powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nie żyje Tomasz Konina

Jak dowiaduje się e-teatr.pl dzisiaj rano, w wieku 45 lat zmarł Tomasz Konina, reżyser teatralny i operowy, scenograf, były dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Tomasz Konina urodził się 23 czerwca 1972 w Warszawie

W roku 1996 ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W roku 1998 zadebiutował jako reżyser teatralny (Wujaszek Wania Antoniego Czechowa w warszawskim Teatrze Ateneum) oraz reżyser operowy (Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta w Operze Wrocławskiej).

W roku 2002 był stypendystą Vilar Young Artists Programme (obecnie Jette Parker Young Artists Programme) w Royal Opera House Covent Garden w Londynie.

W roku 2013 ukończył Menadżerskie Studia Podyplomowe (Zarządzanie firmą. Instrumentarium współczesnego menadżera) na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W latach 2007-2015 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Jako dyrektor sceny opolskiej, zaprosił do współpracy wielu znanych artystów, takich jak m.in. Agnieszka Holland, Maja Kleczewska, Aleksandra Konieczna, Monika Strzępka, Michał Borczuch, Mikołaj Grabowski, Mikołaj Mikołajczyk, Paweł Passini, Jacek Poniedziałek, Anna Smolar, Cezary Tomaszewski i wielu innych. Umożliwił także debiut reżyserski Krzysztofowi Garbaczewskiemu czy Pawłowi Świątkowi.

Był laureatem wielu nagród, m.in. w 2005 r. otrzymał nagrodę łódzkich recenzentów teatralnych Złota Maska za inscenizację i scenografię przedstawienia operowego "Adriana Lecouvreur" Francesca Cilei w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2015 r. - Złotą Maskę za scenografię do przedstawienia "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.