretacji Iddo Bar-Shai i Aleksandra Dębicza. Islandzki pianista Vikingur Olafsson zaprezentuje natomiast zestawienie partit Bacha z etiudami Philippa Glassa.

Jedną z największych atrakcji tegorocznego programu będą dwa występy Apollon Musagete Quartet; polski zespół wykona utwory m.in. Dvoraka, Areńskiego i Szostakowicza. Zespół Kwadrofonik natomiast zmierzy się z mazurkami Karola Szymanowskiego. Słuchacze będą mieli także okazję uczestniczyć w występie grupy, specjalizującej się w muzyce dawnej - belgijski Ricercar Consort wystąpi trzykrotnie, a zespół Ars Nova wykona tańce średniowieczne z udziałem specjalistów z zakresu tańca historycznego.

Nie zabraknie także koncertów symfonicznych. W Teatrze Wielkim zagrają m.in. Sinfonietta Cracovia i Orkiestra Filharmonii Narodowej. Jak podkreślono, także na gruncie symfonicznym można będzie wysłuchać inspiracji tanecznych - obok wpływów ludowych w utworach Brahmsa i Dvoraka pojawią się utwory, traktujące taneczne formy jako źródło inspiracji.

Sinfonia Varsovia w ciągu 3 festiwalowych dni wystąpi 8 razy, za każdym wykonując inny repertuar; raz, w zmniejszonym składzie, zagra jako Polska Orkiestra Kameralna. Orkiestra towarzyszyć będzie solistom, takim jak skrzypaczka Alena Baeva, pianista Nelson Goerner czy japoński mistrz bębna taiko Eitetsu Hayashi.

"La Folle Journee" - "Szalone Dni Muzyki" to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 r., którego pomysłodawcą i założycielem jest Rene Martin, organizator koncertów i założyciel Centre de Realisations et d'Etudes Artistiques (C.R.E.A.) w Nantes. Ideą imprezy jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu najwyższego możliwego poziomu prezentacji muzyki.

Organizatorami "Szalonych Dni Muzyki" w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, a współorganizatorami: Teatr Wielki-Opera Narodowa, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.szalonednimuzyki.pl