powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Spowiedzi motyla" w Ateneum

"Spowiedź motyla" to spektakl-koncert na aktorkę, muzyka, dwie gitary i dziesięć dziewczynek, inspirowany pamiętnikiem 14-letniego Janusza Korczaka i grafikami Henry'ego Dargera. Premiera 5 października na Scenie Głównej Ateneum, kolejne spektakle w listopadzie.

"Spowiedź motyla" jest opowieścią o dojrzewaniu, które twórcy spektaklu interpretują w szerokim znaczeniu, jako dorastanie do rozumienia życia w najczulszych aspektach: młodości, miłości, intymności, ale też i śmierci.

Spektakl powstał z inspiracji lekturą "Spowiedzi motyla" - prywatnych zapisków nastoletniego Janusza Korczaka oraz grafikami Henry'ego Dargera, którego twórczość została odkryta w 1973, dopiero po jego śmierci. Tematem twórczości Dargera, podobnie jak u Korczaka, były dzieci. W swoich pracach łączył technikę komiksu z kolażem.

Istotną częścią spektaklu-koncertu są songi autorstwa aktorki Julii Kijowskiej - śpiewane po polsku i angielsku, z muzyką na żywo Radka Łukasiewicza z zespołu Pustki.

W spektaklu biorą też udział dzieci, bo to z perspektywy ich świata Kijowska i Faruga opowiadają "Spowiedź motyla".

Spektakl jest koprodukcją Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie oraz Polskiego Ośrodka ASSITEJ, czyli Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.