powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Sącz. Jesienno-zimowa Trans-Opera w MCK Sokół

14 września Małopolskie Centrum Kultury Sokół rozpocznie nową edycję cyklu transmisji i retransmisji oper i baletów z renomowanych europejskich teatrów i festiwali TRANS-OPERA.

Podczas dwóch retransmisji i jednej transmisji na żywo czekać będą na nas znakomici wykonawcy, wspaniała muzyka, przepiękne stroje i dekoracje... Serdecznie zapraszamy.

14 września (czwartek) 2017 // 19:00

ANNA BOLENA // Gaetano Donizetti

Wiener Staatsoper, Austria (2011)

retransmisja - 3h 30'

opera w 2 aktach

Libretto: Felice Romani

Dyrygent: Evelino Pid

Reżyseria: Éric Génovse

WYSTĘPUJĄ:

Anna Bolena: Anna Netrebko

Giovanna Seymour: Elna Garanča

Smeton : Elisabeth Kulman

Lord Ryszard Percy: Francesco Meli

Król Henryk VIII: Ildebrando D`Arcangelo

Orkiestra i Chór Wiener Staatsoper

Po raz pierwszy wybitna rosyjska sopranistka Anna Netrebko wciela się w tytułową kreację Anny Boleny. To wymagająca partia, która "zmusza" śpiewaczkę, by jej głos schodził w dolny rejestr, dosłownie do wnętrza klatki piersiowej, jakby kompozytor w pobliżu serca szukał dźwięków w kolorze cierpienia. Wyraźnie słychać to w duecie Boleny i Giovanny, gdy zrozpaczony sopran pełza pod wciąż lekko płynącym mezzo. Netrebko i Garanča dotknęły tu operowego absolutu.

/Aleksander Laskowski, kulturaliberalna.pl/

Henryk VIII zakochany w Giovannie Seymour, damie dworu królowej, pragnie pozbyć się Anny Boleny, swej obecnej żony, i poślubić Giovannę. Przywołuje z wygnania lorda Ryszarda Percy'ego, o którym wie, że był dawniej ukochanym Anny, i którego niegdyś z tego właśnie powodu skazał na banicję. Aranżuje podstępem spotkanie Anny z Percym, po czym przyłapuje ją na rzekomej schadzce, zyskując w ten sposób pretekst do oskarżenia jej o wiarołomstwo. Król odpowiednio nastawia do sprawy sędziów, nakłania zakochanego w Annie nadwornego muzyka Smetona - przypadkowego świadka niewinnego spotkania królowej z Percym - aby fałszywymi zeznaniami pogrążył królową, czym rzekomo miałby uratować jej życie. Naiwny paź Smeton ufa królowi i w rezultacie przesądza o wyroku - izba parów skazuje Annę na śmierć.