powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Spektakl białoruskiego teatru na 25-lecie współpracy z Mińskiem

"Czarnobylską modlitwę" Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej obejrzą widzowie z Łodzi, natomiast spektakl "Kobro" Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka - publiczność w Mińsku na Białorusi. Okazją do teatralnej wymiany jest ćwierćwiecze współpracy obu miast.

- W tym roku obchodzimy 25 lat współpracy między Łodzią i Mińskiem. W czasie jednej z wizyt w Mińsku narodził się pomysł przeniesienia do Łodzi przejmującego spektaklu opartego na powieści białoruskiej noblistki. Polska publiczność będzie mogła obejrzeć go 15 września w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji we wtorek.

Jak dodał, zespół Teatru Nowego im. Dejmka wystawi na mińskiej scenie "Kobro" - sztukę w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, przedstawiającą tragiczną postać artystki awangardy Katarzyny Kobro, widzianą oczami jej córki Niki Strzemińskiej.

- Warto wiedzieć, że w Mińsku wciąż pamiętają o tym, że urodził się tam Władysław Strzemiński. Zatem taki wybór spektaklu nie jest przypadkowy - zaznaczył Piątkowski.

"Czarnobylska modlitwa" to spektakl w reżyserii Walerego Anisienki, oparty na zbiorze reportaży noblistki Swietłany Aleksijewicz. Autorka - po 20 latach - powraca w niej do wybuchu elektrowni

atomowej w Czarnobylu; oddaje głos ludziom, którzy przeżyli katastrofę, spisuje ich monologi, oddając uczucia, myśli, ewoluujące na przestrzeni lat poglądy czy sposoby radzenia sobie z tragicznymi wspomnieniami.

Według dyrektora łódzkiego Teatru Nowego Krzysztofa Dudka, wizyta artystów z Mińska będzie dla łódzkiej publiczności niepowtarzalną okazją do kontaktu z białoruską twórczością teatralną, która w Polsce jest mało znana.

- Umowa z Republikańskim Teatrem Dramaturgii Białoruskiej została podpisana i mam nadzieję, że będzie to dobry początek do rozwijania kontaktów i pokazywania na naszej scenie tego, co dzieje się za wschodnią granicą - dodał.

Łódzki magistrat zadecydował również o podarowaniu władzom Mińska rzeźby cenionej łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus.