powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Litwa. Jesienią 7. Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zaprasza wszystkich miłośników teatru polskiego na 7. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, który odbędzie się w dniach 19 - 23 października. W październiku i listopadzie b.r. odbędą się też liczne imprezy teatralne towarzyszące Festiwalowi.

Organizatorem Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie pod kierownictwem Lilii Kiejzik, która wraz z zapaleńcami porwała się na to, by w 1994 roku właśnie w stolicy Litwy zebrać brać aktorską spoza granic Macierzy. Do Wilna przybyły wówczas trupy teatralne z Czeskiego Cieszyna, Krakowa, Warszawy, Lwowa oraz Nowego Jorku. W przedsięwzięciu udział wziął również Rosyjski Teatr Dramatyczny w Wilnie jak również polskie teatry w Wilnie. Festiwal odbył się również w 1995 r., niestety, po dwóch edycjach z przyczyn niezależnych od organizatora nastąpiła kilkuletnia przerwa. Dopiero gdy teatry polskie na Litwie znalazły stałe miejsce w Domu Kultury Polskiej, powrócono do idei zorganizowania festiwalu. Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej od roku 2007 odbywją się regularnie. W 2011 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, w której udział wzięło 10 teatrów. Ogółem w VII Spotkaniach Sceny Polskiej udział wzięło ponad 120 uczestników. W 7. edycjach udział wzięli teatry z USA, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Czech, Polski, Kanady, Węgier, Rosji oraz Litwy.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej są jedynym tego rodzaju festiwalem teatralnym na świecie zrzeszającym polskie teatry amatorskie i zawodowe na jednej płaszczyźnie teatralnej działające w różnych krajach Europy, Azji i Ameryki.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej dają widzom szansę obcowania ze sztuką teatralną na wysokim poziomie i przeżycia autentycznych emocji w bezpośrednim kontakcie z aktorem. Aktorzy mają możliwość zaprezentowania swojego talentu i umiejętności oraz dorobku artystycznego przed wymagającą wileńską publicznością, której nieobce jest również aktywne uczestnictwo w interaktywnych spektaklach.

Do udziału w 8. edycji festiwalu zaproszone zostały teatry zawodowe jak i amatorskie z Europy, Azji i Ameryki Północnej, które w swoim repertuarze mają spektakle grane w języku polskim. Ogółem na program festiwalu złoży się około 11 spektakli, prezentowanych na scenie Teatru na Pohulance, Państwowego Wileńskiego Teatru "LL" oraz Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Spektakle festiwalowe poszczególnych teatrów zostaną wystawione także w ośrodkach kultury w Rudaminie i Trokach. Podczas festiwalu zapraszamy też dzieci i młodzież (7 - 14 lat) do udziału w warsztatach teatralnych, które odbędą się 19 - 20 października w DKP w Wilnie.

Instruktorem warsztatów jest aktor i reżyser Teatru Nowego w Rzeszowie Przemysław Tejkowski. (Udział nieodpłatny). Rejestracja do 1 paździenika b.r. pod nr.tel.: +37065264608.

Chcielibyśmy, aby kolejna odsłona wileńskiego święta teatru była ciekawsza od poprzednich oraz bogatsza w przeżycia artystyczne. Serdecznie zapraszamy Szanownego Widza.

Z wyrazami szacunku, Dyrektor Lila Kiejzik