powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nagrody miesięcznika Teatr przyznane

Reżyserka Anna Augustynowicz, aktorzy Magda Grąziowska i Grzegorz Falkowski oraz twórcy spektaklu spektaklu "Wieloryb The Globe" to tegoroczni laureaci nagród "Teatru" za sezon 2016/2017. Gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października.

Jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska, przyznało:

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2016/2017 Annie Augustynowicz za reżyserię "Ślubu" Witolda Gombrowicza ze scenografią Marka Brauna i kostiumami Wandy Kowalskiej do muzyki Jacka Wierzchowskiego w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

Grzegorz Wiśniewski za reżyserię "Harper" według dramatu "Harper Regan" Simona Stephensa w przekładzie Małgorzaty Semil w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

***

Jan Klata za reżyserię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

***

Marcin Wierzchowski za reżyserię "Sekretnego życia Friedmanów" według "Capturing the Friedmans" Andrew Jarecky'ego w Teatrze Ludowym w Krakowie

***

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 Magdzie Grąziowskiej za rolę Harper w spektaklu "Harper" według dramatu Harper Regan Simona Stephensa w przekładzie Małgorzaty Semil w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Nominacje w tej kategorii otrzymały:

Monika Frajczyk za rolę Panny Młodej w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Wiktoria Gorodeckaja za rolę Nastazji Filipownej Baraszkowej w "Idiocie" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie

***

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 Grzegorzowi Falkowskiemu za rolę Henryka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Nominacje w tej kategorii otrzymali: Jan Frycz za rolę Afanasija Iwanowicza Tockiego w "Idiocie" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie

Rafał Gąsowski za rolę Konrada w "Dziadach - Nocy Drugiej" według III części Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka w Teatrze Wierszalin w Supraślu

Marian Opania za rolę tytułową w "Ojcu" Floriana Zellera w reżyserii Iwony Kempy w Teatrze Ateneum w Warszawie

Nagrodą Specjalną "Teatru" uhonorowano twórców spektaklu o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej "Wieloryb The Globe" Krzysztofa Globisza, Mateusza Pakułę, Evę Rysovą, Martę Ledwoń, Zuzanę i Antonisa Skoliasów, Marcina Chlandę, Cezarego Tomaszewskiego i Mateusza Wajdę Spektakl wyprodukowano w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatrze Starym w Lublinie.

***

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października br. o godzinie 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.