powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. "Grabarz królów" na finisażu wystawy MŚ

Przez ponad pięć miesięcy zwiedzający Muzeum Śląskie mieli szansę zapoznać się z ekspozycją "Nie jestem już psem", prezentującą twórczość bezkompromisowych outsiderów, przedstawicieli kultury alternatywnej. 10 września odbędzie się finisaż wystawy, który uświetni Teatr Korybant spektaklem "Grabarz królów".

Wystawa "Nie jestem już psem" połączyła artystów z dyplomem, samouków, ludzi znanych i anonimowych, zrzeszonych oraz z undergroundu. Wspólnym mianownikiem ich sztuki jest oddolna kontestacja systemów politycznych i estetycznych, chęć łamania tabu oraz swoista nonszalancja w wyrażaniu samego siebie. "Nie jestem już psem" jest spojrzeniem na sztukę protestu i postawę outsidera przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej.

Ostatnia okazja do obejrzenia ekspozycji połączona będzie z prezentacją spektaklu site specific "Grabarz królów" Teatru Korybant według tekstu Jerzego Łukosza. Dramat opowiada o losach polskiego emigranta, który po wprowadzeniu stanu wojennego trafia do zachodnich Niemiec. Tam znajduje pracę w krematorium w charakterze palacza zwłok. Polak palący Niemców, królów ówczesnego świata, traktuje swój zawód jak misję przywracania światu sprawiedliwości.

"Grabarza królów" wyreżyserował Janusz Stolarski. Występują: Julia Hałas, Jagoda Gruszczyńska, Monika Błaszczak, Marta Pautrzak, Antoni Hałas, Damian Jurkiewicz, Bartosz Stolarski, Janusz Stolarski, Szymon Stolarski oraz Bartosz Widawski. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Jakuba Hałasa oraz Bartosza Stolarskiego, a także projekcie wideo autorstwa Macieja Sierpnia i Macieja Włodarczyka.

Spektakl i finisaż wystawy odbędą się w niedzielę 10 września o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie 1 zł. Spektakl tłumaczony będzie na polski język migowy.