powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl Takao Kawaguchiego w IT

28 sierpnia, w Instytucie Teatralnym, japoński performer Takao Kawaguchi zaprezentuje dzieła zmarłego w wieku 104 lat Mistrza i ikony Butoh, Kazuo Ohno. Jego spektakl "O Kazuo Ohno" to ekscytujący eksperyment, który przenosi nas w czasie i przestrzeni.

Początek był zaskakujący: Nagle przyszła mi do głowy myśl: chcę stać się Kazuo Ohno - mówi artysta.

Takao Kawaguchi, bezkompromisowy performer, znany ze swych doświadczeń w legendarnym zespole Dumb Type (1996-2008) i wielu indywidualnych projektów artystycznych skopiował w formule 1:1 taniec twórcy butoh - Kazuo Ohno. W wyniku eksperymentu, powstał ekscytujący dialog dwóch artystów między teraźniejszością i przeszłością, współczesnym zamętem i tradycyjną mądrością.

- Od lat zapraszam do Polski japońskich artystów butoh - mówi Anita Zdrojewska, organizatorka wydarzeń. Jestem bardzo ciekawa jak Takao Kawaguchi, performer który nie znał Kazuo Ohno, odtworzy jego spektakle. Czy albo na ile można wskrzesić ducha w innym ciele? Czy ciało jest najlepszym medium dla zachowania ulotnego performensu? Muszę jeszcze trochę poczekać z odpowiedzią na to pytania - dodaje.

Spektakl odwiedził do tej pory Belgię, Hiszpanię, Portugalię, Francję, Stany Zjednoczone, Australię i Jakartę. Po festiwalach ImPuls Tanz w Wiedniu i Tanz im August w Berlinie, artysta przyjeżdża na zaproszenie Butohsfery/fundacji Pompka do Warszawy i Krakowa. Poza prezentacją spektaklu, poprowadzi warsztaty w Warszawie (Butohsfera) 31.08 i 1.09 oraz 5.09 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pod okiem Kawaguchiego będzie można prześledzić proces twórczy towarzyszący powstawaniu spektaklu i spróbować wcielić się w mistrza. Spektakl w Krakowie pokazany będzie 6. września.

Materiały archiwalne towarzyszące spektaklowi pozyskano dzięki uprzejmości Kazuo Ohno Dance Studio i Dance Archive Network. Będzie można zobaczyć fragmenty spektakli: La Argentina (1977, Ra Aruchenchiina Sho): sceny: "Divinariana" i "Codzienna strawa", Moja matka (1981, Watashi no okasan): sceny "Sen embriona", "Sen o miłości" oraz scena z tango i z muzyką Fryderyka Chopina, Morze Martwe, walc wiedeński i duchy (1985, Shikai, uinna warutsu to yurei, Genewa): sceny "Duch" i "Msza".

Organizator: fundacja Pompka, BUTOHSFERA

***

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010!) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) - całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.